Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Otevřený dopis vládě ČR za Asociaci nezávislých divadel ČR

  adresovaný premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, zaslaný na vědomí ministrovi kultury Danielu Hermanovi, ministrovi financí Andreji Babišovi a vedoucímu odboru poradců a poradkyň předsedy vlády Vladimíru Špidlovi

  Vážený pane premiére,

  jako představitelé kulturního průmyslu se na Vás obracíme v době projednávání státního rozpočtu s naléhavou výzvou o navýšení rozpočtové kapitoly 334 ministerstva kultury, zejména pak rozpočet na kulturní aktivity živého umění. V Programovém prohlášení vlády ČR se vláda zavázala „přiblížit jednoprocentnímu podílu výdajů státního rozpočtu na oblast kultury jako veřejné služby“. Přesto zůstává kapitola MK ČR hluboko pod tímto číslem. Dle návrhu státního rozpočtu bude MK ČR k dosažení kýženého jednoho procenta chybět 3‚5 miliardy Kč. Růst české ekonomiky patří k nejvyšším v rámci Evropské unie, v prvním čtvrtletí roku 2016 to byla 3‚0 %, ve druhém čtvrtletí 2‚5 %. Tento ekonomický vývoj tak poskytuje mimořádnou příležitost ke splnění záměru vlády zvýšit výdaje v sektoru kultury. Kultura je v České republice dlouhodobě podfinancovaná, přesto přináší mimořádné výkony a hodnoty.

  Kulturní dědictví i živá kultura jsou součástí každodenního života, přispívají k celoživotnímu osobnímu rozvoji lidí a jsou významným pilířem budoucího rozvoje společnosti. Kultura má nesporný pozitivní ekonomický dopad, přispívá k rozvoji služeb, ale je i velmi účinným nástrojem kulturní diplomacie. Zároveň je kultura dlouhodobě významným nástrojem posilování sociálního kapitálu a se svým ekonomickým dopadem i zdrojem příjmů státního rozpočtu.

  Ministerstvo kultury musí řešit naléhavé problémy svého sektoru a potřebuje k tomu adekvátní prostředky.

  Jako organizace, sdružující nezávislá profesionální divadla České republiky, monitorujeme vážné důsledky podfinancování sektoru. Domníváme se, že je nutné dlouhodobě obhajovat zájmy celého kulturního průmyslu a vyzýváme kulturní obec, organizace, profesní sdružení i jednotlivce napříč obory, aby se připojili k naší iniciativě.

  V Praze dne 16. září 2016

  Se srdečným pozdravem

  Rada Asociace nezávislých divadel ČR: Štěpán Kubišta (předseda), Lenka Havlíková (1. místopředsedkyně), Roman Černík (2. místopředseda), Petr Prokop (člen rady), Jan Žůrek (člen rady)


  Komentáře k článku: Otevřený dopis vládě ČR za Asociaci nezávislých divadel ČR

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,