Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Venuše ve Švehlovce, Praha

  Jedním z nejmladších pražských divadel je Venuše ve Švehlovce. Sídlí v památkově chráněné budově Švehlovy koleje ve Slavíkově ulici v Praze 3. Architekt Jan Chládek ji v letech 1923–1925 vybudoval ve stylu rondokubismu, za sochařskou výzdobou stál František Uprka. Prostory dnešního divadelního sálu od počátku sloužily společenskému životu studentstva. V časech první republiky tu kupříkladu sídlilo kino Academia.

  Od konce devadesátých let minulého století byl sál nevyužívaný. Studenti dlouhodobě žádali, aby se zde konaly nějaké akce, vedení kolejí však váhalo z prostého, ale zásadního důvodu, který poněkud omezuje i současné nájemce. Divadelní prostory od studentských pokojů dělí nepříliš silná stěna, takže musíme dodržovat přísná pravidla, co se týče nočního klidu, říká mistr světel a zvuku Venuše Vojtěch Kopta. Nejpozději s úderem půlnoci už tu nesmí být vůbec nikdo, tedy kromě velmi potichu uklízející techniky. Ale samozřejmě kolej je jinak velice ráda, že tu jsme.

  Za znovuoživením kulturního života ve Švehlových kolejích stojí spolek Zákulisí, úzce navázaný na soubor Depresivní děti touží po penězích a jeho ústřední postavu Jakuba Čermáka. Depresivní děti nejprve hledaly netradiční prostor pro uvádění své inscenace Loni v Marienbadu. Od podzimu 2014 jsou zde stálými nájemci, spolu s dalšími dvěma alternativními soubory Chemické divadlo a Lachende Bestien.

  Chudá avantgardní scéna si musí vše obstarat sama, Vojtěch Kopta připomíná, že po představení uklízejí sál vlastními silami dlouho do noci, jen pro náročnější technické stavby si najímají brigádníky zpravidla z řad kamarádů. Svízel divadlu způsobuje absence uzamykatelných skladovacích místností. Kulisy a kostýmy jsou tak umístěny na divákům nepřístupných balkonech sálu.

  Kromě představení domácích souborů nabízí Venuše prostor k pořádání konferencí, přednášek a koncertů. Ale vzhledem k dodržování kolejního klidu, když koncert, tak určitě ne rockový, doplňuje Kopta. Maximální kapacita sálu je 150 míst, v extrémním případě se do Venuše může vejít až 300 diváků.

  Švehlova kolej FOTO Eliška Fuxová

  Příruční technický sklad FOTO Eliška Fuxová

  Herecké šatny v prostorách balkonu FOTO Eliška Fuxová

  Sklad kulis a techniky na balkoně FOTO Eliška Fuxová


  Komentáře k článku: Venuše ve Švehlovce, Praha

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,