Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2023

ročník 32
19. 9. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Kategorie článků:

  Neklid v Brně (No. 1)

  18. května 2023 diskutujte

  Více než sedm desítek domácích i zahraničních produkcí čeká na diváky a hosty Divadelního světa Brno... Zahajujeme denní zpravodajství. Začínáme Prologem, kterým feuchtwangerovskou Trilogií Čekárna pražské Divadlo X10 festival otevřelo.

  Cynismus a zlobnost nejsou řešení

  12. února 2023 diskutujte

  Nedokázal jsem se na představení Jako lvi aneb Sestup a vzestup pana B. smát ani vteřinu... Úvaha nad etikou hry Romana Sikory a inscenace Michala Háby.

  Y Events hledají formy rezistence

  08. ledna 2023 diskutujte

  Rok 2023 je pro Y Events, experimentální dramaturgickou řadu Divadla X10, rokem sebereflexe. Čtyři události představí řadu umělkyň a umělců napříč žánry a estetikami ve společném prostoru.

  Monology Václava Havla aneb Play Havel

  05. prosince 2022 diskutujte

  Divadlo X10 ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla spustilo online projekt PLAY HAVEL vycházející z dramat posledního československého a prvního českého prezidenta.

  Divadlo X10 se promění v přístav smutku

  11. listopadu 2022 diskutujte

  Y Events, experimentální dramaturgická linie Divadla X10 uvede 21. listopadu událost Y: Harbour of Sorrow.

  Poslední komentáře

  Kyslíkovou masku nasaďte nejprve sobě…

  08. června 2022 diskutujte

  Všimli jste si, že Rusové, kteří odmítají válku, jsou dnes nejosamělejší a nejzavrženější sociální skupinou?... O autorském dokumentárně divadelním projektu režisérky Ingy Antarktingy Russian Book of Dead v pražském Divadle X10.

  Zpráva o ruské (opoziční) duši

  08. června 2022 diskutujte

  Trvalo čtyřicet dní, než jsme přijali, že toto je nyní naše břemeno... O inscenaci režisérky Ingy Antarktingy Russian Book of Dead v pražském Divadle X10.

  …nebo se ze mě stala černá díra?

  10. května 2022 diskutujte

  V Divadle X10 proběhne premiéra představení DEVOURER, které v současné době připravuje kolektiv Alica Minar & col. Taneční performance o chamtivosti inspirovaná principy klaunské postavy a teorií černých děr.

  Všichni jsme emotivní

  29. dubna 2022 diskutujte

  Kterým emocím bychom měli důvěřovat? Festival Všichni jsme emotivní přináší kompletní program.

  Kdo se stará o to, co není vidět?

  14. února 2022 diskutujte

  Divadlo X10 ve spolupráci s divadelní platformou dok.trin vás zve na diskuzi o reflexi environmentální krize v umění. Akce je pokračováním cyklu doprovodných akcí k inscenaci Mezní stav “Kdo se stará o to, co není vidět?”

  Nejsme v tom sami

  10. února 2022 diskutujte

  Akce Y: We Are Not Alone [Slow TV kino] nabídne 30 hodinových filmů českých i zahraničních umělců, které vznikly v době vzájemného odloučení během lockdownů loňské zimy. Promítat se bude v podzemních prostorách Divadla X10.

  Třicet hodin slow TV v Divadle X10

  14. ledna 2022 diskutujte

  Y: We Are Not Alone [Slow TV kino] nabídne 30 hodinových filmů od výrazných i vycházejících osobností české i mezinárodní umělecké scény. Svá díla uvedou například režisérka a performerka Miřenka Čechová či Anita Krausová.

  Reflexe environmentální krize v umění

  07. ledna 2022 diskutujte

  Divadlo X10 ve spolupráci s divadelní platformou dok.trin uvádí cyklus doprovodných akcí k inscenaci Mezní stav. První letošní uvedení bude výjimečné přítomností básnířky Małgorzaty Lebdy, jejíž básně ze sbírky Matečník jsou východiskem inscenace.

  JEDL se přesouvá do Švandova divadla

  15. listopadu 2021 diskutujte

  Novým působištěm JEDLu se stává Švandovo divadlo, soubor v rámci desetiletého výročí chystá několik dalších novinek. Na studiovou scénu Švandova divadla budou přeneseny inscenace z původního prostoru Divadla X10.

  Mezní stav čeká v Kutné Hoře

  07. srpna 2021 diskutujte

  Sedmý ročník mezinárodního Divadelního festivalu Kutná Hora proběhne od 9. do 11. září 2021.

  Dobrý den, jedete na festival? (No. 5)

  07. července 2021 diskutujte

  S opožděním přebírám žezlo po kolegyni Veronice Boušové a po hlavě se vrhám do hodnocení úterního divadelního kvasu!... O inscenacích Otcovrah pražského Divadla X10 a Sylva libereckého Divadla F. X. Šaldy.

  Čas se konečně vrátit

  30. května 2021 diskutujte

  Po neveselých jarních měsících se blýská na časy a zdá se, že 29. ročník festivalu Boskovice proběhne v takřka nezměněné podobě! Koncerty, divadlo, výstavy, filmy, přednášky, čtení, zodpovědné občerstvování se a socializace dle aktuálních nařízení vlády – už...  Obsah,