Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Grand Prix Golden Prague Klavíristovi z Jarmúku

  Hlavní cenu Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha získal německý dokument Ajham Ahmad: Klavírista z Jarmúku. Vypráví o syrském hudebníkovi, který hraje v ruinách Damašku až do chvíle, kdy je jeho klavír zničen a on musí stejně jako tisíce dalších lidí uprchnout. Předáním cen na Nové scéně Národního divadla v sobotu 1. října skončil 53. ročník festivalu, během něhož mohli zájemci zdarma vidět 84 pořadů.

  golden-prague-poster-2016

  Hlavní vítěz festivalu podle hodnocení mezinárodní poroty ilustruje, jak hudba pomáhá přežít strašlivé utrpení. Snímek vyvolává pocit naděje a optimismu, navzdory tragickým okolnostem, které jsou v něm zachyceny, a to prostřednictvím nehynoucího ducha mladého muže, jeho lásky k hudbě a jeho využití hudby jako prostředku, jímž sděluje zásadní poselství světu, uvedla porota.

  Cenu Český křišťál v kategorii dokument o hudbě, tanci a divadle obdržel snímek Zázrak z Goza. Zachycuje život na malém ostrově vedle Malty, který má 30.000 obyvatel a dva operní domy. Produkci, inscenování a většinu pěveckých partů tam mají na starosti amatéři.

  Stejnou cenu v kategorii dokumentů, které zachycují živá představení, obdržel nizozemský snímek Symetrie, který propojil tanec a operu s prostředím výzkumného centra CERN.

  Zvláštní uznání si odnesl francouzský film Seidži Ozawa – Živoucí duch hudby o předním světovém dirigentovi. Ozawa, který se zprvu věnoval hře na klavír, ale po úrazu při sportování přešel k dirigování, je znám především svými interpretacemi autorů z období pozdního romantismu. Dokument podle poroty překročil hranice žánru a dává divákům příležitost poznat pravého ducha velkého mistra.

  Festival, který každoročně představuje televizní hudební a taneční pořady, letos nově uvedl pořady z oblasti divadla. Jejich soutěž doplnila videotéka ve foyer Národního divadla, zájemci mohli zdarma zhlédnout kterýkoliv ze soutěžních pořadů. V rámci letošního ročníku se s českým publikem rozloučili slavní tanečníci, bratři Jiří a Otto Bubeníčkovi, když v úvodu festivalu uvedli své autorské představení Orfeus.

  ///

  VÍTĚZNÉ FILMY

  Ceny Golden Prague 2016. FOTO archiv

  Ceny Golden Prague 2016. FOTO archiv

  Grand Prix Golden Prague
  Pořad: Ayham Ahmad: Klavírista z Jarmúku, Accentus Music GmbH v s koprodukci ZDF
  Zdůvodnění: Ilustruje, jak hudba pomůže jednotlivci přežít strašlivé utrpení. S elegancí a jemností odhaluje, jak může být hudba využita k nenásilnému protestu a inspirovat ostatní, kteří prožívají nesnesitelné utrpení. Snímek vyvolává pocit naděje a optimismu, navzdory tragickým okolnostem, které jsou v něm zachyceny, a to prostřednictvím nehynoucího ducha mladého muže, jeho lásky k hudbě a jeho využití hudby jako prostředku, jímž sděluje zásadní poselství světu.

  Český křišťál – kategorie 1 – Dokumenty o hudbě, tanci a divadle

  Pořad: Zázrak z Goza, Sounding Images GmbH
  Zdůvodnění: Mistrovsky vystavěný příběh, tento snímek představuje hudbu jako motor společenského života v malé komunitě. Za ztvárnění námětu s respektem, láskou a humorem – za to, jak zachycuje kázeň, tvrdou práci a nespoutanou radost z přátelského soutěžení, které spojuje celou komunitu.

  Český křišťál – kategorie 2 – Performing Arts (Záznamy opery, operety, muzikálu, tance, baletu, koncertů, divadelních představení atd.)

  Pořad: Symetrie, Truth.io v koprodukci s CTM Pictures, NTR (NL broadcaster)
  Zdůvodnění: Za svou originalitu a vynalézavost spočívající v tom, jak ztvárnil skutečnost, že fyzika a kreativnost vycházejí ze stejného zdroje. Za jeho důsledně poetickou atmosféru, která spojuje vědu, operu, tanec a drama v jednolitém sledu. Za to, že opět propojil umění a vědu tak, jak tomu bylo před staletími.

  Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin

  Pořad: Seiji Ozawa: Živoucí duch hudby, Camera Lucida Productions v koprodukci s Camera Lucida a La Fondation Lous Vuitton.
  Zdůvodnění: Za pořad, který překračuje hranice svého žánru a dává nám příležitost poznat pravého ducha velkého mistra – otevřenost, velkorysost a lásku k hudbě, které nabízí svým kolegům a studentům, a tím navždy mění jejich životy. Za eleganci a jednoduchost, s níž je toto hluboké poselství sděleno.

  Cena České televize

  Pořad: Leonard Bernstein. Větší než život, Bernhard Fleischer Moving Images v koprodukci s Unitel.
  Zdůvodnění: Svým mimořádně zdařilým a atraktivním zpracováním, využívajícím velkého množství unikátních archivních záběrů, dokáže dokument přiblížit jednu z největších osobností světové hudby a spojit informaci a emoci v jeden fungující celek. Stejně jako Leonard Bernstein, pomáhá takový portrét poučeným a přitom srozumitelným způsobem otevřít a přiblížit fascinující svět klasické hudby co nejširšímu publiku.

  Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97

  Pořad: Přežívající umělci, Sounding Images GmbH
  Zdůvodnění: Snímek Přežívající umělci mne zasáhl svou hloubkou. Velké množství umělců pochází z chudých poměrů. Je obdivuhodné, co pro ně umění znamená. Nepřináší jim slávu ani finanční zajištění, jde o hluboké vnitřní naplnění, o čistou životní vášeň. Plně jim rozumím a souzním s nimi.

  • Autor:
  • Publikováno: 4. října 2016

  Komentáře k článku: Grand Prix Golden Prague Klavíristovi z Jarmúku

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,