Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  MeetFactory bude mít nový galerijní tým

  Od ledna 2023 se v pražské MeetFactory představí nový galerijní tým: na pozici kurátora galerií MeetFactory nastupuje Ján Gajdušek, produkci bude zajišťovat Petra Widžová. Po skoro pěti letech tak vystřídají tým kurátorek Evy B. Riebové a Terezy Jindrové a produkčního Jana Vítka.

  MeetFactory. Foto archiv divadla

  Ján Gajdušek je absolventem studia mezinárodních vztahů na University of New York in Prague
  a v současnosti dokončuje magisterský obor Teorie a dějiny moderního a současného umění na UMPRUM  v Praze. V rámci své práce se angažuje ve výstavních projektech mapujících progresivní současné umění  a paralelně také vývoj českého ateliérového skla mezi lety 1945 a 1989. Od roku 2015 působí jako kurátor soukromé sbírky umění Havrlant Art Collection a od roku 2019 až do současnosti kurátorsky vedl pražskou galerii Holešovická Šachta. Zde kurátorsky připravil např. samostatné výstavy Bory Akinciturka, Timura Aloeva, Hany Garové, Gabriely Těthalové či Davida Střelečka. Společně s Terezou Havlovicovou v Holešovické Šachtě vedli cyklus výstav zaměřený na umělecké dvojice, v rámci něhož představili např. Františka Hanouska a Jakuba Hájka, Veroniku Čechmánkovou a Nelu Britaňákovou, Terezu a Romana Štětinovi či Bianku Chladek a Adriana Altmana. Dále Gajdušek spolupracoval např. s galeriemi Pragovka, NoD, Nevan Contempo, Muzeem města Brna nebo Východočeským muzeem v Pardubicích.

  V příštím roce má Ján Gajdušek v plánu představit čtyři výstavy v Galerii Kostka a stejný počet výstav v Galerii MeetFactory, které si zachovají koncept kombinovaných vernisáží. Nový kurátor plánuje v roce 2023 navázat na spolupráci s autory a autorkami, se kterými pracoval v posledních třech letech v Holešovické Šachtě a galerijní koncepci rozšířit o spolupráci s externími kurátory/kurátorkami a umělci/umělkyněmi z nedalekých uměleckých center – zejména z Berlína a Vídně.

  Petra Widžová je absolventkou Fakulty humanitních studií UK a oboru Kurátorská studia na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem. Věnuje se kulturnímu managementu, kurátorství a produkci v oblasti současného vizuálního umění. Je spoluzakladatelkou galerie Vitríny Frýdlanská, festivalu Otevřené ateliéry Praha a projektu Artmat.

  Tereza Jindrová a Eva B. Riebová budou v MeetFactory působit až do prosince 2022, kdy v Galerii MeetFactory proběhne poslední výstava z jejich tříletého projektu Jiné poznání. V jeho rámci se doposud uskutečnilo osm výstav, pro jejichž soubornou dokumentaci kurátorky vytvořily online platformu; dále již proběhlo mezioborové sympozium Objevování Jiného poznání. Celý projekt uzavřou Jindrová s Riebovou celý projekt vydáním stejnojmenné publikace a uvedením přehledové výstavy v Living Art Museum (Reykjavík), kde se zaměří především na české umělkyně a umělce, kteří se zapojili do cyklu Jiné poznání. S oběma kurátorkami se můžete potkat v rámci zahájení našich dalších dvou výstav – Ich/ Du & Aleksandra Vajd, Hynek Alt, Anetta Mona Chisa, Jen Kratochvil, Adéla Svobodová (Galerie MeetFactory, dramaturgie: Eva B. Riebová) a Anežka Hošková, Lucie Svoboda Mičíková, Pavel Příkaský: A Moment of Stilness (Galerie Kostka, kurátorka: Tereza Jindrová) – které proběhne 27. 9. 2022. Součástí večera budou i otevřené ateliéry rezidenčního patra.

  • Autor:
  • Publikováno: 2. října 2022

  Komentáře k článku: MeetFactory bude mít nový galerijní tým

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,