Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Kategorie článků:

  Do Kuksu oklikou přes Ostravu

  21. září 2021 diskutujte

  Ohlédnutí za festivalem Theatrum Kuks aneb Zklamání z Matiji Solceho a jeho estrádního Dona Quijota... Publikujeme současně s tištěnými Dn 15/2021, kde najdete další reportáž z letošního festivalu Theatrum Kuks.

  Surreálně rozostřená pravda Kanibalek

  20. září 2021 diskutujte

  Ve hrách Davida Drábka se můžeme nadít čehokoli. Definovat je jako absurdní je slabé slovo, neboť absurdita se v nich valí v divokých kotrmelcích a cestou na sebe nabaluje nejrůznější aktuální přílepky, citáty a odkazy.

  Expirace INspiraCE

  20. září 2021 diskutujte

  Nový hudebně taneční projekt s názvem INspiraCE souboru současného tance 420PEOPLE a Orchestru Berg má za sebou premiéru na jevišti Divadla Archa.

  Poslední komentáře

  To byla prda!

  13. září 2021 diskutujte

  O(brrr)ozenecká taškařice, při níž tuhne úsměv na rtech.

  Můj manžel je mrtvej, dobře ho znám!

  09. září 2021 diskutujte

  Nasazení hry Slepice na zádech německého dramatika Freda Apkeho do programu Letní scény Divadla Ungelt je velmi dobrým strategickým tahem.

  Hostina o sedmi chodech

  06. září 2021 diskutujte

  V srpnu se ve vnitrobloku Bar/ák v Praze 8 konala druhá letní Večeře s novou hrou Divadla LETÍ, během níž byly představeny čtyři krátké hry na téma dospívání, rodina, rodičovství.

  #hratsinachaplinajeblbost

  03. září 2021 diskutujte

  Režisér Martin Čičvák a dramaturgyně Kristina Žantovská pro české jeviště vůbec poprvé oživili více než osmdesát let starý chaplinovský snímek Diktátor.

  Medvědí služba feminismu

  31. srpna 2021 diskutujte

  Postava antické hrdinky Médey je lákavým výchozím bodem pro různé reflexe ženské role ve společnosti. Aktuálně se o to pokusila inscenace Medea_is_missing vzniklá v koprodukci zapsaného spolku Averze s Venuší ve Švehlovce a DIFA JAMU.

  Za hranicemi možností a těla

  23. srpna 2021 diskutujte

  Umění okouzlit a místy i šokovat patří k dominantním rysům nové inscenace Konkurz skupiny Losers Cirque Company, kterou uvede v úterý festival Letní Letná.

  Vždy se snažte, aby diváci trpěli co nejvíce

  22. srpna 2021 diskutujte

  Právě tímto citátem Alfreda Hitchcocka uvozuje Divadlo KULT programový leták k performativnímu výletu po severočeských Sudetech s názvem Bermudský Δ.

  Pane, odpusť jim, neboť nevědí, co činí

  16. srpna 2021 diskutujte

  Divadlo v Dlouhé již počtvrté přizvalo ke spolupráci režiséra Jana Nebeského s herečkou a autorkou Lucií Trmíkovou z Divadelního spolku Jedl. Po trojí zkušenosti s Ibsenem tentokrát sáhli po Vytržení panny z Barby z roku 1940.

  Lidstvo je svinstvo!

  11. srpna 2021 diskutujte

  Kasha Jandáčková se profiluje coby režisérka vlastních divadelních textů. Ve své novince Les sebevrahů propojila aktuální téma environmentálního žalu s pohádkovými motivy.

  Jedl se vypravil do chrámu

  27. července 2021 diskutujte

  Ačkoli Santini, nejnovější inscenace Divadelního spolku Jedl, není absolutní site-specific produkce, těžko si lze text sepsaný Lucií Trmíkovou představit provedený jinde než právě ve stavbách, které navrhoval Jan Blažej Santini-Aichel.

  V Ungeltu je slyšet střelba

  26. července 2021 diskutujte

  Divadlo Ungelt se po pětadvaceti letech vrátilo k titulu Dobrou noc, mami, kterým svoji činnost otevíralo. Na režisérském postu nahradil Ladislava Smočka Vít Vencl, hereckou štafetu převzaly Taťjana Medvecká s Lucií Štěpánkovou.

  Zastávka Zero Point (No. 3)

  25. července 2021 diskutujte

  Nultý bod v posledním večeru nabídl nezvyklou hudební produkci: impro-boyband BOYSE Petra Vrby a královnu české drag scény Miss Petty.

  Do divadla v teplácích

  24. července 2021 diskutujte

  Projekt Brejlando o krok dál dotáhl to, o co se pokusil Film naživo: nabízí skutečně alternativní typ zážitku.

  Prosperova hra s diváky 

  23. července 2021 diskutujte

  Letošní sezonu Letních shakespearovských slavností zahájila premiéra už loni očekávané Bouře v režii dua SKUTR.  Obsah,