Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Kategorie článků:

  Video střípky z Divadelní Flory (No. 6)

  05. prosince 2021 diskutujte

  Dva velmi rozdílné a zároveň velmi zajímavé projekty uvedené v sále Mozarteum reflektuje šestý videozpravodaj.

  JEDL se přesouvá do Švandova divadla

  15. listopadu 2021 diskutujte

  Novým působištěm JEDLu se stává Švandovo divadlo, soubor v rámci desetiletého výročí chystá několik dalších novinek. Na studiovou scénu Švandova divadla budou přeneseny inscenace z původního prostoru Divadla X10.

  Divadlo Plzeň na ex! (No. 3)

  18. září 2021 diskutujte

  Z páteční nabídky mi nejvíce zachutnala Šípková Růženka. Manželskou historii jsem totiž viděla již dříve ze záznamu, Ztracené iluze se mi na dně třílitrové sklenice znovu nalézt tak úplně nepodařilo a Rodina Mila Raua mi byla úplně cizí.

  Poslední komentáře

  Pane, odpusť jim, neboť nevědí, co činí

  16. srpna 2021 diskutujte

  Divadlo v Dlouhé již počtvrté přizvalo ke spolupráci režiséra Jana Nebeského s herečkou a autorkou Lucií Trmíkovou z Divadelního spolku Jedl. Po trojí zkušenosti s Ibsenem tentokrát sáhli po Vytržení panny z Barby z roku 1940.

  Jedl se vypravil do chrámu

  27. července 2021 diskutujte

  Ačkoli Santini, nejnovější inscenace Divadelního spolku Jedl, není absolutní site-specific produkce, těžko si lze text sepsaný Lucií Trmíkovou představit provedený jinde než právě ve stavbách, které navrhoval Jan Blažej Santini-Aichel.

  Divadelní fotoblog Josefa Chuchmy (No. 6)

  06. července 2021 diskutujte

  Divadelní spolek Jedl: Santini. Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele, Kutná Hora, 3. července 2021.

  Nové perspektivy po covidu

  28. května 2021 diskutujte

  Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl dlouho odkládané premiéry i festivalové koprodukční projekty. Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků.

  Miluju offlajn (No. 1)

  23. února 2021 diskutujte

  I Divadelní noviny milují offlajn! Díky Malé inventuře naši kritici po více než čtyřech měsících vypnuli své monitory a vyrazili na skutečné, živé divadlo. Kateřina Kykalová v pondělí zhlédla reprízu inscenace DS Jedl ZAHRADNÍČEK/ Vše mé je tvé.

  Horké zprávy z Dream Factory (No. 3)

  15. října 2020 diskutujte

  Emotivní tečkou za protivirovou edicí ostravského divadelního festivalu Dream Factory, a bohužel i rozlučkou se živým uměním na kdo ví kdy, se v nedělním podvečeru stala inscenace Zahradníček/ Vše mé je tvé, divadelního spolku Jedl.

  Pod rouškou Plzně (No. 4)

  14. září 2020 diskutujte

  Neděle 13. září, poslední festivalový den, byl nejvíc poznamenán koronavirovou situací. A tak byl tento den spíše odpočinkovým.

  JEDL uvádí inscenaci o Zahradníčkovi

  31. ledna 2020 diskutujte

  JEDL otevírá rok 2020 premiérou o Janu Zahradníčkovi a jeho ženě Marii. V Divadle X10 Trmíková, Nebeský a Rašilov uvedou inscenaci ZAHRADNÍČEK / Vše mé je tvé.

  Plzeň s pěnou i bez pěny (No. 4)

  16. září 2019 5 komentářů

  Sobota a neděle byly na festivalu inscenačně i žánrově pestré a jen stěží by se dalo najít mezi jednotlivými produkcemi nějaké pojítko.

  Mudrování nad DSB 2019 (No. 11)

  02. června 2019 1 komentář

  Divný svět. Depresivní festival. Převažují představení o rozpadu mravních hodnot... O pondělních Soukromých rozhovorech pražského Divadelního spolku Jedl v Divadle Husa na provázku.

  Olomoucké šepoty a výkřiky (No. 10)

  26. května 2019 diskutujte

  Ve čtvrtek jsme v Soukromých rozhovorech Jedlu mohli vidět kuklu, která němě křičí z letošního vizuálu. V pátek se činohra MDO loučila s Nebezpečýmin známostmi a před půlnocí nás Franz Pätzold v podkroví Konviktu zahrnul Šepoty a výkřiky.

  Olomoucké šepoty a výkřiky (No. 6)

  22. května 2019 diskutujte

  Do druhé poloviny festivalu jsme se přehoupli velmi nenápadně – v pondělí se totiž spíše šeptalo než křičelo: nejprve v Bergmanově introspektivním surrealistickém filmu Lesní jahody a poté v pozdně večerním Reynkově dialogu s Bohem.

  Olomoucké šepoty a výkřiky (No. 4)

  19. května 2019 diskutujte

  Včera jsem si posteskla nad nedostatkem „bizárků“, v sobotu se však festivalové publikum dočkalo korejského představení Complement, dramaturgií Flory vtipně zařazeného do jednoho dne s těžko uchopitelnou a rovněž dílem taneční Pustinou.

  Divadelní fotoblog Josefa Chuchmy (No. 5)

  01. prosince 2018 diskutujte

  Divadelní spolek Jedl, Praha - Ingmar Bergman, Lucie Trmíková, Jan Nebeský: Soukromé rozhovory. Premiéra 28. listopadu v DUP39, Praha.  Obsah,