Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kontext Zprávy

    Stručně o Wannsee

    Konferenci ve Wannsee, na níž si 20. ledna 1942 tehdejší příslušníci složek SS v tajnosti upřesnili otázky logistiky „konečného řešení židovské otázky“ připomene Památník ticha setkáním Stručně o Wannsee.

    Zde se konverence před 80 lety odehrála. Cílem akce je připomenout varovný obsah této události veřejnosti ve vztahu k aktuálním otázkám dnešního světa. Foto: archiv

    Zhruba devadesátiminutová schůzka svolaná říšským protektorem Reinhardem Heydrichem je podle odborníků nejzrůdnějším vládním zločinem 20. století, po níž propukla největší genocida v historii lidstva. Diskusního setkání Památníku ticha v osudný den přesně po osmdesáti letech se zúčastní v 15 hodin v Rezidenci primátora na Mariánském náměstí v Praze historici, politici, novináři a spisovatelé Petr Pithart, Jakub Rákosník, Pavel Kosatík, Petr Koura, Jakub Szantó, Fedor Gál, Petr Fischer nebo vrchní zemský rabín Karol Sidon.

    K vyjádření na téma odkazu konference a jejího významu v současném globalizovaném světě byla oslovena i bývalá ministryně USA s českými kořeny Madeleine Albrightová, bývalá německá kancléřka Angela Merkelová nebo spisovatel a předkladatel Patrik Ouředník žijící ve Francii. Jejich názory budou tlumočeny v průběhu diskuse. Akci budou moderovat Ondřej Cihlář a Petr Prokop z pražského divadla Vosto5. Setkání bude pro veřejnost streamováno na webu České televize.

    Cílem akce je připomenout varovný obsah této události veřejnosti ve vztahu k aktuálním otázkám dnešního světa. Patnáct účastníků tehdejší rutinní pracovní schůzky, jimiž byli převážně příslušníci složek SS, z nichž někteří měli vysokoškolské vzdělání či titul doktora práv, pohovořilo také o selekci nejednoznačných míšenců určených k likvidaci či ke sterilizaci. Valná část zúčastněných tak přesně věděla, co se skrývá za výrazy jako „vysídlení“, „konečné řešení“, „zvláštní zacházení“ či „evakuace“. Po konferenci odjeli účastníci zpátky na svá pracoviště, výsledkem bylo 6 miliónů mrtvých evropských Židů za necelé čtyři roky, což byly v té době asi dvě třetiny evropského židovského obyvatelstva.

    Konference ve Wannsee je pro veřejnost stále více pouhým datem a názvem bez zřetelného varovného obsahu. Památník ticha nabízí nový formát veřejného dialogu k datu jubilea potřebného pro vzpomínání. Názorové fórum bude mozaikou osobitých sedmiminutových příspěvků, jež má kriticky a poutavě, z pohledu významných osobností, přiblížit tuto zlomovou událost. Názory současných mluvčích ukotví historické, etické, mentální i právní významy konference a ukážou pohled na další uchopení odkazu stigmatu události, říká Pavel Štingl Památníku ticha.

    Diskusním setkáním Stručně o Wannsee otevírá Památník ticha rok, kdy bude připomínat i 80 let od atentátu na Reinharda Heydricha a vizi Adolfa Hitlera o uspořádání světa po „vítězné válce nacistiského Německa“, která se naštěstí nikdy nenaplnila.

    • Autor:
    • Publikováno: 14. ledna 2022

    Komentáře k článku: Stručně o Wannsee

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,