Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Meet Lihovar: Sezóna pod komínem začíná

  MeetFactory se aspoň částečně v létě stěhuje přes koleje. V prostoru bývalého Lihovaru, jehož zbytky půjdou v srpnu definitivně k zemi, bude letní kino, divadlo nebo bar. Vymýšlí se toho ale daleko víc a jedinečný prostor postupně obsadí všechny dramaturgie.

  Lihovar. Foto: Filip Pleskač

  Ještě předtím, než zbytky starého Lihovaru půjdou k zemi, obsadí tento prostor MeetFactory. První zmínky o tomto místě jsou ze začátku 19. století, původně se zde vyráběl líh a potaš, po znárodnění v 50. letech 20. století byla továrna přestavěna v octárnu. Nakyslá vůně tam v mnoha místech ještě zůstala, jinak ale jeden z největších lihovarů v Praze své doby připomíná už jen komín a budova rafinérie.

  Promítat se zde bude Letní kino, které už po několikáté proběhne ve spolupráci s ČRo Vltava. Téma letošní projekce je Hudba a film; prvním snímkem je King Skate (2. 6., 21:30).  Ke klasickému letnímu kinu, které bude každou středu, se tentokrát připojí i promítací pondělky. Každý týden vám v rámci Guilty Mondays představí jeden člen týmu smíchovské továrny film, který ovlivnil jeho nebo její život. Kromě filmů se do nových prostor přestěhuje i Divadlo MeetFactory se starší inscenací Aluminiová královna. Příběh dvou dívek zarámovaný rusko-čečenským konfliktem v režii Apoleny Vanišové, který je inspirovaný knihou Petry Procházkové, tak mezi rozpadlými zdmi lihovaru dostane nový rozměr. První repríza je naplánovaná na 30. 6., během lihovarské sezóny proběhne i derniéra tohoto představení.

  Lihovar. Foto: Filip Pleskač

  Kromě Lihovaru se divadlo opět usídlí i v bývalém bazénu Barrandovských teras. Inscenace Psí dny v režii Natálie Deákové zajistí horké řecké léto i v Praze. Milostný trojúhelník v zemi sužované nemilosrdnými požáry bude k vidění v květnu i červnu. Program poběží dál i v MeetFactory. Do 6. 6. je možné v Galerii MeetFactory navštívit výstavu Evy Koťátkové Rozhovory s monstrem, v Galerii Kostka pak Sultaninu realitu od indické umělkyně Afrah Shafiq. Na konci června proběhne vernisáž skupinové výstavy Planted in the Body, která nahlíží na rostliny jako na zdroje a nositele poznání a podrobně zkoumá možnosti sdílení  a zprostředkovávání unikátních vědomostí, jež v sobě po staletí ukrývá rostlinný svět.

  • Autor:
  • Publikováno: 1. června 2021

  Komentáře k článku: Meet Lihovar: Sezóna pod komínem začíná

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,