Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2021

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2021

ročník 30
16. 2.–1. 3. 2021
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kategorie článků:

  Pučálková představí Dvořáka i Ebena

  25. února 2021 Žádný komentář

  Mezzosopranistka Štěpánka Pučálková zazpívá přímo z obýváku hvězdného houslisty Daniela Hope. Stane se tak v sobotu 27. února v rámci unikátního projektu Europe@Home.

  Balet a rappeři z PSH? Odetta a MIG 21?

  24. února 2021 Žádný komentář

  Netradiční propojení a umělecké přesahy nabídne koncert Národ sobě – kultura tobě, který se odehraje již tuto sobotu 27. února v historické budově Národního divadla a bude v přímém přenosu vysílán Českou televizí.

  Zemřel Chick Corea

  12. února 2021 Žádný komentář

  (12. 6. 1941, Chelsea, Massachusetts, USA – 9. 2. 2021 Tampa Bay, Florida, USA) Americký jazzový pianista a skladatel, třiadvacetinásobný držitel hudební ceny Grammy.

  Přihlaste se na kongres Svobodný zpěv

  04. února 2021 Žádný komentář

  Ve dnech 8. - 14 února proběhne online kongres Svobodný zpěv, který pod záštitou Stodoly Drozdov připravila čtveřice žen zabývajících se hudbou: Kateřina Eva Lanči, Tereza Pomajslová, Kateřina Jagla a Jana Knížková.

  Hudba k siréně v únoru nekončí

  02. února 2021 Žádný komentář

  Poslední z dvacítky nových skladeb ke zkoušce sirén představí Orchestr BERG ve středu 3. února. Novinku Marka Keprta v přímém přenosu z unikátního secesního kostela sv. Vojtěcha v Praze – Libni vysílá Český rozhlas Vltava.

  Poslední komentáře

  FOK připravuje online Flétnové okouzlení

  30. ledna 2021 Žádný komentář

  Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK opět chystá na 31. ledna stream koncertu na svých sociálních sítích. Hudba, v níž hraje hlavní roli flétna Hany Knauerové, bude doplněna krátkými vstupy o slavném malíři Václavu Vavřinci Reinerovi.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 632)

  30. ledna 2021 1 komentář

  Dobré bylo a pěkností ubývá aneb Mudrování nad skonem Pavla Blatného.

  Česká filharmonie nahrává Mou vlast

  28. ledna 2021 Žádný komentář

  Česká filharmonie pořizuje v těchto dnech studiovou nahrávku Mé vlasti od Bedřicha Smetany se Semjonem Byčkovem. Poslední nahrávka Mé vlasti pod taktovkou Jiřího Bělohlávka vznikla v roce 2014.

  Mozart dnes zazní z Olomouce

  27. ledna 2021 Žádný komentář

  Připomenout si výročí 265 let od Mozartova narození a udělat výběrem árií z Mozartových oper radost sobě i posluchačům se rozhodl soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc.

  Zemřel Pavel Blatný

  22. ledna 2021 Žádný komentář

  (14. 9. 1931 Brno – 20. 1. 2021 Brno) Brněnský hudební skladatel, pianista, dirigent, literát, dramaturg, muzikolog, redaktor a pedagog. Ve své skladatelské činnosti se věnoval všem druhům populární i vážné hudby, především tzv. třetímu proudu.

  Supraphon spustil vlastní podcast

  20. ledna 2021 Žádný komentář

  Vydavatelství Supraphon rozběhlo hned dvě podcastové řady: Supraphon podcast a Supraphon Vivace podcast.

  Zemlinského kvarteto uvede Dvořáka

  14. ledna 2021 Žádný komentář

  Zemlinského kvarteto uvede komplet smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka. Čtvrtý ročník série 4plus začne online.

  Zemřel David Stypka

  10. ledna 2021 Žádný komentář

  (21. 7. 1979 Frýdek-Místek – 10. 1. 2021) Zpěvák, básník a skladatel, držitel Ceny Anděl v kategorii Interpret roku 2017. Věnoval se autorské tvorbě, hrál se skupinou Bandjeez.

  Trója v pozlaceném rockovém kabátku

  Bájná Helena Trójská je postava, kterou si do svého díla vypůjčil kdejaký dramatik. Zpracovat ale původní řecký mýtus o Trójské válce, která je vystavěna na epických bitvách a svárech bohů s lidským pokolením, je opravdovou výzvou.

  Tři sirény na Tři krále

  06. ledna 2021 Žádný komentář

  Orchestr BERG zve k polednímu mikrokoncertu. První lednovou středu – na svátek Tří králů – zazní ve světové premiéře nová skladba Tři sirény, kterou v rámci projektu Hudba k siréně napsala česká skladatelka Jana Vöröšová.

  Příběh geniálního muzikanta uvede MANA

  05. ledna 2021 Žádný komentář

  Smutná neděle: strhující příběh geniálního muzikanta ve Vršovickém divadle MANA.

  Sbírka na podporu hudebníků

  25. prosince 2020 Žádný komentář

  Hornista a dirigent Radek Baborák byl prvním, kdo na jaře letošního roku zareagoval na covidové omezení českého kulturního života a pomohl hudebníkům na volné noze, tedy těm, kdo nepobírají žádné stálé platy.  Obsah,