Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2023

ročník 32
19. 9. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Kategorie článků:

  Petr Nikl: Soupravy

  11. prosince 2022 Komentáře zakazány

  V dopravních prostředcích platí nepsaná domluva o nezírání. Neumím však být netečný, neprohlédnout si, s kým sedím, a jen vpíjet očima mobil, obklopen zvláštními okolnostmi. Mezi zíráním a pozorováním je rozdíl. Mohu sledovat neznámého déle a bloudit jeho vnitřním...

  Příští vlna diváků

  16. října 2022 Komentáře zakazány

  Doufám, že to nebude interaktivní! Přání, které slýchám od známých, přátel nebo rodinných příslušníků, když jdeme společně do divadla. Pravdou je, že mnohá mnou navštívená představení skutečně větší či menší zapojení vyžadují.

  Miloš Horanský: Na čí čí číhané

  07. února 2022 Komentáře zakazány

  Čí jsi? Odpověď je k čemu?! Znám ji. Já i ona. Zná se. Řekni, čí? Tolikrát řečené znovu? Je neodbytná a hlodá

  Vladimír Morávek: Jak se mám?

  26. ledna 2022 Komentáře zakazány

  Teskně. V červenci umřela máma: Vladíku, mockrát děkuji za vinš, moc mě to potěšilo, jsem ráda, že mám u Tebe tak výsostné místo v srdci. Já na Tebe stále myslím a přeji horu dobrých věcí, zážitků a skutků. Ať se Ti ve všem daří. M.

  Krakov, podzim, Kantor

  01. listopadu 2021 Komentáře zakazány

  V prosinci roku 2020 se v Krakově k 30. výročí smrti Tadeusze Kantora nekonalo nic, žádný průvod jeho postav a loutek městem. Covid zrušil i slavné adventní trhy na Rynku Glówném a uzavřel předvánoční čas do soukromí domácností. Ani velkolepé divadlo bohoslužeb nebylo tak...

  Poslední komentáře

  Nesvatě o svatém aneb Ježíšku, panáčku

  18. září 2021 Komentáře zakazány

  Vyrostla jsem v katolické rodině a návštěva kostela byla celé dětství i dospívání má jediná společenská aktivita. Otec nás nutil chodit na mši každou neděli i všechny svátky. Nutil není správné slovo. Otec řekl, a šlo se. To bylo ještě v době, kdy se s dětmi...

  Čtení pro přátele: Sbohem, pandemie!

  Snad jsme si po delší době uvědomili, že nejsme neporazitelnými pány a veliteli větru a deště, na které jsme si hráli... Fejeton Jana Buriana.

  Čtení pro přátele: Štěstí

  Nikdy nevíte, kdy vás i v tomhle podivném světě potká skutečné štěstí!... Fejeton Jana Buriana.

  Rouška – maska civilizace?

  24. května 2021 Komentáře zakazány

  Tři základní pohledy: Tragický – za mrtvé. Vážný – o lékařích a nemocničním personálu. Zbytek je burleska truchlofraška.

  Do aktu je třeba se zapojit

  10. května 2021 Komentáře zakazány

  Nechala jsem se zlákat nabídkou na sledování online premiéry performance režiséra Wojtka Ziemilského s explicitním názvem Sex, vzniklé v koprodukci s platformou Terén. Streamovalo se z Domu umění města Brna.

  Děti od divadla

  27. dubna 2021 Komentáře zakazány

  Když jsme kdysi privatizovali náš dům, přemýšlelo se o tom, že sklad, který je na dvoře, budeme muset pronajmout. Nakonec tam vzniklo Studio loutkového filmu.

  Dramaturgie jako loterie

  30. března 2021 Komentáře zakazány

  A tenhle znáte? Potkají se přes zoom čtyři dramaturgové a jeden z nich se zeptá: Tak co, jak jste dozkoušeli tu premiéru z předminulé sezony? Sci-fi? Bohužel ne!

  O myších, Blažence a hnusných vypasencích

  14. března 2021 Komentáře zakazány

  Myši jsou chytrá a roztomilá zvířátka, to ví každý. Slyšíme je kňourat z reklamy hlasem Petra Nárožného, hrajeme s dětmi Vařila myšička kašičku, a dokonce víme o případech, kdy vězeňská myš natolik přilnula k nějakému odsouzenci, že když pak odešel na elektrické...

  Divadelní hlad

  Divadelní hlad
  01. března 2021 Komentáře zakazány

  Když si na začátku října někteří kolegové s humorem přáli veselé Vánoce, jiní se smáli. O pět měsíců později už se nesměje nikdo.

  Šachy

  15. února 2021 Komentáře zakazány

  V mládí jsem hrával šachy. Táta vlastnil dřevěné, krásně vyřezávané. Později pořídil i cestovní, magnetické, aby se nám figurky v drkotavém vlaku udržely ve svých vybojovaných pozicích.

  Gilgameš v Americe

  20. prosince 2020 diskutujte

  První, koho jsem ve Williamsburgu potkal, byl nějaký Casey.

  Stoleté Mrtvé město

  07. prosince 2020 diskutujte

  Korngoldovi bydleli do roku 1904 v Brně na Kolišti, ve vedlejším domě slečna Marie Jedličková, která o deset let mladšího „Eriška Korngoldovic“ vozila v kočárku po blízkých Lužánkách netušíc, že bude coby světová hvězda Maria Jeritza v Eriškových operách excelovat.  Obsah,