Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Obsah Divadelních novin 16/2016

  Burza /

  Otevřený dopis vládě ČR za Asociaci nezávislých divadel ČR

  Otevřený dopis vládě ČR za Asociaci nezávislých divadel ČR
  06. října 2016 diskutujte

  adresovaný premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, zaslaný na vědomí ministrovi kultury Danielu Hermanovi, ministrovi financí Andreji Babišovi a vedoucímu odboru poradců a poradkyň předsedy vlády Vladimíru Špidlovi Vážený pane premiére, jako představitelé kulturního průmyslu se na Vás obracíme v době projednávání státního rozpočtu s naléhavou výzvou o...

  Burza /

  Vyjádření ministra kultury Daniela Hermana

  Vyjádření ministra kultury Daniela Hermana
  06. října 2016 diskutujte

  Tisková mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková DN sdělila: Tento týden proběhlo na MK jednání se zástupci odborových svazů. I otázka jednoho procenta státního rozpočtu na kulturu byla řešena. Mi­nistr kultury se samozřejmě snaží o kontinuální navyšování rozpočtu resortu a k problematice uvádí: Rozhodně jsme neupustili od snahy dostat se na...

  Burza /

  VÁCLAV HAVEL (1936–2016)

  06. října 2016 diskutujte

  S oslavami nedožitých osmdesátin českého dramatika, prezidenta a disidenta Václava Havla je spojena řada akcí. Snímek, který publikujeme, zve na výstavu Jeho svoboda, naše svoboda. Ve vídeňském Burgtheateru ji pořádají Knihovna Václava Havla, České centrum Vídeň a Rakouské muzeum divadla. Připomene dobu mezi lety 1975–1986, kdy se Burgtheater stal...

  Natálie Deáková: Jakého diváka si vychováme, takový bude

  Natálie Deáková
  06. října 2016 diskutujte

  Čechovovým Rackem se v Činoherním studiu v Ústí nad Labem prostřednictvím klasiky vysmívala mainstreamu. S Natálií Deákovou jsem poprvé mluvil večer z 3. na 4. března 2014, kdy politická ignorance rozmetala ústecký soubor, kde sedm let působila. V tomtéž roce se rodačka z Bratislavy a absolventka dramaturgie na DAMU stala (Pokračování textu…)

  Ukrajinská Asanace aneb Plyne kača

  06. října 2016 diskutujte

  Je 12. června, je po druhé premiéře, jsem v podzemí kyjevské umělecké kavárny Kupidon, takové polo­undergroundové hospody, kde může člověk zažít, jak náhle někdo vstane u stolu a začne recitovat divoce své verše. Nebo natrefí na mezinárodní, zcela improvizovaný jam session muzikantů od Londýna po Moldávii, se kterými vyrazí do nočního Kyjeva, v...

  Burza /

  Vymknuto z času, drama šílí

  Vymknuto z času, drama šílí
  06. října 2016 diskutujte

  Horizont události: Dramaturgie řádu, postdramaturgie chaosu Jana Vedrala je ctižádostivý spis o velkém tématu, a tím je rozklad času v divadle. Vedralova vize je veliká: nahlédnout a vyložit základy dramatiky z pozice časoprostoru, a řada uvedených statí je pojednána mocným gestem a s obdivuhodnou ambicí.

  Burza /

  Pohyblivé cíle Buriana s Dědečkem

  06. října 2016 diskutujte

  Pražské nakladatelství Galén vydalo na jaře tohoto roku nevelkou čtvercovou modrou krabičku s názvem Na blankytném pozadí. Uvnitř ní najdete šest více než hodinových CD s dosud nevydanými, vesměs koncertními, zvukově perfektně zrekonstruovanými (Petr Mayer) nahrávkami písničkářského dua Jan Burian & Jiří Dědeček z let jejich společného...

  Sláva Daubnerová: Nevadí mi, když si vylámu zuby

  06. října 2016 diskutujte

  Autorské projekty, pohybové divadlo, operní režie i klasická činohra – to vše má za sebou slovenská divadelnice Sláva Daubnerová. Její performance Untitled získala v roce 2013 ocenění Dosky za nejlepší inscenaci sezony. Solo lamentoso, inspirované skutečným příběhem ženy, která po čtrnáct let pouštěla sousedům nahlas klasickou hudbu, jež bylo v...

  Pobouřený a rozbouřený Edinburgh Fringe 2016

  06. října 2016 diskutujte

  Chtěli byste si přečíst Chilcotovu zprávu v plném rozsahu 2‚6 milionu slov? Nebo zažít Muzejní noc plnou fórků nad zdechlinou zvířete? Protančit se s davem ulicemi v rytmu (neslyšného) disca? Nebo být pasažérem rozbitého auta a svědkem příběhu jeho řidiče? Pokud jste alespoň jednou hlasovali ano, můžete jen litovat promrhaných prázdnin...

  Burza /

  Konec laciných herců?

  Konec laciných herců?
  06. října 2016 1 komentář

  Herecká asociace informuje

  Burza /

  Došlo do redakce

  Došlo do redakce
  06. října 2016 diskutujte

  Petr Oslzlý: Am a Ea JAMU Brno, 308 s. Brožovaná čtvercová publikace, jež je další v řadě – ve stejném formátu vydávaných – analytických studií významných inscenací brněnského Divadla Husa na provázku, se tentokrát věnuje slavné klauniádě Bolka Polívky a Dagmar Bláhové Am a Ea, jež měla premiéru 28. dubna (Pokračování textu…)

  Zahradní slavnosti hrádečkovské (III)

  06. října 2016 diskutujte

  Radek Bár, Vojta Efler, Tomáš Zámečník Jsme Vojta, Tomáš a Radek. A máme divadlo. Jmenuje se Studio mladých a nesmírně nás baví. A rok co rok jezdíme na Hrádeček. Za Andrejem Krobem. Protože Andrej je náš kamarád a máme ho rádi. A Andrej má rád nás. Nebo to alespoň celkem (Pokračování textu…)

  Havel 80: Praha/Brno 2016 (No. 7)

  09. října 2016 diskutujte

  Festival Pražské křižovatky nabídl v sobotu tolik programu na téma Havel, že se jeho každodenní návštěvníci mohli cítit lehce „přehavlováni“. Nicméně bylo plno a zdá se, že pro mnohé platilo brněnské Málo bylo Havla!

  Havel 80: Praha/Brno 2016 (No. 6)

  08. října 2016 diskutujte

  Páteční večer na Nové scéně se zdál vhodný na to promluvit vybraným zástupcům naší populace do duše. K audienci se dostavili všichni, co měli co říci k Experimentu myší ráj.

  Havel 80: Praha/Brno 2016 (No. 5)

  07. října 2016 diskutujte

  Když je krize, neprchá se... O čtvrtečním představení Života za cara petrohradského souboru Teatro Di Capua.

  Havel 80: Praha/Brno 2016 (No. 1)

  05. října 2016 diskutujte

  Studený, ale slunečný úterní podvečer přivítal několik desítek diváků na piazzetu Národního divadla ke slavnostnímu pokřtění tohoto prostoru v nově vzniklé náměstí Václava Havla a odhalení instalace Kurta Gebauera věnované Václavu Havlovi - velkého červeného srdce. Na Nové scéně pak vystoupilo Běloruské svobodné divadlo s inscenací Čas...

  Havel 80: Praha/Brno 2016 (No. 3)

  06. října 2016 diskutujte

  Milí spoluobčané, málo bylo Havla! První den festivalu Divadla Husa na provázku k nedožitým osmdesátinám Václava Havla potvrdil to, co evokuje název. Byl otevřeným vyznáním, vzpomínkou i apelací.

  Štvanci bohů na Štvanici

  06. října 2016 diskutujte

  O prvním ročníku Antické Štvanice nejdřív to jednoznačné. A nejdřív to jednoznačně dobré. Je dobré, že někdo přišel s nápadem vytvořit k poněkud již zkomerčnělým Shakespearovským slavnostem paralelu či konkurenci, jak chceme. Je výborné, že někdo chce zpřítomňovat v Čechách antiku každé léto. A je úplně skvělé, že ten někdo, totiž...

  Havel 80: Praha/Brno 2016 (No. 4)

  07. října 2016 3 komentářů

  Žijeme v zemi, kde je velká svoboda slova. Té svo­body může užívat kdekdo ke kdečemu, aniž si toho musí nevyhnutelně ostatní všimnout, natož se tím zabývat... O druhém dnu brněnského festivalu Málo bylo Havla.

  32. Prix Bohemia Radio zná vítěze

  06. října 2016 diskutujte

  Na včerejším závěrečném večeru 32. ročníku Prix Bohemia Radio v Arcibiskupském paláci v Olomouci převzali ocenění výherci soutěžní kategorie drama a dokument. Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral ocenil také tři rozhlasové legendy.

  Grand Prix Golden Prague Klavíristovi z Jarmúku

  04. října 2016 diskutujte

  Předáním cen na Nové scéně Národního divadla skončil v sobotu 53. ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Nabízíme přehled všech oceněných pořadů.

  Nezávislý výzkum subjektivity (No. 4)

  09. října 2016 diskutujte

  Tak trochu výlet do jiné dimenze aneb YOUARENOWHERE Američana Andrewa Schneidera, hlavní atrakce letošních 4+4 dnů v pohybu.

  Nezávislý výzkum subjektivity (No. 3)

  04. října 2016 diskutujte

  Žádný obraz, děj ani příběhy nejsou určující. - instalace v Radničních domech, performance Mocný až moc pražské Kolonie z.s. v bytové jednotce a italské Untitled v Arše.

  Janáček-Brno-svět (No. 4)

  16. října 2016 1 komentář

  Všechno šlo jako na drátku, dětičky se zdály být připraveny na to, co přijde po přestávce. Opera. A pak začaly problémy...

  Janáček-Brno-svět (No. 3)

  15. října 2016 diskutujte

  Schoenbergovci připravili pro Brno pořad, v němž hlavní slovo připadlo českým autorům – a jistě to nebyl jen dárek hostitelům.

  Janáček-Brno-svět (No. 2)

  13. října 2016 1 komentář

  U katalánského režiséra Calixta Bieita, se vždy na scéně souloží. To je konstanta, na kterou můžete vsadit. V Mrtvém domě se ovšem předvádí, zdánlivě logicky, kopulace homosexuální... Další díl zpravodajství z festivalu Janáček Brno 2016.

  Janáček-Brno-svět (No. 1)

  09. října 2016 diskutujte

  Pátý ročník mezinárodního divadelního a hudebního festivalu Janáček Brno 2016 byl v pátek (7. října) slavnostně zahájen na scéně Janáčkova divadla premiérou Káti Kabanové v koprodukci s Vlámskou operou Antverpy/Gent a v režii mezinárodně respektovaného kanadského režiséra Roberta Carsena.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 187)

  16. října 2016 diskutujte

  Režisér Vlastimil Peška roztočil taškařici o pěknostech obyčejného života do vysokých obrátek aneb Mudrování o radosti v Radosti.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 186)

  15. října 2016 diskutujte

  Arnošta Goldflama potkaly narozeniny. V krátkém jeho životě významné. Totiž sedmdesáté. Aneb Mudrování nad letitou inscenací hry Doma u Hitlerů aneb Historky z Hitlerovic kuchyně v brněnském HaDivadle.

  Tip – Kult zahájí Psychomachia

  12. října 2016 diskutujte

  V Ústí nad Labem začíná v pátek festival Kult. Od 14. do 22. října proběhne několik divadelních představeních, koncertů a debat. Festival zahájí velkolepá show Psychomachia v ulicích města.

  Herec VČD Rumpík získal v Permi ocenění

  10. října 2016 diskutujte

  Herci Východočeského divadla Pardubice se v pátek 7. října vrátili z ruské Permi, kde se s tragikomedií Mrzák inishmaanský účastnili v tamním Divadle U mostu 2. ročníku mezinárodního Festivalu her Martina McDonagha.

  Je mi jedno, že zdechnu

  09. října 2016 diskutujte

  O nejnovější vídeňské premiéře rakouského Aktionstheater ensemble, smutné komedii „plné názorů“ Každý proti každému,

  Burza /

  Divadelní studio Paradox, Brno

  06. října 2016 diskutujte

  Místa pro „nová“ divadla

  Tip – Případ pro sociálku

  18. října 2016 diskutujte

  Každý jsme případ pro sociálku, tvrdí organizátoři festivalu sociálního umění, jehož druhý ročník proběhne od 23. do 27. října ve Venuši ve Švehlovce a poté v autonomním sociálním centru Klinika.

  Mosty k slovenskému tanci

  13. října 2016 diskutujte

  Osmý ročník festivalu HYBAJ HO! se koná ve dnech 20. - 24. října v holešovickém Studiu ALTA a láká na známé slovenské taneční hvězdy i nová jména.

  Jen tak cestou z divadla (No. 20)

  12. října 2016 diskutujte

  Viděla jsem v poslední době dvě produkce alternativního divadla – Oresteiu režiséra I. K. Kubáka a Pomezí režisérského týmu L. Brychty a Š. Tretiaga. Na obě jsem se velmi těšila. Na konci obou jsem ovšem cítila jistý smutek.

  Divadlo Kámen: Postřehy (No. 18)

  12. října 2016 diskutujte

  Divadlo Kámen v sezoně 2016-17: Chceme dělat hledající umění a chceme skrze divadlo zkoumat to, co zkoumají opravdoví malíři skrze své obrazy, opravdoví skladatelé skrze své skladby, opravdoví kněží skrze své bohoslužby, opravdoví architekti skrze své stavby.

  Lichý a Medvecká neviditelnými herci 2015/16

  11. října 2016 diskutujte

  Norbert Lichý za četbu z románu Motýlek a Taťjana Medvecká za četbu z románu Himmlerova kuchařka a ztvárnění titulní role ve hře Ottla zvítězili v jubilejním 20. ročníku divácké ankety Týdeníku Rozhlas o nejpopulárnější rozhlasové herecké výkony Neviditelný herec.

  Janáček-Brno-svět (No. 5)

  17. října 2016 diskutujte

  Dvojtitul Modrovousův hrad Bély Bartóka a Očekávání Arnolda Schoenberga přinesl mimořádně intenzivní zážitek a inscenace se právem zařadila mezi vrcholy letošního ročníku brněnského Festivalu Janáček 2016.

  Nezávislý výzkum subjektivity (No. 5)

  16. října 2016 diskutujte

  Opožděná zpráva o projektech pro děti a mládež na letošním festivalu 4+4 dny v pohybu.  Obsah,