Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  Příští vlny jara a zimy (No. 2)

  Cizinci ve službách umění

  Druhý, zahajovací večer festivalu …příští vlna/next wave… patřil vernisáži výtvarně-divadelního projektu s názvem The Stranger Gets a Gift Service, který bude možné navštívit v divadle Afred ve dvoře v dnech 1. – 3. října.

  FOTO DANIEL PIZAMIGLIO

  Může být umění chápano jako druh služeb? FOTO DANIEL PIZAMIGLIO

  Vychází z myšlenky pojetí umění jako určitého druhu služeb zprostředkovávajícího zákazníkovi výjimečnou osobní zkušenost. Každý návštěvník si bude moci vybrat prohlídku jedné ze tří částí, například podle míry abstrakce, interaktivity nebo jazykové výbavy. Performace/instalace Reminiscencia probíhá v angličtině a pracuje převážně se zvukovými podněty, jejichž účelem je vyvolat či modifikovat vzpomínky a pocity na ně navázané. Spouštění těchto impulzů doprovází odemykání zamčených dveří, pomyslných přihrádek naší mysli. Jazykově bezbariérový Interruptor přináší zkušenost vizuální komunikace, v níž je projev a výsledný obraz ovlivněn jak virtuálním prostředím, tak i zásahy druhého subjektu. Amuleto, probíhající v češtině, je vizuální instalace zaměřená na hmatové vjemy. Týká se především způsobu, jakým se vztahujeme k různým předmětům a vede nás k odhalení nových významů a vytvoření vizuálního příběhu.

  FOTO DANIEL PIZAMIGLIO

  Intimní umělecký zážitek pro jednoho příjemce FOTO DANIEL PIZAMIGLIO

  Autorkou koncepce je v Čechách žijící mexická umělkyně Cristina Maldonado. Kromě ní se při návštěvě instalací můžete setkat i s výtvarnicemi-performerkami Bethany Lacktorin, Kateřinou Fojtíkovou nebo Jessicou Serran. Během zahájení každá z dam krátce pohovořila o své části projektu a umožnily obecenstvu vyzkoušet si Reminiscenci a Interruptor tak trochu nanečisto, protože následné prohlídky jsou koncipovány jako intimní umělecký prožitek pro jednoho uživatele. Organizačně náročnější Amuleto bude k vidění až od úterního uvedení. Během vernisáže byl promítán záznam z průběhu výzkumu a březnového uvedení, kdy se projekt nacházel ve stadiu „work in progress“. Na úvodní část večera navázala párty s mexickými pochoutkami a salsou.

  Alfred-Strange4-FOTODaniel Pizamiglio

  FOTO DANIEL PIZAMIGLIO

  The Stranger Gets a Gift Service je projekt mnohoznačný a mnohojazyčný FOTO DANIEL PIZAMIGLIO

  V rámci festivalu se může jednat o vlaštovku předznamenávající přítomnost mnohojazyčných projektů, neboť v případě The Stranger Gets a Gift Service probíhala převážná část prezentace v anglickém jazyce a nabídnuta byla i španělština.


  Komentáře k článku: Příští vlny jara a zimy (No. 2)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,