Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Havel 80: Praha/Brno 2016 (No. 6)

  Páteční večer na Nové scéně se zdál vhodný na to promluvit vybraným zástupcům naší populace do duše. K audienci se dostavili všichni, co měli co říci k Experimentu myší ráj, v hledišti se objevilo mnoho zaangažovaných jedinců. Za účelem jakési asanace jsme vyslechli příspěvky týkající se historie vzniku našeho druhu, jeho velmi slibný populační růst, určité problémy spojené se zpohodlněním a moderními technologiemi a v závěru se bohužel dostalo i na podložené obavy o vymření všech jedinců.

  havel-praha-mysi-raj-poster

  Během střídajících se řečníků se objevil nejeden protest z řad diváků, a to převážně u tématu důležitosti samců či samic pro správný vývoj ráje. Pro lepší přehlednost jsme neustále viděli grafické znázornění všech přednesených příkladů, a proto nebylo nutné obtěžovat se s celkovým vyrozuměním. Odpočítávání jednotlivých členů populace přímo před našima očima všechny přesvědčilo o vážnosti situace. Největší důraz byl kladen na otázky vztahů, reprodukce, postupné neplodnosti a podivných sexuálních deviací. Po dokončení konference a zastavení se odpočtu na hrozivém čísle nula se odcházení s pocitem nezvratného konce nás všech nejevilo příjemně.

  Myším rájem tvůrci inscenace trefně v mnoha ohledech simulovali náš současný svět. FOTO PETR NEUBERT

  Myším rájem tvůrci inscenace trefně v mnoha ohledech simulovali náš současný svět. FOTO PETR NEUBERT

  Myším rájem tvůrci inscenace (režie Jiří Havelka, dramaturgie Marta Ljubková, Martine Sľuková, scéna a kostýmy Dragan Stojčevski, video design Jaromír Vondrák – recenzi DN najdete zde: Past na divadlo) trefně v mnoha ohledech simulovali náš současný svět. A abychom jako diváci ještě víc cítili, že se nás to doopravdy týká, dostali jsme všichni při vstupu do sálu masku myši. Herci na jevišti a v publiku použili stejné masky, takže při různých incidentech mezi „námi“ v hledišti nebylo na první pohled rozeznatelné, zda myš přišla ze zákulisí či má koupený lístek. I výtvarná podoba promítaných grafů a dalších vysvětlivek byla stylizována do podobizen myší, stejně tak názvy a loga. Mnoho dnešních trendů v oblasti vztahů bylo prezentováno jako cesta ke zkáze: rozvodovost, neplodnost, bigamie a polygamie, násilí, homosexualita a jiná sexualita, pozdní věk prvorodiček, potraty, antikoncepce… Až v závěru přišlo několik slov o celkové potřebě se angažovat a nepřestávat věřit v lepší svět a snažit se o něj. Tématem však toto představení jistě patřilo do havlovského týdne, a to i přes odlehčenou formu a typické stereotypy současnosti.

  Herci na jevišti a v publiku použili stejné masky. FOTO PETR NEUBERT

  V hledišti se objevilo mnoho zaangažovaných jedinců. FOTO PETR NEUBERT

  Před představením se ve stejném sále konala beseda Jáchyma Topola s držitelkou Nobelovy ceny za literaturu Světlanou Alexijevičovou, narozenou na Ukrajině a v současné době žijící v Bělorusku. Navštívil ji redaktor DN a spoluautor těchto reportáží Vladimír Hulec, tak vám o ní jistě podá zprávu. Autorka s mezinárodním renomé je jedním z největších kritiků diktátorského režimu své země. Její knihy byly přeloženy do 49 jazyků a byly publikovány v 53 zemích. V současné době se uvádí ve světě dvanáct divadelních adaptací na základě její literární tvorby a bylo natočeno více než dvacet dokumentů.

  ///

  Všechny díly reportáží z festivalu Pražské křižovatky a Málo bylo Havla!:

  Havel 80: Praha/Brno 2016 (No. 1)

  Havel 80: Praha/Brno 2016 (No. 2)

  Havel 80: Praha/Brno 2016 (No. 3)

  Havel 80: Praha/Brno 2016 (No. 4)

  Havel 80: Praha/Brno 2016 (No. 5)

  Havel 80: Praha/Brno 2016 (No. 7)

  Havel 80: Praha/Brno 2016 (No. 8)

  ///

  Více na i-DN:

  Tip – Málo bylo Havla!

  Tip 2 – Pražské křižovatky

   


  Komentáře k článku: Havel 80: Praha/Brno 2016 (No. 6)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,