Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Oslavy 70 let JAMU vrcholí

  Janáčkova akademie múzických umění v Brně si zítra, v neděli 17. prosince, připomene 70. výročí svého založení dvěma akcemi. Celoroční a končící oslavy tohoto jubilea završí Slavnostní galakoncert a představení nového jednotného vizuálního stylu této známé vysoké umělecké školy.

  Jak jinak než slavnostním koncertem by měly končit oslavy našeho velkého výročí, okomentoval mimořádný večer děkan Hudební fakulty JAMU a profesor Jindřich Petráš. V neděli 17. prosince se uskuteční slavnostní galakoncert věnovaný právě oslavám 70. výročí založení JAMU. V brněnském Besedním domě začne tento mimořádný večer v 19. 30 hodin. Vystoupí na něm Janáčkův akademický orchestr (JAO) pod taktovkou profesora Jana Zbavitele spolu se sólistou Gunārsem Upatnieksem. Tento mezinárodně renomovaný kontrabasista a člen proslulých Berlínských filharmoniků je bývalým studentem Hudební fakulty JAMU, stávající či bývalí posluchači brněnské akademie tvoří také účinkující těleso. Návštěvníci mohou očekávat skladby Johannessa Brahmse, Nino Roty a samozřejmě Leoše Janáčka, od něhož zazní meziaktní hudba z opery Příhody lišky Bystroušky. V programu je také čtvrtá symfonie Harmonia mundi – res humana profesora Leoše Faltuse, zazní k jeho 80. narozeninám. Kromě hudební části se při galakoncertu uskuteční také křest knihy Osobnosti Hudební fakulty JAMU, která je dílem profesorky Jindřišky Bártové a kolektivu.

  Leoš Janáček. FOTO archiv JAMU

  Nový vizuální styl JAMU

  Janáčkova akademie múzických umění v Brně přijala návrh nového vizuálního stylu pro další formování jednotné identity univerzity. Vstupuje tak do dalšího období svého působení v oblasti uměleckého vzdělávání a zvelebování českého a evropského kulturního dědictví s novou, důstojnou, originální a nezaměnitelnou podobou své „značky“. Výsledný návrh nové komunikační strategie, s tím spojeného vizuálního stylu a loga instituce je výsledkem intenzivní spolupráce JAMU a studia NMDS. Na vývoji se podílela širší skupina zástupců obou fakult, celoškolních pracovišť a profesionálních designérů.

  Nový vizuální styl není re-brandem, ale re-designem původní 70 let budované značky. Vychází ze zaměření školy na vzdělávání v oblastech dramatické a hudební tvorby, zohledňuje silnou autonomii obou fakult a jejich rovnocenně hrdé postavení, je důvodem výsledného zdvojení a povýšení široce známého a používaného zkráceného názvu školy na JAMUJAMU, uvedl prorektor JAMU Richard Fajnor. Tento hlavní koncept je nesen poměrně otevřenou a variabilní formou grafiky postavené na mřížce/gridu vyskládané z liter opakovaného motivu zkratky JAMU.

  Martin Kermes, jeden z kreativních ředitelů studia NMDS k výslednému návrhutaké poznamenal: …nejde primárně o Divadelní fakultu JAMU a o Hudební fakultu JAMU, ale o „JAMU a JAMU“. Pro potřebu vizuálního sjednocení aktivit školy bylo nezbytné přijít s generickým systémem, který bude ze základního loga vycházet a zároveň bude schopen reagovat i na budoucí proměny. Dalším poznávacím znamením akademie, které bylo třeba akcentovat, je maximální možný rozvoj talentovaného studenta, který by měl jít SVOU CESTOU, aby došel poznání. A nakonec jde o múzickou instituci pojmenovanou po Janáčkovi. Přijali jsme tedy nepovinný doprovodný prvek, který celou koncepci odlehčuje, činí ji hravou. POLIBEK MÚZY.

  Leoš Janáček. FOTO archiv JAMU

  Oslavy 70. výročí JAMU byly zahájeny 24. března 2017 slavnostním zasedáním akademického senátu. Škola v jejich průběhu udělila dva čestné doktoráty proslulému divadelníku Eugenio Barbovi a věhlasnému opernímu režiséru Otto Schenkovi. Kromě toho se uskutečnila řada koncertů a studenti JAMU připravili celodenní velký program pouličního divadla nazvaný Leošovy stopy. JAMU vydala publikaci Vivat academia III přehlížející její bohatou historii. Tato moderní vysoká umělecké škola byla založena vládním nařízením 12. 9. 1947.

  Ivo Medek, rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně

  • Autor:
  • Publikováno: 16. prosince 2017

  Komentáře k článku: Oslavy 70 let JAMU vrcholí

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,