Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

    Zemřel Franciszek Pieczka

    V roce 2007. Foto Wiki

    Franciszek Maksymilian Pieczka

    18. 1. 1928 Godów, Polsko – 23. 9. 2022 Polsko

    Polský divadelní, televizní a filmový herec. Čeští diváci ho znají zejména jako veselého tankistu Gustíka z legendárního televizního seriálu Čtyři z tanku a pes z druhé poloviny šedesátých let. Byl považován za jednoho z nejpopulárnějších polských divadelních, televizních a filmových herců.

    Pocházel ze slezské hornické rodiny, a než se stal herecem, pracoval na šachtě v Chorzówě. V té době začal studovat na gliwické polytechnice, ale záhy přestoupil na varšavsou hereckou školu herectví. V roce 1954 dokončil ve Varšavě státní hereckou akademii (Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna). Tehdy také debutoval ve Wajdově psychologickém válečném dramatu Nezvaní hosté (1954), kde si zahrál německého strážce. Za tuto roli obdržel v roce 1955 hereckou filmovou “Medaili desetiletí“.

    Jako profesionální divadelní herec začínal v Jelení Hoře, v letech 1955 – 1964 byl členem divadel v Krakově (Stary teatr a nowohucký Teatr ludowy), kde v roce 1960 získal cenu města a Krakova. V roce 1970 se přesunul do Varšavy, kde byla jeho kariéra od roku 1974 spjata s Teatrem Powszechnym. Od šedesátých let patřil k předním polským filmovým hercům, především díky rolím ve filmech Matka Johana od Andělů, Rukopis nalezený v Zaragoze, Walkower, Veselka, Země zaslíbená, Potopa, Jizva, Austeria, Pohřeb bramboru, Janek Vodnář či Quo Vadis. V roce 1976 získal na Polském filmovém festivalu hereckou cenu za snímek Jizva.

    V seriálu Čtyři z tanku a pes (zleva Franciszek Pieczka, Roman Wilhelmi, Janusz Gajos a Włodzimierz Press). Foto archiv

    Má na svém kontě minimálně 100 filmů (řadu v Německu). V roce 1998 se v žebříčku sta největších polských herců dvacátého století sestaveném polským časopisem Polityka umístil na 10. místě. V březnu 2000 mu v Aleji hvězd v Lodži odhalili hvězdu a v roce 2001, během festivalu v Międzyzdrojích, otiskl svoje dlaně na Promenádě hvězd.

    Ve filmu Díky za každé nové ráno (r. Milan Šteindler, 1994). Foto archiv

    V českém prostředí je znám především jako Gustlik ze seriálu Čtyři z tanku a pes (Czterej pancerni i pies, 1966) a rolí otce hlavní hrdinky ve filmu Haliny Pawlowské a Milana Šteindlera Díky za každé nové ráno (1994). Za roli byl nominován na Českého lva pro nejlepšího herce (1995).

    /Více o jeho filmových a televizních rolích zde./

    Byl nositelem mnoha cen a vyznamenání – mj. nejvyšším polským státním vyznamenáním Řád bílé orlice (2017), zlaté medaile Gloria Artis za přínos kultuře, Medaile za dlouholeté manželské soužití, Řád znovuzrozeného Polska, Záslužný kříž, medaile Gloria Artis za přínos kultuře, Zlatý záslužný kříž. V roce 2015 byl Polskou filmovou akademií oceněn za celoživotní přínos filmu.

    V roce 1975 se ženou Henrykou a synem Piotrem. Foto Henryk Rosiak

    Přes padesát let – od roku 1954 – byl ženatý s herečkou Henrykou Pieczka. Dlouholetý svazek skončil až její smrtí v roce 2004. V roce 1956 se jim narodila dcera Ilona a v roce 1972 syn Piotr.

    O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích polská média.

    /Pro i-DN z více zdrojů připravil a zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 27. září 2022

    Komentáře k článku: Zemřel Franciszek Pieczka

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,