Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2023

ročník 32
19. 9. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Kategorie článků:

  Proklatá Plzeň (No. 2)

  16. září 2023 diskutujte

  Po nešťastném startu letošního ročníku Mezinárodního festivalu Divadlo jako by následoval trest v podobě nálože divácky nevstřícného divadla. Čekala nás hned čtyři představení a každé z nich bylo něčím – byť třeba záměrně – iritující.

  Proklatá Plzeň (No. 1)

  13. září 2023 diskutujte

  Dnes začal v Plzni 31. ročník Mezinárodního festivalu Divadlo, zahajovací představení Teatru Wybrzeze z polského Gdaňsku však nemohlo být dohráno. Z dalších zahraničních souborů se mohou diváci těšit na slovenské, litevské a polské produkce. 

  Divadelní výlety Jana Grulicha (No. 10)

  07. července 2023 diskutujte

  Co nového je u sousedů? Pár poznámek z návštěvy divadel ve Wrocławi a v Krakově.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 830)

  21. května 2023 1 komentář

  Něco takového jsem v životě ještě neviděl... aneb Mudrování nad festivalovým představením Smrt Jana Pavla II. poznaňského divadla Teatr Polski.

  Zemřela Halina Paseková

  07. dubna 2023 1 komentář

  (10. 4. 1944 Krakov, Polsko - 6. 4. 2023 Český Těšín) Dlouholetá herečka Polské scény Těšínského divadla, s níž byla spjata od roku 1960.

  Poslední komentáře

  Zemřel Franciszek Pieczka

  27. září 2022 diskutujte

  (18. 1. 1928 Godów, Polsko – 23. 9. 2022 Polsko) Polský divadelní, televizní a filmový herec. Čeští diváci ho znají zejména jako tankistu Gustíka z televizního seriálu Čtyři z tanku a pes z druhé poloviny šedesátých let.

  Regiony must go on (No. 5)

  02. července 2022 diskutujte

  Favoritem úterního festivalového dne bylo představení Zlodějky knih nitranského Nového divadla. Druhá bitva dne se odehrála pod záštitou Ústavu úžasu a den zakončil Strýček Váňa z Krakova.

  Kyslíkovou masku nasaďte nejprve sobě…

  08. června 2022 diskutujte

  Všimli jste si, že Rusové, kteří odmítají válku, jsou dnes nejosamělejší a nejzavrženější sociální skupinou?... O autorském dokumentárně divadelním projektu režisérky Ingy Antarktingy Russian Book of Dead v pražském Divadle X10.

  Zpráva o ruské (opoziční) duši

  08. června 2022 diskutujte

  Trvalo čtyřicet dní, než jsme přijali, že toto je nyní naše břemeno... O inscenaci režisérky Ingy Antarktingy Russian Book of Dead v pražském Divadle X10.

  O svobodě a menšinách

  06. ledna 2022 diskutujte

  Rock Café pořádá dnes další ze série debat o svobodě a menšinách v ČR. Ojedinělý koncept veřejných diskuzí, který vás přiblíží k danému etniku blíže, než sami očekáváte. Tentokrát uvádí menšinu nám velmi blízkou: řeč bude o Polácích.

  Poslední Dialog?!

  17. listopadu 2021 diskutujte

  10. ročník mezinárodního wrocⱡawského divadelního festivalu Dialog se po čtyřleté pauze konal až letos v říjnu, ovšem v dost okleštěné podobě. Údajně jde o poslední emisi, neboť se prý idea festivalu vyčerpala...

  V Těšíně bez hranic (No. 6)

  04. listopadu 2021 diskutujte

  Závěrečné resumé: Těšínský festival Bez hranic je mimořádnou kulturní perlou, jež nesmí stát stranou zájmu publika, odborné veřejnosti ani donátorů. Je dramaturgicky pestrý, organizačně přívětivý, a mimořádných počinů pln.

  V Těšíně bez hranic (No. 5)

  03. listopadu 2021 diskutujte

  Upřímně se omlouvám za prodlevu v přívalu nových dílů, počítačový crash mi vystavil cca desetidenní stopku v psaní. Skvělý nový stroj je nicméně již ku práci připraven, a tak není důvod nepokračovat. Tedy bryskně k dílu!

  V Těšíně bez hranic (No. 4)

  21. října 2021 diskutujte

  Čtvrteční den mi odkryl další z mnoha odstínů pestrosti těšínské festivalové dramaturgie. Startovním počinem se v polském Národním domě stal poetický večer zaslíbený tvorbě jedné z ikon třicetileté historie festivalu.

  V Těšíně bez hranic (No. 3)

  20. října 2021 diskutujte

  Třetí díl těšínského seriálu shrne program hned dvojice festivalových dní, neboť díky úterní termínové kolizi a středečnímu zrušenému představení Husy na provázku se můj harmonogram rázem smrsknul na pouhé inscenační duo.

  Festival DIVADLO zahájí inscenace Lupy

  06. září 2021 diskutujte

  Festival DIVADLO zahájí pět a půl hodinová inscenace slavného režiséra Krystiana Lupy. Nebude chybět slovenská dálnice D1 nebo představení pro diváky na kolech.

  Setkání Żurakowské a Tokarczuk

  15. srpna 2021 diskutujte

  Multižánrový projekt Ewy Żurakowské Home Beyond the Borders? bude mít českou premiéru v Undergroundovém klubu Eden v Broumově.  Obsah,