Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Otevřené čtení z textů V. Havla počtvrté

  Dnes, v pondělí 18. 12. 2017, je to právě šest let od smrti dramatika a politika Václava Havla. Pro připomenutí jeho osobnosti a tvorby se bude od 16 do 21 hodin v divadle Alfred ve dvoře v Praze konat nepřetržité Čtení z Havla.

  Čtení je míněno především jako chvíle soustředění a zastavení se. Texty Václava Havla tak sloužit jako otevřená platforma pro myšlení o současném světě a nás v něm. Pozváni jsou všichni, kdo si během odpoledne či večera budou mít chuť přečíst (nebo si poslechnout) z některého Havlova textu pasáž, kterou mají rádi či ji považují za důležitou. Knihy budou k dispozici i na místě. Pro mimopražské zájemce bude akce živě přenášena na ihned.cz a FB stránce Alfred ve dvoře / Motus.

  O Václavu Havlovi se dnes může dočíst ledasco. Akce Čtení z Havla je pobídkou k tomu, abychom se obrátili přímo ke zdroji – a četli z Havlových knih: úvah, reflexí, her, pohádek či básní. Dramaturgii neurčují organizátoři – vše se odvíjí spontánně podle toho, co si čtoucí vyberou. Bude atmosféra letošního čtení podobná té loňské? Zarezonují jiné texty? Vrátí se totéž aktivní publikum, nebo přijde jiné? Texty VH bez interpretačních nánosů či nálepkování.

  Myšlenka „Čtení z Havla“ vznikla spontánně v den Havlova úmrtí v roce 2011. Poprvé jsme četli venku, v zimě pod svatým Václavem. Úplně neznámý člověk nám pak večer přivezl na autě zesilovače, abychom prý byli líp slyšet, vzpomíná Matěj Chytil, jeden z organizátorů akce. O dva roky později jsme to proto zkusili v komornějším prostředí Alfreda ve dvoře, kde akce, myslím, už zakořenila, přidává Ondřej Buddeus. A třetí z organizátorů akce, Ondřej Škrabal, dodává: Letos si budou příchozí moci vybrat z několika typů ‘zátiší’ ke čtení jako dětská stolička nebo stará vana podle toho, z jaké pozice chtějí číst. To podle nás nejlépe zabrání patosu celého Čtení.

  Dveře divadla budou během „Čtení z Havla“ otevřené od 16 do 21 hodin.

  Událost na Facebooku: zde

  Vstup je volný.
  Adresa: Alfred ve dvoře / Františka Křížka 36, Praha 7
  (10 minut od zastávky Vltavská a 5 minut od zastávky Strossmayerovo náměstí)

  • Autor:
  • Publikováno: 18. prosince 2017

  Komentáře k článku: Otevřené čtení z textů V. Havla počtvrté

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,