Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kategorie článků:

  V době pokoronavirové

  V době pokoronavirové
  21. června 2020 Žádný komentář

  Když jsme v lednu otevírali předjubilejní devětadvacátý ročník Divadelek, koho by napadlo, jak výjimečná jeho jarní část bude.

  Nad dotazníkem monitorujícím dopady koronaviru

  08. června 2020 Žádný komentář

  Nedávná záplava tragických zpráv a následných restrikcí doprovázených blábolením politiků a fatalistickými vizemi proroků nepřinesla velké části kulturního sektoru jen existenční šok, ale také zklidnění a zpomalení času. A to, co bylo pro jedny frustrující nejistotou,...

  O nočních můrách aneb Neúprosná dialektika technologií

  Mezi noční můry režisérů patří nekompletnost herecké skupiny při zkoušení. Vedle jiných událostí ji způsobují různé pracovní i soukromé cesty. Asi musela přijít pandemie, abych vůbec přistoupil na to, že zkusím režírovat s herečkou „sedící v počítači“. Bál...

  Aprégarda

  12. května 2020 Žádný komentář

  Když jsem ještě ve vorarlberských Alpách brázdíval srázy lyžmo (vzor koňmo), naučil jsem se víc než lavin bát akcí zvaných „aprés ski“, česky „po lyžích“.

  Kulturní virokracie

  V preambuli zákona o ministerstvu kultury je této instituci svěřena nejen péče o umění, kulturní výchovu či památky, církve a literaturu, ale také o výrobu a obchod v oblasti kultury.

  Poslední komentáře

  Tváří v tvář

  12. dubna 2020 Žádný komentář

  Ples teoreticky mrtvých, tak jsem nazval v memoáru To byl můj život?? mejdan, který na silvestra 1989 uspořádal prezident Havel.

  Reportáž o konci jedné éry aneb „Obnova“

  31. března 2020 Žádný komentář

  Z hlíny se derou natěšené klíčky. Ty kouzelné klíčky, jež otvírají život novému létu. Pupeny stromů stříkají z větví a jen za pár chvil se promění v záplavy listů, které svými výdechy provoní Zemi.

  Dopis ministrovi

  Dopis ministrovi

  Slovo předsedy Asociace nezávislých divadel ČR

  Dva Karlové při hymně

  Dva Karlové při hymně
  02. března 2020 Žádný komentář

  V prvním čísle letošního Hosta se spisovatel Jan Němec pod titulkem Jen mrtvé ryby plavou s proudem zamyslil nad výjevem charakteristickým pro převratné prosincové dny roku 1989: na balkoně nad stotisícihlavým shromážděním na Václavském náměstí zpívají hymnu Karel Kryl a...

  13 let s 13+

  13 let s 13+

  Od roku 2007 v Divadle v Dlouhé pořádáme vedle festivalu pro děti Dítě v Dlouhé přehlídku „nejen pro teenagery“ Festival 13+.

  Zastřelte kritiky!

  Zastřelte kritiky!
  02. února 2020 Žádný komentář

  Jeden z mnoha příkladů zdejších současných „debat“ o operním divadle: kritika zbytečně osobní, odpověď kalašnikovem.

  Musíme to udělat ZARÁZ!

  Musíme to udělat ZARÁZ!
  20. ledna 2020 Žádný komentář

  Pamatujete si doby, které snad trvají dodnes, kdy hlavním městem českého progresivního divadla byla (vyjma Prahy samozřejmě) Ostrava?

  Komunikací ke komunikaci

  07. ledna 2020 Žádný komentář

  Vážení a milí čtenáři, vážení autoři a přispěvatelé a grafikové a vydavatelé a podporovatelé, prostě všichni, kteří se scházíte nad Divadelkami, vítejte na prahu roku 2020 ve dvacátém devátém ročníku našeho čtrnáctideníku.

  Veselé Vánoce!

  Veselé Vánoce!
  26. prosince 2019 Žádný komentář

  Ty mladistvé byly velmi neveselé: čtyřikrát hnisavý zánět mandlí, který ošetřil bolestivý řez. Po třetím jsem našel pod stromkem za statečnost loutkové divadlo se základními figurami – Honza, král, princezna, dráb a čert – i s kulisami – světnice, síň, les, sluj a...

  Betlém

  09. prosince 2019 Žádný komentář

  Snad také stával o vánocích betlém v kostele vašeho dětství; i byli tam tři králové, Jezule, pastevci s ovečkami, takové malé domečky těch pastevců, kudrnaté stromy a všechno, co si kdo může představit; a vy jste na té kráse mohli oči nechat.

  Po Altě potopa?

  Ročně poskytujeme v kanceláři Nové sítě desítky konzultací nezávislým umělcům. Většinou se týkají vzniku a provozování divadelních či tanečních projektů, týmového řízení, financování…

  Naslouchat moudrým lidem

  09. listopadu 2019 Žádný komentář

  Když se dnes bavíme o sametové revoluci, vyvstává otázka, co to vlastně bylo a jaký je její odkaz.  Obsah,