Kategorie článků:
Hledám bližší informace o pěti osobách

Zabývám se rehabilitacemi českých divadelníků prováděných mimosoudně SČDU v roce 1968 a hledám bližší informace o pěti osobách, u kterých se mi je nepodařilo zjistit. Dovoluji si požádat českou divadelní veřejnost o pomoc.
Stručně o Wannsee

Konferenci ve Wannsee, na níž si 20. ledna 1942 tehdejší příslušníci složek SS v tajnosti upřesnili otázky logistiky „konečného řešení židovské otázky“ připomene Památník ticha setkáním Stručně o Wannsee.
Oslava výročí narození Jacquesa Lecoqa

15. prosince 2021 proběhla ve Studiu Citadela v Praze oslava 100. výročí narození významného francouzského divadelního pedagoga a zakladatele celosvětově používané metody v mnoha uměleckých oborech Jacquesa Lecoqa.
V Národním muzeu září hvězdy

Prostřednictvím toho nejlepšího a nejzajímavějšího ze sbírek Divadelního oddělení Národního muzea ukazuje výstava Když hvězdy září, jakými peripetiemi procházelo za více než dvě stě let postavení divadelních tvůrců ve společnosti.
Novinky v Památníku A. Dvořáka

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami á nového ředitele a chystá novinky. V zimě zůstane otevřený o víkendech, v létě chce lákat na Rusalku.
Bubnování za židovské transporty

Akce Bubnování pro Bubny připomene datum 16. října, kdy z Prahy odjel první židovský transport o tisíci lidech. Letos je to 80 let. Do roku 1945 jich tudy prošlo na 50 000 do ghett a koncentračních táborů.
Občasník Jaroslava Štěpaníka (No. 21)

Zvon zrady. Mnichovská dohoda a Československo 1938.
Paměť jsme my: Válka a jak to bylo dál?

Již potřetí připomene organizace Pamět národa Mezinárodní den památky obětí holokaustu divadelní perfomancí, premiéra spadá vždy na 27. leden a odehrává se současně v několika evropských městech.
V Bubnech vznikne Památník ticha

Ministerstvo kultury převezme aktivity Památníku Šoa Praha, vznikne Památník ticha.
Výstava odhaluje příběh rodiny Welsovy

Winternitzova vila v Praze bude od 13. září do 29. listopadu 2020 hostit výstavu Paměti národa Není noci tak tmavé, která návštěvníky seznámí s příběhem rodiny prvorepublikového architekta Rudolfa Welse.
Připomenutí

01/2019 Skončil jubilejní rok a s ním jsme uzavřeli cyklus Divadlo 1918–2018. Ale protože je užitečné připomínat inscenace, tvůrce, historické události pro poučení, zavádíme novou rubriku.
K mládí patří snění

Na webové stránce Divadelních novin jsem si přečetl, jak parta mladých chce v Jihlavě zakládat operní divadlo. Zasnil jsem se a přenesl o sedmašedesát let zpátky.
Mílane, díky

(7. 4. 1935 Praha - 11. 7. 2016 Praha) Klavírista, hudební dramaturg, redaktor a publicista, hudební skladatel, dirigent a pedagog, vůdčí osobnost sdružení Šanson – věc veřejná.
Orální historie českého divadla

Rozhovory s osobnostmi českého divadla. Nový projekt Institutu umění – Divadelního ústavu Orální historie českého divadla završil první rok svého trvání. V rámci projektu vzniklo 20 záznamů s významnými osobnostmi českého divadla, které jsou nyní online k dispozici...
Psal se rok 1964…

V pondělí 18. dubna uplyne 110 let od narození Dr. Erika Kolára, jedné z vůdčích osobností českého poválečného loutkářství.
Byl to panečku muzikus

Vzpomínka na hudebníka, pedagoga, skladatele Doc. PhDr. Arne Linku Csc.
Podivný měsíc, podivná smrt…

19/2013 (Národní divadlo a Miloš Hlávka, 1. dubna – 7. května 1945)