Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  V Bubnech vznikne Památník ticha

  Vláda v prosinci schválila návrh Ministerstva kultury zřídit Památník ticha jako svou novou příspěvkovou organizaci. Ten by měl postupně převzít aktivity současné obecně prospěšné společnosti Památník Šoa Praha. V příštích letech by pak měla být rekonstruována výpravní budova nádraží Praha – Bubny, která bude sloužit jako památník holokaustu.

  Návrh Památníku ticha. Foto: archiv redakce.

  Památník ticha naváže na osudy židovských obyvatel Prahy během 2. světové války. Jeho hlavní činnost se bude soustřeďovat nejen na dokumentaci transportů z pražského nádraží v Bubnech do koncentračních a vyhlazovacích táborů a další osudy českých Židů, ale také na nevratné kulturní proměny Prahy. Hlavním cílem kulturní a vzdělávací koncepce této paměťové instituce bude vzdělávání a boj proti xenofobii, antisemitismu a dalším současným extrémistickým projevům ve společnosti.

  Praha nemá ani 75 let po válce aktivní památník příběhů šoa. Nemá centrum, kde by se dalo v odkazu holocaustu vzdělávat, kde by se vytvořil atraktivní výstavní i vzdělávací program, jaký dnes moderní památníky ve světě mají. Vzhledem k tomu, že vedení Magistrátu hlavního města nebylo schopno – i přes několikaleté vyjednávání se zástupci Památníku Šoa – pomoci s jeho financováním, jedinou šancí pro vznik kvalitní paměťové instituce bylo, aby se aktivity za stát ujalo samo Ministerstvo kultury. Proto jsem rád, že i navzdory koronavirové epidemii vláda tento tolik projekt dnes schválila, řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek.

  Předmětem adaptace výpravní budovy nádraží Praha – Bubny pro účely Památníku ticha bude mimo jiné vytvoření víceúčelového konferenčního sálu pro 120 návštěvníků, expozičních, vzdělávacích a badatelských prostor, adaptace pietního místa, vybudování zázemí pro návštěvníky či úprava zeleně v okolí budovy a na přilehlých plochách tak, aby bylo vytvořeno důstojné prostředí exteriéru památníku s dominujícím dílem Brána nenávratna od významného českého autora Aleše Veselého.

  Nemovitost i okolní pozemky (nádraží Praha – Bubny) jsou majetkem státu prostřednictvím Správy železnic. Jedná se tedy o majetek z velké části nepotřebný pro budoucí provoz železniční dopravy v daném místě a projekt zde tak může vzniknout, aniž by omezoval jakýkoliv budoucí urbanistický rozvoj území Praha – Bubny.

  Do 31. prosince 2021 bude Památník ticha, nová příspěvková organizace Ministerstva kultury, postupně přebírat aktivity Památníku Šoa Praha, o.p.s. Jednotlivé akce budou v rámci celého roku realizovány ve spolupráci případně spolupořadatelstvím oběma subjekty.

  V prvním období v letech 2021 až 2023 bude hlavním úkolem příspěvkové organizace provedení rekonstrukce budovy nádraží Bubny při zachování současného rozsahu a kvality veřejné kulturní služby poskytované dnes včetně služeb edukace návštěvníkům a dalším cílovým skupinám obecně prospěšnou společností Památník Šoa Praha.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. ledna 2021

  Komentáře k článku: V Bubnech vznikne Památník ticha

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,