Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Nová Cena Jantar

  Od roku 2018 budou v Moravskoslezském kraji udělovány Ceny Jantar. Půjde o každoroční oceňování mimořádných uměleckých výkonů v oblastech divadla, hudby, výtvarného umění a literatury.

  Projekt vznikl z podnětu kulturního deníku Ostravan.cz, o nominacích a následně o laureátech budou rozhodovat odborné poroty v kategoriích činoherního divadla, opery, muzikálu, baletu, populární a klasické hudby, výtvarného umění a literatury.

  Ceny Jantar budou představovat platformu pro profesní a společenské ocenění umělců a uměleckých souborů, tvořících na území Moravskoslezského kraje. Smyslem cen bude také popularizace vynikajících výsledků, kterých nominovaní umělci během aktuálně posuzovaného kalendářního roku dosáhli.

  Pravidla pro vyhlašování nominací a pro následné volby laureátů bude upravovat statut, který bude zveřejněn do konce roku 2017. Do té doby budou publikovány i podrobnosti o jednotlivých kategoriích, ve kterých budou ceny uděleny, a oznámena jména členů odborných porot, které budou o ocenění rozhodovat.

  Poroty budou sestaveny tak, aby jejími členy byli lidé, jejichž zkušenosti a úsudek budoupředpokladem pro kvalitníhodnocení. Půjde o významné kritiky z celostátních kulturních médií a teoretiky umění, o lidi, kteří se celoživotně věnují kulturnímu dění.Jsem přesvědčen, že jde o osobnosti, jejichž hlas bude mít opravdovou váhu, říká autor projektu a šéfredaktor Ostravanu Aleš Honus.

  Jantar. FOTO archiv

  Nominace na udělení Ceny Jantar za rok 2017 budou v jednotlivých kategoriích oznámeny v prvních týdnech roku 2018. V každé kategorii budou nominováni tři umělci, v divadelních kategoriích budou oznámeny nominace samostatně pro umělce muže a ženy.

  Laureáti Ceny Jantar budou vyhlášeni na galavečeru, který se uskuteční 15. dubna 2018 v Ostravě za účasti významných představitelů kulturního života Ostravy a Moravskoslezského kraje. Ceremoniál bude veřejně přístupný. Informace o místu konání budou včas oznámeny.

  Informace o přípravách prvního ročníku Cen Jantar budou postupně publikovány na stránkách kulturního deníku Ostravan.cz a na stránkách www.cenyjantar.cz.

   Aleš Honus
  předseda Spolku pro kulturní deník Ostravan.cz

  Facebook: zde

   

  • Autor:
  • Publikováno: 17. prosince 2017

  Komentáře k článku: Nová Cena Jantar

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,