Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Uražení se představí i v Komorní scéně Aréna

  Komorní scéna Aréna se rozhodla zapojit do mezinárodního divadelního projektu Insulted. Belarus(sia). Worldwide Readings. Projektu dala název divadelní hra významného běloruského dramatika Andreje Kurejčika Uražení. Bělo(R)usko. Právě tuto hru totiž inscenují a čtou divadla po celém světě a mezi tato divadla se prostřednictvím online streamu zařadí i Komorní scéna Aréna. Do projektu se zapojilo například již Městské divadlo Zlín (psali jsme zde) či Festival 4+4 dny v pohybu.

  Běloruská hra Uražení. Bělo(R)usko. popisuje události prvního měsíce tamní revoluce, kdy se zářivý a nadějný sen o změně a o svobodě velmi záhy promění v noční můru plnou násilí a nečekaně tvrdých represí. Kurejčik využívá metodu dokumentárního divadla verbatim (tzn. autentických prohlášení Alexandra Lukašenka a Svjatlany Cichanouské) v kombinaci s vyprávěním fiktivních postav, které představují zástupce běloruské společnosti v celé její šíři.

  Komorní scéna Aréna se dlouhodobě věnuje titulům reflektujícím naši nedávnou minulost. Vypráví tak příběhy, které bychom kolikrát raději neslyšeli nebo okamžitě zapomněli. Kurejčikovi Uražení jsou sice ryze aktuální záležitostí, ale ve svém jádru patří právě do této linie – vyprávějí o tom, co by zbytek světa raději neviděl, vysvětluje uvedení Uražených v Aréně dramaturg Tomáš Vůjtek.

  Ivan Krejčí. FOTO archiv

  Projekt mezinárodního čtení byl zahájen začátkem září bezprostředně po dopsání hry Kurejčikem. Během uplynulých dvou měsíců se do něj zapojily desítky divadel, kulturních institucí, univerzit a nezávislých umělců z USA, Velké Británie, Francie, Polska a řady dalších evropských zemí, do rozsáhlého výčtu patří i Rusko, Hong Kong či Nigérie. Komorní scéna Aréna uvede své inscenované čtení živě na facebooku v rámci letošní Noci divadel.

  Noc divadel je jednou z nejvýznamnějších divadelních událostí nejenom u nás, ale i
  v Evropě. Proto jsme se v Aréně rozhodli nasadit Uražené právě na sobotu 21.
  listopadu. I Češi si tenhle týden připomínají vlastní boje za svobodu a demokracii,
  proto bude naše čtení vyjádřením solidarity nejen s Běloruskem, ale s každým, kdo o
  vlastní svobodu pořád ještě bojuje, uvádí o chystaném čtení jeho režisér a umělecký
  šéf Arény Ivan Krejčí.

  Živý stream bude možné sledovat na facebooku Komorní scény Aréna v sobotu 21. listopadu od 18 hod. Zahájí ho krátká diskuze, v níž vystoupí ředitel KSA Jakub Tichý, umělecké vedení divadla (Ivan Krejčí a Tomáš Vůjtek), překladatelka Uražených a koordinátorka projektu za ČR Martina Pálušová a čerstvě jmenovaný ambasador nezávislé běloruské kultury Sjarhej Smatryčenka.

  • Autor:
  • Publikováno: 18. listopadu 2020

  Komentáře k článku: Uražení se představí i v Komorní scéně Aréna

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,