Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Když pábení nevábí

  V loňském roce jsme oslavovali sté výročí narození Bohumila Hrabala. V lednu tohoto roku se ho v Jihočeském divadle rozhodli připomenout uvedením inscenace Bambini di Praga. Přizvali si Janusza Klimszu, který má se „zdivadelňováním“ díla tohoto spisovatele bohaté zkušenosti; v Národním divadle moravskoslezském loni režíroval Postřižiny a před sedmi lety právě Bambini di Praga, ty navíc uvedl i v roce 1996 ve Středočeském divadle v Kladně. Přesto v Českých Budějovicích vznikla snadno zapomenutelná inscenace.

  Bambini di Praga

  Bambini di Praga chybí hrabalovská poetika FOTO PETR NEUBERT

  Na první pohled by se mohlo zdát, že Klimsza vytvořil komorní, minimalistickou inscenaci. Na jevišti je pouze pár židlí a stůl (v závěru však ještě zcela nelogicky a neohrabaně přibude nevzhledná dřevěná konstrukce, která má představovat zeď). Vzadu v přítmí je pak umístěn klavír, u kterého sedí pianista Sergey Perepeliatnyk, jenž vytváří atmosféru „starých časů“ a dění živou hrou doprovází. Herci se ovšem snaží diváky bavit za každou cenu. René Šmotek, Ondřej Veselý a Martin Hruška jako trojice falešných pojišťováků vytváří třeskutě komické figurky, ne však hrabalovské, ale prvoplánově zábavné, zbavené vší poetiky. Ten s andělskýma očima – Buciffal v podání Jiřího Suchého z Tábora – je naopak příliš nevýrazný, bez šarmu.

  Představení sice mírně ožívá po přestávce – během pohybových kreací, které vznikají ve scéně z tanečních navštěvovaných především muži, a hlavně kdykoli je na jevišti Věra Hlaváčková jako femme fatale Nadja. Na úspěšnou resuscitaci skomírajícího kusu to však nestačí, zdá se, že už je příliš pozdě.

  Jihočeské divadlo, České Budějovice – Bohumil Hrabal: Bambini di Praga. Dramatizace Václav Nývlt, režie Janusz Klimsza, scéna Martin Víšek, kostýmy Tomáš Kypta, pohybová spolupráce Naďa Kabelová, dramaturgie Olga Šubrtová. Premiéra 16. ledna 2015.


  Komentáře k článku: Když pábení nevábí

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,