Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Kategorie článků:

  REPORTÁŽ: Chvění. Tekutost. Rovnováha. (No. 5)

  29. června 2024 diskutujte

  Na královéhradecký festival Regiony, neboli Divadelňák, jak mu říkají místní, jezdím pravidelně rozechvělá očekáváním nálože skvělého divadla, hudby a uvolněné letní atmosféry.

  Zápis II. kulatého stolu o systémové podpoře tanečního umění

  12. prosince 2023 diskutujte

  Dokument magistrátu hl. m. Prahy, výsledky jednání odboru umění s taneční obcí, podrobný popis stavu a konkrétní plány dalšího rozvoje taneční infrastruktury v Praze. Navazuje na článek v Divadelních novinách 2023/21 na straně 11.

  Cirkusy u nového jezera… (No. 11)

  13. září 2023 diskutujte

  Patrně posledním letošním představením Letní Letné v českém stanu byla inscenace s názvem A Riveder Le Stelle Reloaded (Znovu uvidět hvězdy Reloaded) odkazující k citátu z Dantovy Božské komedie... Z české scény III.

  Poslední komentáře

  Cirkusy u nového jezera… (No. 10)

  12. září 2023 diskutujte

  Letní cirkusové miniatury se nazývalo mozaikovité představení, v němž se představilo celkem devět novocirkusových skečů a výstupů uváděných a glosovaných moderátorem Justinem Svobodou aneb V českém stanu podruhé.

  Cirkusy u nového jezera… (No. 9)

  11. září 2023 diskutujte

  Letní Letná skončila, ale rozhodně si zaslouží ještě několik ohlédnutí. Jako první nabízím Triptych of Existence uskupení Feel the Universe Circus Company.

  Cirkusy u nového jezera… (No. 8)

  05. září 2023 diskutujte

  Letní Letná v neděli skončila, a tak se sluší za letošním jubilejním dvacátým ročníkem se - aspoň krátce - ohlédnout.

  Cirkusy u nového jezera… (No. 7)

  02. září 2023 diskutujte

  Tentokrát o Losers Cirque Company a jejich třech nových projektech uvedených na festivalu - Loop, Nespoutaní a Žena, růže píseň, kost.

  Cirkusy u nového jezera… (No. 6)

  01. září 2023 diskutujte

  O produkcích ve stanu č. 6 - Ruten Japonky Aki Yoshidy a společné práci (work in progress) Crossing čtyř performerek - Eleonory Dall'Asta (Panama), Ilony Jäntti (Finsko), Aki Yoshidy (Japonsko) & Elišky Brtnické (Česko).

  Cirkusy u nového jezera… (No. 5)

  27. srpna 2023 diskutujte

  Poslední "hlavní hvězdou" letošního ročníku Letní Letné je bratrské duo Simon a Vincent Bruyninckxovi z francouzsko-belgického souboru Collectif Malunés. Jejich sofistikovaný, náročný duet techniky mouth-hanging se jmenuje Bitbybit.

  Cirkusy u nového jezera… (No. 4)

  22. srpna 2023 diskutujte

  Je-li humanismus základním posláním umění, pak jsou Cirque Aïtal a jeho produkce A Ciel Ouvert (Pod otevřeným nebem) toho přímým dokladem.

  Letní Letná ve čtvrtek začíná

  14. srpna 2023 diskutujte

  Dvacátý ročník festivalu Letní Letná, který začíná ve čtvrtek 17. srpna a potrvá do 3. září, vzdá hold novému cirkusu pod vodou, na zemi i ve vzduchu. Přiveze čtyři zahraniční soubory a uvede několik českých premiér.

  Cirkusový Montréal (No. 2)

  25. července 2023 diskutujte

  Festival Montréal Complètement Cirque se již počtrnácté stal průsečíkem kultur. A jedním ze zajímavých měřítek nuancí odlišnosti se stal humor.

  Ohebné úhly pohledu (No. 1)

  02. června 2023 diskutujte

  Podkrkonošská metropole se již potřinácté stala centrem nového cirkusu.

  Cirkus BASE

  28. března 2023 diskutujte

  Kulturně-vzdělávací projekt, který vzniká ve spolupráci s cirkusovou školou Trondheim kulturskole, představí nový cirkus a jeho disciplíny veřejnosti.

  Rituály důvěry a napojenosti

  01. března 2023 diskutujte

  Cirkopolis jako vždy překvapil originálními kousky a pestrostí... Pár postřehů z 9. ročníku mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirkopolis (12. 2. - 18. 2.).

  Pod letenskými šapitó (No. 8)

  31. srpna 2022 diskutujte

  Zvláštním typem představení jsou tzv. batolária. Navštívala jsem na Letní Letné dvě - Výlet pražského Studia Damúza a Já, ty a to, absolventskou prací Karolíny Křížkové z katedry nonverbálního divadla HAMU.

  Pod letenskými šapitó (No. 7)

  29. srpna 2022 diskutujte

  Letní Letná je z velké části festival pro celou rodinu, tedy pro různé věkové kategorie včetně předškoláků a raných školáků. A především pro ně je určen stan č. 5... O dvojím hostování brněnského Divadla DNO.  Obsah,