Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Ve dnech 1.–16. listopadu se v Praze konal Festival Brikcius – 6. ročník cyklu koncertů komorní hudby v Praze (L’Arte dell’Arco – Buxtehude – Brahms120 – Tansman110), koncerty se konaly ve Vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého, v Loretě, v kostele u sv. Vavřince, v barokní kapli Italského kulturního institutu, ve Štefánikově hvězdárně Petřín a v Novomlýnské vodárenské věži, vstup na všechny akce byl volný.

  VILA Štvanice a nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten připravily na víkend 10.–12. listopadu třetí ročník ostrovního festivalu pro malé, větší i velké diváky plný divadla a hudby VILOmeniny; třídenní program nabídl výběr inscenací pro celou rodinu v podání domácího souboru Geisslers Hofcomoedianten a hostů Malé divadlo České Budějovice, Divadlo rozmanitostí Most, Divadlo Lampion Kladno, soubor Toy Machine, Studio Damúza Praha a Dismanův rozhlasový dětský soubor, pro malé diváky byly navíc připraveny dva koncerty kapel BomBarďák a Nedloubej se v nose, workshopy a VILAmovánky – interaktivní bojovka po VILE.

  V sobotu 18. listopadu se po celé republice konal pátý ročník Noci divadel, který letos přilákal 45 tisíc návštěvníků: do akce se zapojilo na 100 divadel a kulturních institucí ze 35 měst České republiky, v Praze se zúčastnilo 45 divadel, což je dosud největší číslo za pětiletou historii akce; česká Noc divadel stala největší událostí v rámci mezinárodního projektu European Theatre Night, do kterého je zapojeno dalších šest zemí – Slovensko, Bulharsko, Srbsko, Chorvatsko, Rakousko a Černá Hora.

  Nejzajímavější inscenací uplynulé sezony v Horáckém divadle Jihlava byla podle výsledků divácké ankety románová kronika bratří Mrštíků Rok na vsi v dramatizaci Miroslava Krobota, nejoblíbenějším hercem minulé sezony se stal František Mitáš, nejoblíbenější herečkou Tereza Votavová, v kategorii mladý talent určené pro herce do 30 let uspěl Richard Vokůrka a diváci ocenili také scénu Petera Janka v inscenaci Adéla ještě nevečeřela a kostýmy Kristiny Matre Křížové ve stejné inscenaci; vyhlášení cen Horác se konalo po pětadvacáté v řadě, bylo součástí Noci divadel, v jejímž průběhu se diváci mohli zúčastnit netradičních prohlídek Horáckého divadla a závěrečné Magické after party.

  Koncem listopadu se celý týden na různých místech Prahy slavil Mezinárodní den flamenka; program zahájila ve čtvrtek 23. listopadu v Divadle U hasičů La Moneta, jedna z nejslavnějších tanečnic současné španělské flamenkové scény.

  Celkem třináct amatérských divadel z celé České republiky představilo 23.–26. listopadu své nejnovější inscenace na 7. ročníku festivalu divadelníBAF! v Kulturním centru Líšeň – Dělňák.

  Jihočeské divadlo by mělo vytvářet zisky, které zajistí až 40 procent jeho ročního rozpočtu, počítá s tím strategický plán českobudějovického magistrátu na dalších deset let, který 28. listopadu schválila českobudějovická městská rada; v současnosti největší část příjmů představují zisky z českokrumlovského otáčivého hlediště, jehož tržby ze scény umístěné v zámecké zahradě letos dosáhly téměř 33 milionů korun.

  Olomoucké Divadlo Tramtarie pořádá v listopadu a prosinci benefiční akce Pomáhejme s Tramtarií, jejichž výtěžek půjde na podporu ženy těžce zkoušené osudem: 30. listopadu nejprve členové souboru prodávali charitativní punč na olomouckém Horním náměstí, v pondělí 18. prosince se pak v divadle Tramtarie uskuteční benefiční koncert; výtěžek půjde ve prospěch Blanky Novákové a jejího postiženého syna Matýska.

  Na sobotu 2. prosince připravil pražský nezávislý divadelní soubor Tygr v tísni první ročník festivalu amatérského divadla Tygří výběr, jenž se konal na domácí scéně souboru, v prostoru VILA Štvanice.

  V pondělí 4. prosince se formou scénických čtení ve Studiu Švandova divadla v Praze konala prezentace „toho nejlepšího“ ze současné izraelské dramatiky – trojice her, které byly přeloženy v rámci třináctého ročníku Překladatelské dílny DILIA.

  Východočeské divadlo Pardubice bude od 22. do 29. ledna 2018 hostit 18. ročník GRAND Festivalu smíchu, diváky čeká sedm komedií, které v roce 2017 vznikly v českých divadlech; k tradičním festivalovým cenám přibude Cena za nejlepší režii.hul

  Podrobnější informace a další aktuality z divadelního dění u nás i ve světě najdete na i-DN

  • Autor:
  • Publikováno: 14. prosince 2017

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,