Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Festival …příští vlna/next wave… bude světit jaro

  Před sto lety, 29. května 1913, měl světovou premiéru balet Igora Stravinského Svěcení jara v choreografii Vjačeslava Nižinského. Ve svém důsledku šlo o revoluční čin, který změnil tanec a moderní umění vůbec. Byl to vpád jara do uměleckých podzimů a zim, byl to odvážný vpád moderního umění do odcházejícího. Nižinský se Stravinským objevili a znovuvyvolali v umění syrovost a pohanství a posunuli je do velkolepého pohybu a obrazů. Stvořili jevištní rituál, který dodnes oslňuje a fascinuje.

  logoI festival …příští vlna/next wave… chystá pro letošní rok své „svěcení jara“. Ve funkci hlavního kurátora po dvaceti letech skončí Vladimír Hulec a nahradí jej Lenka Dombrovská.  Střet jarního a podzimního divadelního vidění dokumentuje poslední víkend festivalu – 5. a 6. říjen. V sobotu se představí nejmladší generace divadelníků, kterým jsou blízké multimediální projekty, a především pak host ze Slovenska – režisér a klaun Ján Mikuš, jenž byl vyznamenán Poctou Talent roku 2009. V neděli pak uvedou své nejnovější projekty ostřílení matadoři české alternativy – např. Eva Tálská, Bílé divadlo a Alex Švamberk.

  Boj černocha so psami v režii Jana Mikuše bude uveden v sobotu 5. 10. FOTO ARCHIV

  Boj černocha so psami v režii Jana Mikuše bude uveden v sobotu 5. 10. FOTO ARCHIV

  Významným dnem je každoročním udílení Poct v oblasti alternativního umění, které v pátek 4. října pod taktovkou loňské Osobnosti festivalu Miloše Osrsona Štědroně a v duchu jeho jedinečných kabaretů, bude uvádět Jiří Štrébl. Vstup na tuto akci je umožněn široké veřejnosti. Festival …příští vlna/next wave… není jen pro zvané… Letos se bude tento slavnostní večer poprvé konat ve Studiu Hrdinů, se kterým festival navázal užší spolupráci, a pobude v něm pět festivalových dní. Navíc uvede v úterý 2. října premiéru inscenace Jana Horáka a Michala Pěchoučka o Juliovi Fučíkovi Citový komediant, která bude patřit do stálého repertoáru tohoto nového divadelního prostoru.

  Ve čtvrtek 3. října uvede Vladimír 518 a David Vrbík speciálně pro festival připravené vystoupení kombinující žánry koncertu a divadelní performance Můj pes má hlad. Propojování žánrů a druhů umění je jednou z hlavních dramaturgických linií letošního ročníku festivalu. Zmínit můžeme také projekt, jenž stojí na pomezí divadelní performance a výtvarného umění, Zavřeno kvůli soukromému večírku v galerii Trafačka a loutkovo-artefaktový horor s filmovými projekcemi, který se vrací do doby Husákovy normalizace, Sedmého dne skupiny Mimotaurus. Premiéra se uskuteční 30. září v Rock Café.

  Loutkový horor Sedmého dne bude mít premiéru v Rock Café již 30. září FOTO ARCHIV

  Loutkový horor Sedmého dne bude mít premiéru v Rock Café již 30. září FOTO ARCHIV

  Druhou důležitou linií festivalu je už tradičně politické divadlo. Stálý host festivalu Miroslav Bambušek nás opět pozve do Pardubic na závěrečnou část cyklu Cesty energie – inscenaci s lakonickým, avšak vše říkajícím názvem Ropa. Akce K je název scénické montáže Alexe Švamberka připomínající pozapomenutou kapitolu historie, kdy českoslovenští vojáci pomáhali dohlížet spolu s Poláky, Švýcary a Švédy na dodržování příměří po korejské válce.

  Za Ropu se pojede do Pardubic 28. září. FOTO PETR MOSKO

  Za Ropu se pojede do Pardubic 28. září. FOTO PETR MOSKO

  Tím však program stále nekončí – letos také představíme staronový (a především opomíjený) prostor Studio Paměť, v němž sídlí legendárního Divadla Na tahu Andreje Kroba. A v Alfredovi ve dvoře mohou návštěvnicí okusit The Stranger Gets a Gift Service – tedy „divadlo-rituál“ pro jednoho diváka.

  Více informací a kompletní program naleznete zde.


  Komentáře k článku: Festival …příští vlna/next wave… bude světit jaro

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,