Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Obsah Divadelních novin 21/2017

  DN 21/2017 PDF

  Martin Františák: Nechci být z generace sráčů

  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Rozhovor s uměleckým šéfem činohry Národního divadla v Brně

  Maryša umazaná od mouky

  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Jako červená, vlastně spíš bílá nit se novou inscenací Maryši v Národním divadle vine mouka. Její stopy provázejí příběh násilím provdané děvčice od prvního do posledního okamžiku. No, jistě: otec Lízal ji přece „posadil do mléna“.

  Podzemní ambasáda

  Podzemní ambasáda
  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Projekt In the Name of Gift vznikl ve spolupráci berlínské skupiny lunatiks production a pražské skupiny Depresivní děti touží po penězích. Německá skupina získala ve své zemi spoustu cen za své projekty na pomezí performancí a instalací, týkající se hlavně zkoumání historie a společenských jevů minulosti a současnosti.

  Radek Holub: Prát se umím, vyhrávat nepotřebuju

  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Radek Holub patří datem svého narození do generace, která se narodila na počátku sovětské okupace a do studentského věku dorostla právě včas, aby pomohla povalit okupační režim.

  Hutných patnáct let Petra Zusky

  Hutných patnáct let Petra Zusky
  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Vedení českých baletních souborů se nemění často. Jiří Němeček byl šéfem baletu Národního divadla s jednou přestávkou dokonce téměř čtvrtstoletí. Po roce 1989 ho vystřídal Vlastimil Harapes, na jehož místo byl v roce 2002 – pro mnohé překvapivě – jmenován Petr Zuska. Letos v létě z vedení baletu po patnácti letech odešel. Byla to dlouhá...

  Kohout se dočkal

  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Vyhlášení Ceny Jindřicha Chalupeckého je v současnosti jedinou událostí ve vizuálním umění, kterou je Česká televize ochotná přenášet v přímém přenosu.

  Může divadlo zapomínat?

  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Dvakrát ze Slovensko-Česka

  Nesnesitelná mateřská limonáda

  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Dvakrát ze Slovensko-Česka

  Burza /

  Venuše ve Švehlovce, Praha

  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Do divadla zadním vchodem

  Burza /

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 293)

  16. prosince 2017 Žádný komentář

  Režisérovi Jakubu Čermákovi se zdařilo jednoduchými divadelními prostředky vytvořit neobvyklé sugestivní představení o síle demagogie žijící z bídy člověka... Mudrování nad inscenací dramatizace novely Mahi Binebine Boží koně v brněnských mrazírnách.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 294)

  17. prosince 2017 Žádný komentář

  Snad mohli inscenátoři napsat na toto téma novou hru a netrápit se tolik s románem Lva Nikolajeviče Tolstého… aneb Mudrování nad lublaňskou Annou Kareninou v Mahenově divadle.

  Oslavy 70 let JAMU vrcholí

  16. prosince 2017 Žádný komentář

  Oslavy založení JAMU zítra vyvrcholí v Besedním domě v Brně galakoncertem a představením nového vizuální stylu JAMU.

  Zvony i vlast

  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Románová prvotina „bezdomovce“ Josepha Rotha posloužila vídeňskému Burgtheateru k divadelní koláži Hotel Evropa aneb Antikrist.

  Revoluce k ničemu

  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Na letošním ročníku festivalu nechyběla ani německojazyčná inscenace Dušana Davida Pařízka. A v inscenaci Moc a vzdor nechyběla typická pařízkovská režijní znamení – meotary a krychlová konstrukce, která vyděluje hlavní „hrací pole“.

  Bezmocná angažovanost (proti)

  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Nic proti doku-divadlu, divadlu angažovanému, divadlu na hranici divadelnosti. Je lákavé hranice překračovat, experimentovat, zkoušet meze trpělivosti, meze estetického cítění diváka.

  Samopal versus smích dětí (pro)

  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Soucit. Příběh kulometu je v podstatě divadelní esej vytvořený na základě znalostí fungování současného humanitárního byznysu a vůbec existence humanitárních organizací pracujících v zemích postižených válkami, genocidou a emigrantskou vlnou.

  Zamilovat si Sandru Hüller

  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Curyšský Theater Neumarkt představil ve Studiu Hrdinů monodrama Obrazy tvé velké lásky podle nedokončeného románu Wolfganga Herrndorfa.

  Banální hovory z butiku (proti)

  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Označit kultovní rakouskou dramatičku a nositelku Nobelovy ceny Elfriede Jelinekovou za grafomanku je určitě přehnané a jistě nespravedlivé, ale po zhlédnutí představení Světlo v krabici si nemohu ulevit jinak.

  Módní ikona „Elfi“ (pro)

  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Šest postav s baterkami hledá nikoli autora, nýbrž se s loveckou vášní pídí po dalším jedinečném kousku oblečení, který už zítra bude out a s ním i jeho nositelka.

  Ouverture!

  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Skladatelé psávali předehry z různých důvodů, ty operetní nejčastěji jako efektní koncertantní číslo. K takovým ouverturám – vstupům do díla (v našem případě festivalu) – bych přirovnal Jas. Okamžik Divadla Dortmund.

  Dnešní svět podle Marthalera

  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Na konci devadesátých let pro mě byly marthalerovské projekty zjevením. A jsem ráda, že mě Pražský divadelní festival německého jazyka zas jednou zavedl do Marthalerova světa bizarních figurek, zakletých v podivuhodných řečnických, pohybových a hudebních etudách.

  Naše stará a nová Evropa

  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Pražský divadelní festival německého jazyka se konal ve dnech 29. listopadu až 2. prosince a jako prolog nabídl 12. listopadu výlet do Mnichova. Letošní, dvacátý druhý ročník se výrazně zaměřoval na politické či angažované divadlo.

  My jsme ten oheň nezapálili aneb Studio Hrdinů plné slov

  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Letošní PDFNJ neměl jen hlavní program, ale v jeho rámci se konalo i několik akcí Off-programu.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 297)

  26. prosince 2017 Žádný komentář

  Člověk se v okamžiku zrození stává součástí historie světa aneb Mudrování nad Josefem Kainarem v Ořechově.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 296)

  24. prosince 2017 Žádný komentář

  Ďábel vše tiše pozoruje aneb Mudrování nad premiérou inscenace Don Juan a Faust v Divadle U stolu.

  Hezké Vánoce 2017

  24. prosince 2017 Žádný komentář

  Všem čtenářům Divadelních novin a i-DN přejeme příjemné prožití svátků vánočních.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 295)

  23. prosince 2017 Žádný komentář

  Radost z pohybu a spontaneita tanečníků překonávaly všechny nástrahy nově pořízené scény aneb Mudrování nad muzikálem West Side Story v provedení baletu Národního divadla Brno.

  Zápisník nezmizelé (No. 10)

  Velká po všech stránkách, taková je nová inscenace opery Národního divadla Brno Faust a Markétka Charlese Gounoda. Velká hudba, velké pojetí, velký prostor.

  Otevřené čtení z textů V. Havla počtvrté

  18. prosince 2017 Žádný komentář

  Čtení je pobídkou k tomu, abychom se obrátili přímo ke zdroji – a četli z Havlových knih: úvah, reflexí, her, pohádek či básní. Dramaturgii neurčují organizátoři – vše se odvíjí spontánně podle toho, co si čtoucí vyberou. Akce se koná dnes od 16 do 21 hodin v pražském Divadle Alfred ve dvoře.

  Zavřete oči, našeptávač odchází

  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Na začátku, před oponou, sluha Dubois ostentativně zapíná metronom, jímž vzápětí poslouží i své paní, která cvičí na klavír. Vše nasvědčuje tomu, že tady se bude hrát podle jeho not. Na konci mu však ti, jimiž dosud dovedně manévroval, svorně ukážou dveře a mazaný sluha si balí kufr. Mezi tyto dva body je pevně sevřena inscenace Marivauxova...

  Havlův vzkaz dnešku dokonale funguje

  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Komorní scéna Aréna po Smíření – zdařilém završení Vůjtkova „historického“ triptychu – vstoupila do nové sezony inscenací neméně aktuálního, byť tentokrát bezmála šedesát let starého Havlova textu Vyrozumění.

  Nové logo aneb Jak vznikl název JAMUJAMU

  21. prosince 2017 1 komentář

  Nový vizuální styl není „re-brandem“, ale re-designem původní sedmdesát let budované značky. Hrdé postavení fakult je důvodem výsledného zdvojení a povýšení široce známého a používaného zkráceného názvu školy na JAMUJAMU.

  Čelákovické glosy (No. 24)

  19. prosince 2017 Žádný komentář

  Hudba je v nejlepším smyslu slova divadelní, bez jevištní složky by asi nebyla tak působivá aneb Don Hrabal Miloše Štědroně v Nové scéně Národního divadla.

  Z jedné dvě

  20. prosince 2017 Žádný komentář

  Werichova vila rozšířila expozici o Janu Werichovi. "Získali jsme další nábytek od vnučky Jana Wericha a vznikly dvě místnosti, které výrazně evokují to, jak vypadal byt Jana Wericha," řekl předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

  Nová Cena Jantar

  17. prosince 2017 Žádný komentář

  Od roku 2018 budou v Moravskoslezském kraji udělovány kulturní Ceny Jantar. Půjde o každoroční oceňování mimořádných uměleckých výkonů v oblastech divadla, hudby, výtvarného umění a literatury.

  Divadelní festivaly a přehlídky v roce 2018

  01. ledna 2018 2 komentáře

  Institut umění / Divadelní ústav v Praze připravil seznam dosud známých chystaných divadelních festivalů a přehlídek v roce 2018. Nabízíme jejich úplný přehled.

  Malované opony divadel českých zemí II

  14. prosince 2017 Žádný komentář

  Přesně po šesti letech od vydání výpravné knihy Malované opony divadel českých zemí, kdy editor Jiří Valenta veřejnosti poprvé představil souhrnný přehled známých i zapomenutých divadelních opon u nás, vychází tento měsíc pokračování Malované opony divadel českých zemí II, které soubor opon rozšiřuje o více než 230 nově objevených a...  Obsah,