Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Kategorie článků:

  Komorní scéna Aréna otevírá Komůrku

  04. února 2024 diskutujte

  Ostravská Komorní scéna Aréna otevírá staronovou scénu Komůrka. U příležitosti jubilejní 30. sezony chce tímto krokem navázat na své počátky. Komůrka ale nabídne nový koncept a bude prostorem pro neprofesionální divadelní soubory.

  No Tears For Queers

  18. ledna 2024 diskutujte

  V Ostravě ožije kniha švédského žurnalisty Johana Hiltona. Divadelní zpracování Mattiase Brunna nazkoušel studentský soubor Pod svíčkou v režii mladého talentovaného Michala Vrubela.

  Zemřela Lea Dokupilová

  20. října 2023 3 komentářů

  (18. 3. 1962 Ostrava - 19. 10. 2023 Ostrava) Herečka, grafička a výtvarnice spjatá s ostravskou Komorní scénou Aréna od jejích počátků v roce 1994.

  Výběrové řízení na ředitele/ředitelku Činoherního studia

  Statutární město Ústí nad Labem vyhlašuje výběrové řízení na obsazení vedoucího pracovního místa ředitele/ředitelky Činoherního studia města Ústí nad Labem, příspěvkové organizace.

  Poslední komentáře

  Divadlo ve varu (No. 4)

  07. prosince 2022 diskutujte

  Čtvrtý a poslední den zahájilo Divadlo Petra Bezruče adaptací ikony nové filmové vlny šedesátých let Lásky jedné plavovlásky.

  Divadlo ve varu (No. 3)

  04. prosince 2022 diskutujte

  Dlouhé chvíle. V tom dobrém i špatném smyslu slova. Tak bych definovala svůj páteční OST-RA-VARový zážitek.

  Ve vnitřní říši semínkového krále

  29. listopadu 2022 diskutujte

  V úvodu zvěstuji jednu z neklamně dobrých zpráv: od konce minulé sezony disponuje ostravská Komorní scéna Aréna druhým hracím prostorem, který poněkud neobjevně, leč něžně nazvala Komůrkou.

  Plzeňské ozvuky (No. 4)

  21. září 2022 diskutujte

  Divadlo-show, divadlo-droga, divadlo-očistec... Sobota na festivalu Divadlo Plzeň.

  Křížové výpravy J. P. Kříže (No. 32)

  25. června 2022 diskutujte

  Švejkův návrat Tomáše Vůjtka a Ivana Krejčího je výzvou k věrohodnějšímu vnímání jeho autora pro druhé století po smrti aneb Vy víte hovno, co je revoluce!

  Největší česká hra v nejmenším divadle

  03. března 2022 diskutujte

  V našich Furiantech, které si pro svou druhou spolupráci s Arénou vybral režisér Petr Svojtka, se krom očekávaných rvaček a bouchání do stolu bude také zpívat a tančit, což by v Aréně nejspíš čekal jen málokdo.

  Komáři se rojili

  29. listopadu 2021 diskutujte

  Ostravská Komorní scéna Aréna po kombu přesunutých premiér do nové sezony oficiálně vstoupila ambiciózně, a sice zdánlivě hlubokou orbou zřídka obdělávaných teritorií současné západoevropské dramatiky.

  Vánoční překvapení z Arény

  13. prosince 2020 diskutujte

  Komorní scéna Aréna svým divákům přichystala speciální vánoční překvapení. Prvním vánočním dárkem divákům bude živý stream inscenovaného čtení hry dramaturga a kmenového autora Arény Tomáše Vůjtka Ubohý večer.

  Uražení se představí i v Komorní scéně Aréna

  18. listopadu 2020 diskutujte

  Komorní scéna Aréna se rozhodla zapojit do mezinárodního divadelního projektu Insulted. Belarus(sia). Worldwide Readings. Projektu dala název divadelní hra významného běloruského dramatika Andreje Kurejčika Uražení.

  Komorní scénu Aréna čeká rok ztrát a nálezů

  07. května 2020 diskutujte

  Sezónu 2020/21 Komorní scény Aréna zastřešuje název Rok ztrát a nálezů a budou v ní rezonovat aktuální témata i ta, co nikdy aktuální být nepřestala. Diváci Arény poznají nové autory i autorky a uvidí i shakespearovskou klasiku.

  Učíme (se) divadlem?

  18. února 2020 diskutujte

  Ateliér pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském nabízí od konce února učitelům českého jazyka a literatury atraktivní program s názvem UČÍME (SE) DIVADLEM.

  OST-RA-VAR 2019 (No. 6)

  06. prosince 2019 diskutujte

  Poměrně přívětivý čtvrtek ostravský mi naštěstí přihrál řadu důvodů k postupně rostoucímu optimismu. Prvním paprskem lásky divadelní se stala inscenace Zimní slunovrat... Poselství z ostrova Ostravar: Díl druhý: Částečný slunovrat!

  OST-RA-VAR 2019 (No. 5)

  05. prosince 2019 diskutujte

  Nikterak nehodlám zastírat, že jsem se na svůj ostravarský návrat po cca pěti letech nesmírně těšil aneb Poselství z ostrova Ostravar: Díl první: Potemnělá středa!

  OST-RA-VAR 2019 (No. 4)

  03. prosince 2019 diskutujte

  Poslední příspěvek z festivalu Ostravar stručně glosuje jednotlivé inscenace z posledních festivalových dní. V závěru se autorka zamýšlí nad rozborovou debatou, která vyústila v diskusi o přítomnosti soukromých divadel na festivalu.  Obsah,