Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Obsah Divadelních novin 4/2015

  Burza /

  Mefistofele jako varieté

  Mefistofeles
  16. února 2015 diskutujte

  Mefistofele (podle inscenátorů Mefistofeles), jediné dokončené dílo Arriga Boita, Itala rodem, duchem spíše Němce, je na české scéně vzácným hostem. Srovnání s plzeňskou inscenací Niny Vangeli z roku 1999 a brněnskou Václava Věžníka z roku 2003 přitom rozhodně nedopadá, pokud jde o angažovanost režijního výkladu, ve prospěch současné inscenace...

  Jeden západ osiřelejší než druhý

  Osiřelý západ, Celetná Kašpar
  16. února 2015 diskutujte

  Osiřelý západ, hru Martina McDonagha o neposedném destruktivním démonovi, který nutí obyvatele městečka Leenane k násilnému chování, uvedl pražský Spolek Kašpar a ostravské Divadlo Petra Bezruče. Základní konflikt postavený na střetu bratří Connorů čerpajících energii ze vzájemné zášti je společný pro obě uvedení.

  Jaký život, taková smrt

  Die young!
  18. února 2015 diskutujte

  HaDivadlo se v projektu Die young! zamýšlí nad smyslem života po třicítce a vzdává poctu Klubu 27. Členství v něm mají především hudební legendy – Brian Jones, Janis Joplin, Jimi Hendrix, Jim Morrison a jejich mladší kolegové Kurt Cobain a Amy Winehouse.

  Odsun s třemi vykřičníky

  Odsun!!!
  18. února 2015 diskutujte

  Národní divadlo moravskoslezské završilo volnou trilogii o ztrátě kolektivní paměti – na Walserova Smrtihlava a Jařabovu hru Za vodou (Dokud nás smrt…) navázalo inscenací s přiléhavým názvem Odsun!!!. Pod textem jsou podepsáni tři autoři: místní dramaturgové Marek Pivovar a Dagmar Radová a hostující režisér Ivan Buraj.

  Sen o životě a smrti

  Příhody z bezprostředního neskutečna
  18. února 2015 diskutujte

  I když je společenský sál studentské koleje Švehlova, nazvaný Venuše ve Švehlovce, od října loňského roku stabilní divadelní scénou, působí inscenace Příhody z bezprostředního neskutečna podle próz Maxe Blechera jako site-specific projekt.

  Nevzrušivý génius

  Amadeus, Olomouc
  18. února 2015 diskutujte

  Shafferův Amadeus – drama o souboji průměrnosti a geniality zpodobněné ve fiktivním střetu skladatelů Salieriho a Mozarta – pravidelně dobývá česká jeviště. Titul si oblíbil i režisér Michael Tarant, který Amadea nastudoval již v roce 2010 ve Východočeském divadle Pardubice a nyní ho – i s převzatou scénografií Jaroslava Milfajta a kostýmy...

  Apoteóza věčného přátelství

  Novecento
  18. února 2015 diskutujte

  Italský autor Alessandro Baricco o své hře Novecento řekl, že je něco mezi opravdovým dramatem a příběhem čteným nahlas. Jeho hlavní hrdina, průměrný trumpetista Tim Tooney vypráví o osudu geniálního jazzového pianisty Dannyho Boodmanna T. D. Lemona Novecenta, s nímž brázdil oceány.

  Zabouchnuté dveře

  Ani spolu, ani bez sebe
  18. února 2015 diskutujte

  Herečka Jana Paulová, před lety přesvědčivě ztvárňující role v náročných opusech Eugena O’Neilla (Smutek sluší Elektře) či Harolda Pintera (Zrada), už léta s úspěchem vystupuje v lehkých konverzačkách, v těch určených jenom pro dva především s Pavlem Zedníčkem jako sparingpartnerem.

  Magdaléna Borová: Dovolila jsem si být ženou

  Magdaléna Borová
  18. února 2015 diskutujte

  Kouzlo její krásy spočívá v kombinaci křehkosti a něhy se živočišnou energií a temperamentem. Herečka Národního divadla Magdaléna Borová je na scéně svůdnou a vášnivou Desdemonou nebo odvážnou Dorotkou, v civilu maminkou dvou malých dětí.

  Zahlušené memento 1789 aneb Poznámky rozpačitého diváka

  1789
  18. února 2015 diskutujte

  Napsal jsem je jen a jen na naléhání pana redaktora Vladimíra Hulce, se kterým jsem sledoval druhou polovinu představení. A který byl svědkem mého rozhodnutí odejít po první části. Stál zřejmě o to, aby do těchto úctyhodných novin napsal o zhlédnutém představení někdo mimo divadelní svět sdílených konvencí a předsudků. Nezasvěcený do...

  Za Janem Roubalem

  Za Janem Roubalem
  18. února 2015 1 komentář

  25. října 1947 v Broumově – 20. ledna 2015 v Prostějově

  O čem ví jen básník

  Topol, Tříska, Havel
  18. února 2015 diskutujte

  Nakladatelství Torst vydalo již třetí svazek z díla Josefa Topola. Po jeho Básních (1997) a dramatických textech Sbohem, Sokrate, Stěhování duší, Hlasy ptáků (2001) vyšel v minulém roce pod názvem O čem básník ví výběr Topolových nebásnických a nedramatických textů.

  Olja Muchina: Všechno jsem ztratila

  18. února 2015 diskutujte

  Olja Muchina (* 1. prosince 1970 v Moskvě) je prakticky jediná současná ruská dramatička, o níž má české divadlo povědomí. Hlavní zásluha patří Leoši Suchařípovi, který v Moskvě objevil její hru Táňa – Táňa, éterickou, smutně směšnou parafrázi Čechovova Racka, přeložil a předal J. A. Pitínskému, který ji v ještě „léblovském“...

  Po dvou operách z Berlína a z Drážďan

  The Turn of the Screw
  18. února 2015 diskutujte

  Opera Benjamina Brittena The Turn of the Screw, tedy Utahování šroubu, je zdánlivě typickou anglickou duchařinou, v níž nově přijatá guvernantka bojuje o dvě děti se zlými duchy.

  Burza /

  Just píše Rejžkovi

  Just píše Rejžkovi
  18. února 2015 diskutujte

  Co se týče Tvého kolegy sloupkaře, až příliš kreativního producenta České televize Tomáše Baldýnského, měli jsme ho kdysi dávno v ještě nekorektně zahulené Katovně, tehdy to byl bodrý tlouštík pokoušející se žertováním zakrýt panický strach z vlastního názoru, pamatuješ?

  O komediích a jejich hercích

  O komediích a jejich hercích
  18. února 2015 diskutujte

  Festival smíchu

  Burza /

  3LO3

  3LO3
  18. února 2015 diskutujte

  Plzeň se stala v tomto roce evropským hlavním městem kultury. Jak si takové město představujete? Které české, případně zahraniční město to podle vás splňuje?

  Burza /

  Ceny Thálie 2014

  Ceny Thálie 2014
  18. února 2015 diskutujte

  Ve středu 4. února na tradiční tiskové konferenci v Národním divadle odtajnila HA nominace na Ceny Thálie 2014. Ceny budou jako vždy vyhlášeny v přímém přenosu České televize (je spolu s Českým rozhlasem hlavním mediálním partnerem) z Národního divadla 28. března od dvaceti hodin. Záštitu nad letošními Cenami Thálie převzal opět předseda Senátu...

  Životy Ladislava Zemana

  Ladislav Zeman
  18. února 2015 diskutujte

  Život první aneb Co všechno se s ním táhne už od dob, kdy byl ještě kluk

  Burza /

  Fagi a divadlo

  Fagi a divadlo
  18. února 2015 diskutujte

  (Pokračování textu…)

  Okusuj betonový žlab!

  Kopanec
  16. února 2015 diskutujte

  Potzlow je úplně normální vesnice. Máme tady spolek chovatelů holubů a dobrovolné hasiče. Před několika lety jsme byli zvoleni za nejhezčí vesnici Německa. Před sjednocením tady bylo 500 obyvatel, mezitím stoupl počet na 600. To už je přece něco.

  Kritický žebříček 4/2015 – činohra

  Kritický žebříček 4/2015 – činohra
  16. února 2015 diskutujte

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Pavla Bergmanová Lenka Dombrovská Vladimír Hulec Jan Kerbr Marcela Magdová Martin Macháček Dominik Melichar Marie Reslová Jana Soprová Ladislav Vrchovský Michal Zahálka Činoherák Ústí, Ústí nad Labem – A. (Pokračování textu…)

  Intimity nového cirkusu (No. 2)

  18. února 2015 diskutujte

  Má stále nevyřešená otázka, jestli lze střídající se čísla s točením na hrazdě či žonglováním s kdečím považovat za divadlo, s druhým dnem festivalu možná našla nečekanou odpověď. Skeptik odcházel z Ponce, kde francouzský soubor Oktobre vystoupil se projektem Oktobre, téměř nadšený...

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 92)

  01. března 2015 diskutujte

  "Muzikálový herec se pozná dle toho, že umí svou přítomnost na jevišti ozvláštnit," říkával režisér muzikálů Stanislav Fišer aneb Mudrování o školním muzikálu DIFA JAMU Na dno.

  Francouzské divadlo oživí Venuši

  24. února 2015 diskutujte

  Od 2. do 6. března se v multifunkčním prostoru Venuše ve Švehlovce uskuteční první ročník festivalu francouzského divadla v Praze - Sněz tu žábu!

  Setkáme se s improvizací

  27. února 2015 diskutujte

  Šestý ročník festivalu ImproEvents Prague proběhne 2. - 7. března 2015 v holešovickém Studiu ALTA. Hlavním hostem letošního ročníku je choreograf a tanečník Julyen Hamilton.

  Nominace Cen divadelní kritiky časopisu SaD

  19. února 2015 1 komentář

  Včera byly na tiskové konferenci časopisu Svět a divadlo oficiálně oznámeny nominace 23. ročníku Cen kritiky (do loňského roku Cen Alfréda Radoka) udílených na základě ankety časopisu Svět a divadlo. Ceny budou slavnostně předány v pátek 13. března v Divadle Na zábradlí v Praze.

  Březen – do DISKu vlezem

  03. března 2015 diskutujte

  V březnu, měsíci na jehož 27. den připadá Světový den divadla, připravilo divadlo DISK řadu pozoruhodných akcí.

  Mezinárodní bazar identity

  25. února 2015 diskutujte

  Nový mezinárodní festival Bazaar, který se uskuteční 18. - 22. března, představí provokativní vize celkem čtyřiadvaceti umělců ze čtrnácti zemí střední, východní a jižní Evropy. Ti ve svých projektech zkoumali identitu v umění a pohybu, jež je hlavním tématem festivalu.

  Festival OPERA 2015 skončil udělením Libušek

  23. února 2015 diskutujte

  Festival OPERA 2015 uděloval čestné ceny "Libušky" - putují do Liberce (Eva), Opavy (Její pastorkyňa), Košic (Jitka Zerhauová) a Olomouce (Pád Antikrista).

  Intimity nového cirkusu (No. 3)

  20. února 2015 diskutujte

  Poslední host festivalu - Etienne Manceau – nepřivezl do Prahy představení nového cirkusu. On to totiž vlastně vůbec nebyl cirkus... O představení VU francouzské Compagnie Sacékripa.

  Činoherák Ústí město zatím nepodpoří

  27. února 2015 diskutujte

  Město Ústí nad Labem neposkytne dotaci spolku Činoherák Ústí, protože to neumožňuje novela zákona o rozpočtových pravidlech, která platí od 20. února. Radnice měla podle původního plánu poslat spolku na první pololetí dotaci šest milionů korun.

  Nová dráma 2015 – programové nominácie

  20. února 2015 diskutujte

  Festival Nová dráma/New Drama prináša zoznam nominovaných inscenácií. Na poradí 11. ročníku festivalu se predstaví 11 inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy. Festival sa uskutoční v dňoch 10. – 15. mája 2015 v bratislavských divadlách.

  DesetiLETÍ Divadla LETÍ

  22. února 2015 diskutujte

  Divadlo LETÍ oslaví v roce 2015 desetileté působení na české divadelní scéně. První polovina roku bude patřit žhavým novinkám světové dramatiky a druhou opanují světové premiéry her českých i světových autorů, které vznikají v rezidenci při příležitosti jubilejní sezony divadla.

  Divadlo pod Palmovkou v nové sezoně v novém?

  26. února 2015 diskutujte

  Divadlo by si mělo opravenou budovu převzít na začátku srpna 2015. Během srpna a září se uskuteční „oprašovací“ zkoušky všech inscenací. Slavnostní otevření divadla s rozsáhlým doprovodným programem by měl proběhnout na konci září, či na začátku října.

  Když pábení nevábí

  Bambini di Praga
  18. února 2015 diskutujte

  V loňském roce jsme oslavovali sté výročí narození Bohumila Hrabala. V lednu tohoto roku se ho v Jihočeském divadle rozhodli připomenout uvedením inscenace Bambini di Praga. Přizvali si Janusza Klimszu, který má se „zdivadelňováním“ díla tohoto spisovatele bohaté zkušenosti; v Národním divadle moravskoslezském loni režíroval Postřižiny a před...

  Mít kde slavit

  Lenka Dombrovská
  16. února 2015 diskutujte

  Divadelníci v Kladně letos slaví a slavit budou. Před sto lety, v září 1915 zde zahájila činnost stálá profesionální scéna, a to v budově slavnostně otevřené v roce 1912. V té už však Městské divadlo Kladno hodně pátků nesídlí. Nepostihly ji ničivý požár či zemětřesení, jen si zahlodal zub času a dlouho se zdálo, že některé škody nelze...

  Bylo & bude 4/2015

  Bylo & bude 4/2015
  16. února 2015 diskutujte

  Bylo ČINOHERNÍ KLUB SLAVÍ PADESÁTINY Výstava v Křížové chodbě Staroměstské radnice v Praze připomíná mnohé ze 132 inscenací, které měly premiéru na scéně Činoherního klubu v ulici Ve Smečkách od roku 1965 dodnes. Za zhruba jedenáct tisíc večerů je zhlédly téměř tři miliony diváků. Vystavené dokumenty a fotografie doplňují audiovizuální...

  Podoby: Charlie Hucket

  18. února 2015 diskutujte

  Bylo to někdy začátkem devadesátých let. Žil jsem tehdy v Kanadě. Koupili jsme dům uprostřed ostrova Vancouver Island mezi městečky Courtenay a Comox.  Obsah,