Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Obsah Divadelních novin 15/2013

  Kritický žebříček 15/2013 – Letní letná a činohra

  Kritický žebříček 15/2013 – Letní letná a činohra
  17. září 2013 Žádný komentář

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Lenka Dombrovská Richard Erml Radmila Hrdinová Vladimír Hulec Jan Kerbr Kateřina Kočičková Jan Kolář Kateřina Rathouská Marie Reslová Jana Soprová Michal Zahálka Cie Cahin Caha (Francie) – Rose 3,5 4,5 4 3 4 Les […]

  Cirkus přijel, senzace se nekonala

  Le bal des intouchables

  Po letošním jubilejním ročníku už není pochyb. Z původně ko­mor­ního festivalu Letní Letná pro fanjšmekry je velikán, kte­rý návštěvnost počítá na desetitisíce.

  Hlavouni a lahváče

  Antiwords
  17. září 2013 Žádný komentář

  Festival Nultý bod, který chce být platformou pro fyzické a taneční divadlo, uvedl předpremiéru Spitfire Company – inscenace Antiwords, scénický tvar odvozený (nejen) od Audience Václava Havla. Premiéra se uskuteční v září ve Washingtonu v rámci festivalu Mutual Inspirations, pořádaný našimi oficiálními místy, který se v tomto roce zaměří na...

  V Praze se zjevil Rent

  Rent
  17. září 2013 2 komentáře

  Rent se odehraje v jednom takřka prázdném prostoru, v provokativních kostýmech newyorské mládeže 90. let, která prožije svou rockovou verzi příběhu Pucciniho Bohémy. I jim je zima, také nemají na nájem (Rent), místo na souchotě umírají na AIDS, převládají gayové a lesbičky, rodiče jim nechávají vzkazy a dobré rady do života na záznamnících, z...

  Ionescovo mysterium mortis

  Král umírá
  17. září 2013 Žádný komentář

  Inscenací Ionescova stěžejního dramatu Král umírá se režisér František Derfler zaobíral ve svých úvahách a představách už delší dobu. Stálou obtíží jeho Divadla U stolu však je to, že každá inscenace je závislá na tom, jací se v ní mohou sejít herci z různých brněnských divadel.

  Souznění hlasů v kostrbatých textech

  Touha jménem Einodis
  17. září 2013 Žádný komentář

  Postava Sidonie Nádherné (1885–1950), múzy, přítelkyně, respektive milenky slavných mužů Karla Krause, Maxe Švabinského či Rainera Marii Rilkeho, inspirovala Divadlo Ungelt k vytvoření komorního muzikálu Touha jménem Einodis.

  Vyhnáni k bezbřehé svobodě?

  Vyhnanci
  17. září 2013 Žádný komentář

  Brněnský Buranteatr zakončil svou velmi vydařenou sezonu premiérou jediného dramatu Jamese Joyce Vyhnanci. Hra, kterou slavný irský spisovatel psal ve švýcarském exilu v čase první světové války souběžně se svým klíčovým románem Odysseus, s nímž ji pojí některé autobiografické rysy, stojí v autorově díle poněkud stranou pozornosti nikoliv jen...

  Taneční hypotézy – Festival Tanec Praha 2013

  32 rue Vandenbranden
  17. září 2013 Žádný komentář

  Zavedený taneční festival pokračuje v realistické strategii. Progresivní program – díla, která posouvají taneční jazyk či signalizují vynořující se témata – zviditelňuje atraktivními mezinárodními hvězdami, schopnými přitáhnout široké publikum. Vybírám z jeho programu díla, která pokládám za vývojově signifikantní.

  Eliška Balzerová: Kdo jednou zklamal, zklame znovu

  Tři holky jako květ
  17. září 2013 Žádný komentář

  S dnešní principálkou Divadla Na Fidlovačce jsem se poznal před lety, kdy jsme spolu seděli v grantové komisi ministerstva kultury. Na rozdíl ode mě byla pokaždé svědomitě připravena, měla věcné připomínky a především smysl pro fair play. K rozhovoru jsme se sešli v její prostě zařízené kanceláři, kde strávila i letošní divadelní prázdniny,...

  Nepovedená Hřebejkova svatba

  Hřebejkovy Líbánky

  Cenu za režii si z letošního karlovarského festivalu odnesl Jan Hřebejk. Jeho Líbánky, uzavírající volnou trilogii „morálních filmů“, pošilhávají k severu, zůstaly však nepříliš zdařeným pokusem o nápodobu vzorů pohříchu nedostižných.

  Byl Sinatra v Karlových Varech? aneb Novinky v divadelních orchestrech našich lázní

  Swingdancing

  Naše lázně byly vedle svých léčivých procedur také vždycky kulturním střediskem svého regionu. K lázeňskému životu patřily promenádní koncerty místního orchestru a velmi často tu vznikaly i kvalitní divadelní scény, které spolu s „lázeňskými orchestry“ vytvářely pro hudebníky i skladatele vítanou existenční základnu.

  Susan Mach: Klíčem k napsání hry je dobrý příběh

  Když se mě lidi ptají, co dělám, snažím se působit zajímavě, a tak vždycky říkám, že píšu. Většinou se pak už nikdo na nic neptá. A když mi někdo přece jen položí tuhle nepříjemnou doplňující otázku „A co píšeš?“, často mlžím a všelijak se vyhýbám odpovědi.

  Burza /

  Školní poznamenání

  Školní poznamenání

  Přečetli jsme v Literárních novinách

  Představivost zabít nelze aneb Edinburgh Fringe 2013

  Trygve Wakenshaw alias Squidboy

  Šestašedesátý ročník Edinburgh Fringe festivalu, který každoročně v srpnu vzrušeným cvrkotem probudí k životu ospalý Edinburgh, byl letos neobvykle úspěšný i pro české divadlo. Dvě produkce – One Step Before the Fall a S/He Is Nancy Joe – získaly prestižní ocenění Herald Angel.

  Divadlo v Dlouhé

  Divadlo v Dlouhé
  17. září 2013 1 komentář

  Transformace pražské divadelní sítě

  Burza /

  3SES3

  3SES3
  17. září 2013 Žádný komentář

  Léta letoucí slýcháme o pozitivních změnách, jaké by přineslo větší zapojení žen do politického dění. V posledním roce byly některé političky nepřehlédnutelné: paní Němcová, paní Klasnová, paní Peake, například. Jak hodnotíte jejich přínos politické kultuře a stranické taktice?

  Burza /

  Po Glassovi házeli rajčata

  Po Glassovi házeli rajčata
  17. září 2013 Žádný komentář

  Letošní ročník Ostravských dnů na plakátech prezentoval především osobnost Philipa Glasse a jeho ansámblu, který se v Ostravě zastavil v rámci svého evropského turné. Ostravské dny však nabízí mnohem více. Je to unikátní festival s širokou mezinárodní účastí a skladatelská rezidence v jednom. Na rezidenci jsem se přihlásila jako skladatelka a...

  Burza /

  Moje doteky s divadlem II

  Moje doteky s divadlem II
  17. září 2013 Žádný komentář

  Bruno Coquatrix mi nabízel, abych v Paříži ještě půl roku zpívala podobně jako třeba Hana Hegerová. Zuřily tam tehdy ovšem studentské bouře a vypadalo to dost divoce. Coquatrixovi jsem řekla, že o tom budu uvažovat, vrátila jsem se domů, tam opět David Bilk, už jsem pro něho měla natočené promo, Yesterday v režii Vladimíra Síse.

  Burza /

  Živým věřit nemůžete

  20. září 2013 Žádný komentář

  Dnes vystoupí v pražském Divadle Archa londýnská kabaretní hudební skupina Tiger Lillies. S jejím vedoucím, zpěvákem a hráčem na harmoniku Martynem Jacquesem chystáme rozhovor, který vyjde v DN 16/2013. Nabízíme z něj krátký úryvek.

  Polička plná mimů (No. 2)

  V Poličce pokračuje týdenní festival nonverbálního divadla Mime-Fest. Tentokrát přinášíme reportáž z druhého dne festivalu.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 28)

  18. září 2013 1 komentář

  Můj vrozený optimismus nemůže přebít fakt, že mně v ledničce zplesnivěla na týden uvařená fazolová polévka aneb Mudrování o tom, že člověk musí bejt frajerem do poslední chvíle.

  Spectacula mezi šašky a královnami (No. 1)

  Ve znamení masek, nadživotních loutek, bubnů a akrobacie se nesl první den X. ročníku bienále mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo interesse v Ostravě. Zahajujeme denní zpravodajství.

  Spectacula mezi šašky a královnami (No. 2)

  Loutkové divadlo je závislé nejen na tvůrčí invenci režiséra, případně dramaturga, schopnostech a dovednostech herců, citlivosti muzikanta, ale také (a často dokonce v první řadě) na hravosti výtvarníka. Druhý den Spectacula Interesse představil díla tří týmů s rozdílnou divadelní ambicí.

  Polička plná mimů (No. 3)

  Tento díl reportáže z mezinárodního festivalu Mime-Fest v Poličce věnujeme studentským workshopům, které jsou vedeny předními lektory z ČR, Slovenska, Maďarska, Polska, Německa a USA. Předchozí díly denního zpravodajství naleznete v sekci Seriály a blogy nebo v rubrice Festivaly.

  Polička plná mimů (No. 4)

  24. září 2013 Žádný komentář

  Poslední reportáž z druhého ročníků poličského festivalu Mime-Fest.

  Spectacula mezi šašky a královnami (No. 3)

  Třetí den na festivalu Spectaculo Interesse byl ve znamení loutkářských exhibicí aneb Porno loutky nespasí.

  Spectacula mezi šašky a královnami (No. 4)

  Kromě představení pro děti se čtvrtý festivalový den Spectacula hrálo i pro publikum čistě dospělé. Hřebem večera se stalo The Ginodrama, které získalo cenu Gianduja di Pezza za rok 2011.

  Spectacula mezi šašky a královnami (No. 5)

  Předposlední den Spectacula nabídl dvě představení zahraničních loutkářů, jejichž tvorbu ovlivnila zkušenost z pražské DAMU, inscenaci Čert tě vem Divadla Alfa Plzeň a přivítal Nizozemce Dudu Paivu a Španělku Malgosii Szkanderu.

  Na okraj papírového Tance Praha

  19. září 2013 Žádný komentář

  V aktuálním čísle DN vyšel velký článek o Tanci Praha, pro i-DN připravila autorka dovětek o dvou inscenacích - Desh Akrama Khana a The Hill mužského tria Roy Assaf.

  Příští vlny jara a zimy (No. 1)

  Kulatý ročník …příští vlny/next wave… bylo třeba zahájit poctivě. Nejlépe dvojmo. Den před oficiálním zahajovacím večerem, ve čtvrtek 26. září, se proto konal festivalový Prolog v Divadle Kámen.

  Festival …příští vlna/next wave… bude světit jaro

  21. září 2013 Žádný komentář

  Dvacátý ročník festivalu ...příští vlna/next wave..., jenž nese podtitul Setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy, začne v Praze v pátek 27. září a potrvá až do 10. října.

  Příští vlny jara a zimy (No. 3)

  Energetické zdroje, industrializace a otázka lidské existence. Tři zásadní faktory našeho „tady a teď“ se staly tématem site-specific inscenace Ropa, závěrečné části čtyřdílného cyklu Cesty energie.

  Příští vlny jara a zimy (No. 2)

  Druhý, zahajovací večer festivalu ...příští vlna/next wave... patřil vernisáži výtvarně-divadelního projektu s názvem The Stranger Gets a Gift Service, který bude možné navštívit v divadle Afred ve dvoře v dnech 1. - 3. října. Předchozí díl denního zpravodajství najdete v sekci Seriály a blogy nebo v rubrice Festivaly.

  Příští vlny jara a zimy (No. 4)

  01. října 2013 1 komentář

  Čtvrtý festivalový večer s podtitulem Příběhy o statečnosti se nesl v ovzduší intelektuálního odboje proti totalitě a nezničitelné síly lidského ducha.

  Tip na příští týden – Francouzský nový cirkus

  27. září 2013 Žádný komentář

  Palác Akropolis 30. září a 1. října nabídne v rámci své nové programové linie CirkoConnection nejnovější inscenaci francouzského souboru Lonely Circus, která nese název Fell Fall Falen.

  Divadlo Plzeň 2013: Up & Down Josefa Hermana

  26. září 2013 1 komentář

  Festival by měl stále promýšlet, zda plní deklarované cíle a zda jsou ty cíle žádoucí a reálné. Mám o tom jisté pochybnosti, včetně druhového a žánrového zaměření.

  Divadlo Plzeň 2013: Up & Down Ruth Tonn Mendelsonové

  Festival byl krásně zorganizovaný, vysoce funkční a efektivní, lidé byli velmi ochotní a velkorysí a milovali divadlo, jedinou chybou byly titulky pro překlad. Pozdrav a hodnocení izraelské kritičky.

  Divadlo Plzeň 2013: Up & Down Karola Mišovice

  23. září 2013 Žádný komentář

  Plzenský festival Divadlo som navštívil už po tretí krát. A aj tento rok som sa opäť tešil na showcase toho najlepšieho z českého divadla a na ukážky z dielne svetovej produkcie. Tento rok však moje očakávania v niektorých prípadoch predbehli výsledok.  Obsah,