Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Kategorie článků:

  Zápisky malé kritičky (No. 2)

  17. září 2022 diskutujte

  Kdo je Máni Stein? Vítejte na planetě Reykjavík – na malém ostrůvku života, který je na denní bázi opředen těžko prostupnou mlhou a nezkrotnou přírodou.

  Mišimův sen o krásné smrti 

  16. července 2021 diskutujte

  Jednou ze dvou premiér, které po pandemické pauze nabídlo Studio Hrdinů na konci své sezony s podtitulem „možnosti sebevraždy“, byl Zlatý řez inspirovaný osobností japonského spisovatele Jukia Mišimy.

  Uhranutí Wolfgangem Borchertem zůstalo na papíře

  13. července 2021 diskutujte

  Wolfgang Borchert je pro mě zásadní setkání, protože velmi blízké setkání s ryzím autorem… s autorem, který se octl na doraz… bez možnosti couvnout… aby poznal ten zvláštní dar svobody… Musel si projít hrůzou, aby poznal svou podstatu – nechť je to přáno všem velkým...

  Clown Bilbo bloguje (No. 82)

  05. května 2020 4 komentářů

  Nehraje se, neučí se. Pod rouškou usebrání se... medituje!... aneb Stále stejnej, kacíř.

  Vrchol Adámkova smyslového experimentu

  03. března 2020 diskutujte

  Věčný divadelní experimentátor Jiří Adámek, který ve své tvorbě soustavně ruší veškeré zaběhlé stereotypy, představil ve Studiu Hrdinů poslední část volně provázané „smyslové“ trilogie.

  Poslední komentáře

  Dráma československých elít po 100 rokoch

  04. ledna 2020 diskutujte

  V jakém stavu jsou české a slovenské elity? Mají národy koho následovat? A jak tento fenomén reflektuje divadelní tvorba? Nad tím se ve své glose pozastavil Bohumil Petrík.

  Malá velká inventura 2019 (No. 4)

  24. února 2019 diskutujte

  V sobotu měl festival Malá inventura večírek, či spíše jakýsi queer Masopust. Díky své touze vidět nové kousky od umělců tvořících v Berlíně jsem se ocitla přímo uprostřed travesti show v podzemí Veletržního paláce.

  Divadlo, které není vidět

  23. prosince 2018 diskutujte

  Autorská inscenace Kathariny Schmitt Molyneuxova otázka ve Studiu Hrdinů vychází ze série jejích předchozích rozhovorů s od narození nevidomými lidmi. Divákovi nabízí možnost zakusit povahu představ a myšlenek těch, kteří nikdy neviděli.

  Bezvousý Modrovous

  05. prosince 2018 3 komentářů

  Modrovous – naděje žen ve Studiu Hrdinů se neobešel bez nároku na kreativní diváckou interpretaci – co je v rámci divadelní fikce realitou a co pouhou představou? O Modrovouse přitom v inscenaci Jana Horáka a Michala Pěchoučka zase tolik nejde.

  Konstruktivní destrukce

  16. října 2013 diskutujte

  Smysl a působivost této performance jsou ve vyjevování existenciálních zoufalství, strachu a osudových prázdnot skrze míjení dvou lidí/bytostí/žen... PRO (Simona Petrů, Kamila Polívková: Mileniny recepty, Studio Hrdinů, Praha)  Obsah,