Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2021

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2021

ročník 30
16. 2.–1. 3. 2021
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kategorie článků:

  Do ulic! vyzývá …příští vlna/next wave…

  13. ledna 2021 Žádný komentář

  Festival alternativy …příští vlna/next wave… vyhlašuje výzvu pro progresivní umělce, aby speciálně pro 28. ročník vytvořili divadelní, výtvarnou či literární performanci.

  Smrt divadla (No. 7)

  Předposlední premiérou festivalu …příští vlna/next wave… byl sólový projekt tváře letošního ročníku Petra Krushy.

  Smrt divadla (No. 6)

  26. září 2020 Žádný komentář

  Inscenace tanečníka a choreografa Michala Záhory Obrat konce s podtitulem Evropa k bodu Omega, která měla premiéru 21. září v rámci festivalu …příští vlna/next wave… a vznikla pro Divadlo PONEC, se snaží artikulovat pohled na dnešní Evropu a její budoucí vývoj.

  Smrt divadla (No. 5)

  Sejdou se věčně budoucí ministr kultury Tutanchamon neboli Tutáč, jeho náměstek Vítězslav Jandák a Michal David ve V.I.P. karanténě na Tenerife... Corona teče proudem, Čapek píše Babičku...

  Smrt divadla (No. 4)

  23. září 2020 Žádný komentář

  A Krtek stvořil krajinu. Přáli jste si někdy vytvořit vlastní krajinu? Ve Vietnamských pohádkách v režii Krutého Krtka můžete. Do misky a z rýže.

  Poslední komentáře

  Smrt divadla (No. 3)

  Obrovský světelný kužel na mramorové podlaze tvoří s kulatými zrcadly laboratorně chladnou kompozici. Scéna zvětšené optiky mikroskopu působí odtažitě a zároveň vyvolává zvědavost, protože pomyslná hranice Petriho misky chybí.

  Smrt divadla (No. 2)

  Smrt divadla neboli Exitus teatralis, jak ho přeložila moderátorská dvojice 18. ročníku udílení Poct za alternativní umění, naštěstí nenastala a nenastane, dokud se mezi námi vyskytují inovativní a invazivní živočichové.

  Pocty festivalu …příští vlna/next wave… 2020

  19. září 2020 Žádný komentář

  V divadle Komedie byly v pátek 18. září 2020 uděleny Pocty festivalu …příští vlna/next wave…, tentokrát spojené s předáním ocenění druhého ročníku Přehlídky divadelní fotografie, kterou organizuje IDU.

  Smrt divadla (No. 1)

  18. září 2020 1 komentář

  Napadlo vás někdy, jaké by to bylo, kdybyste si mohli zvolit hodinu a způsob své smrti? A co takhle najít si pro ni místečko v luxusním hotelu? V takovém případě byste snad mohli prožít svůj Happy end v hotelu Chateau Switzerland.

  Zítra začíná …příští vlna/next wave…

  16. září 2020 Žádný komentář

  Ve čtvrtek 17. září začíná 27. ročník festivalu …příští vlna/next wave… s mottem Smrt divadla. I letošní setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy  se bude konat v Praze a v Brně.

  Smrt divadla aneb nadějeplné poselství

  20. července 2020 Žádný komentář

  Za dva měsíce začne 27. ročník festivalu …příští vlna/next wave…, jenž nese podtitul Setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy. Bude se konat od 17. do 27. září v Praze a od 16. do 18. října v Brně.

  Odsouzeni ke svobodě (No. 5)

  Festival …příští vlna/next wave… se přelévá do Brna. Třídenní program zahájí v pátek 11. října 2019 na scéně HaDivadla inscenace Prešovského národného divadla Moral Insanity.

  Odsouzeni ke svobodě 2019 (No. 5)

  28. září 2019 Žádný komentář

  Prázdné židle je název komponovaného večera, který v úterý 25. září nahradil zrušené představení Vařený-dušený-syrový, čtvrtý díl cyklu Věznění básníci. V tomto cyklu jsou básně Liou Sia druhým dílem.

  Havel rasistou, Dalajláma vrahem

  26. září 2019 Žádný komentář

  Havel rasistou, Dalajláma vrahem, Marx členem iluminátů... Puchmajeři uvádějí Beranidla budoucnosti.

  Odouzeni ke svobodě 2019 (No. 4)

  25. září 2019 Žádný komentář

  Pod metaforickým názvem Stavitelé písku uskupení Dialog uměním se skrývá umělecká koláž úryvků a parafrází perské, hebrejské a arabské poezie a publicistických a diplomatických textů.

  Odsouzeni ke svobodě 2019 (No. 3)

  24. září 2019 Žádný komentář

  Hned první inscenace 26. ročníku festivalu nejen nezávislého divadla ...příští vlna/next wave... předvedla nevybíravé, až šokující, přesto citlivě poetické pochopení svobody a odsouzení člověka být svobodný.

  Odsouzeni ke svobodě 2019 (No. 2)

  Dramaturgii sobotního programu Nextky vystihuje věta z Orwellova románu 1984: "Jestliže svoboda slova vůbec něco znamená, potom je to právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet."  Obsah,