Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2024

ročník 33
26. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Názory – Glosy

    Dobré zprávy pro kulturu

    Vážím si toho, že mohu znovu oslovit všechny vážené čtenářky a čtenáře Divadelních novin, ohlédnout se za minulým obdobím a podělit se s vámi o to, co se za poslední měsíce událo.

    Před rokem touto dobou jsme byli ve velmi odlišné situaci než nyní. Rozpočet Ministerstva kultury pro letošní rok byl nižší a zákon o veřejných kulturních institucích (VKI) byl teprve v legislativním procesu. Rok se s rokem sešel a jsme v jiné realitě. Na rok 2025 jsme vyjednali rekordní rozpočet a od ledna nového roku také vzniká v českém právním řádu možnost zřizovat veřejné kulturní instituce s lepšími podmínkami v oblasti plánování i financování. Máme konečně nový zákon, po němž kulturní veřejnost dlouhodobě volala, politici o něm často mluvili, ale nikdo před námi ho neprosadil. Úspěšně pracujeme i na zákonu o audiovizi, a i když to není jednoduché, neuhneme ani od tzv. velké mediální novely, která zajistí fungování veřejnoprávních médií do budoucna. Myslím, že co se týká legislativy v kultuře, je za námi skutečně velký kus práce. A zmínil bych ještě dvě věci, ze kterých mám opravdu radost. Jsou to investice do kulturní infrastruktury v regionech a peníze na živou kulturu.

    Kapitola ministerstva kultury v návrhu státního rozpočtu na rok 2025 čítá 21‚3 miliardy korun. Je to skvělá zpráva pro českou kulturu a také velký úspěch a jasná deklarace vlády, že kultura je její prioritou i v době konsolidace veřejných financí. Ministerstvo kultury má 31 příspěvkových organizací, poskytuje dotační tituly zřizované i nezřizované kultuře v oblasti živého umění, zároveň se stará o množství movitých i nemovitých kulturních památek. A na to vše máme k dispozici nejvyšší rozpočet v historii ministerstva. Příští rok budeme mít o 4‚7 miliardy korun více než letos. A chceme s nimi i nadále dobře a efektivně hospodařit. K tomu nám pomůže započatá digitalizace našich dotačních titulů, která zjednoduší práci jak žadatelům při podávání žádostí, tak kolegům na ministerstvu, kteří je vyřizují.

    Zákon o veřejných kulturních institucích bude účinný od 1. ledna 2025. Otevírá cestu k transformaci kulturních institucí v modernější a flexibilnější kulturní subjekty. A co je důležité, nepůjde o povinnost, instituce samy se budou moci rozhodnout, zda chtějí do nové právní podoby přejít. O legislativním ukotvení veřejné kulturní instituce se diskutovalo velmi dlouho a dnes už to nejsou jen diskuse a plány, ale zákon, který reaguje na aktuální situaci v kultuře a myslí i do budoucna. Kulturním organizacím přinese stabilitu a umožní dlouhodobé ekonomické i dramaturgické plánování. Důležitá je i nová možnost vícezdrojového financování. Zakladatelem veřejné kulturní instituce bude moci být stát nebo jeden a více samosprávných celků.

    Naše novela zákona o audiovizi se bude brzy projednávat v Senátu. Po téměř dvou letech intenzivní práce budeme mít moderní zákon, který bude držet krok s vývojem, jímž audiovize v minulých letech prošla, a zajistí financování filmových pobídek, které jsou jednoznačným ekonomickým přínosem pro naši zemi i naše filmové profesionály. Nově bude podporována i tvorba pro televize nebo streamovací platformy či vývoj počítačových her a s nimi velmi úzce provázaná animovaná tvorba.

    Když se vrátím k investicím do kulturní infrastruktury v regionech, rozhodně musím zmínit dvě výzvy Národního plánu obnovy, které poskytly finance na budování velkých a malých kulturních a kreativních center. Jde o projekty, jež nejen zajistí rozvoj tvořivého potenciálu jednotlivých krajů, ale také podpoří spolupráci uměleckého, podnikatelského a občanského sektoru a budou motivovat k vícezdrojovému financování, které je myslím prospěšným krokem do budoucna pro všechny zúčastněné.

    Věřím, že jsou to dobré zprávy pro celou naši kulturní obec, pro všechny, kdo v kultuře pracují, i pro všechny, kdo kulturu sledují, protože jim dává tolik radosti.


    Komentáře k článku: Dobré zprávy pro kulturu

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,