Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2023

ročník 32
19. 9. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Obsah Divadelních novin 7/2020

  Reportáž o konci jedné éry aneb „Obnova“

  31. března 2020 diskutujte

  Z hlíny se derou natěšené klíčky. Ty kouzelné klíčky, jež otvírají život novému létu. Pupeny stromů stříkají z větví a jen za pár chvil se promění v záplavy listů, které svými výdechy provoní Zemi.

  Online představení Memories of Fools 11. března

  31. března 2020 diskutujte

  Koronavirová pandemie vyvolala po celém světě zákazy shromažďování, tedy i uzavírání divadel a dalších kulturních stánků. Naposledy se to stalo 1. září 1944, když nacistická třetí říše vrhla veškerou energii a prostředky do válečného průmyslu. Současná situace však vyvolává potřebu promyslet nový způsob, jak úplně nepřijít o rituál...

  Milé čtenářky, vážení čtenáři!

  Milé čtenářky, vážení čtenáři!
  31. března 2020 diskutujte

  Divadelní noviny budou vycházet v plánovaném rozsahu a periodicitě. Vzhledem k uzavření divadel, a tedy rušení premiér jsme počínaje tímto číslem ubrali dvě strany kritiky, které věnujeme aktuálnímu dění. Přejeme nám všem zdraví a brzké ukončení karantény. (Pokračování textu…)

  Mor na ty vaše rody!

  31. března 2020 diskutujte

  S velkou přesností referují letopisy jednoho anglického městečka o úmrtí tkalcovského učně v létě roku 1564. Za jeho jménem jsou v městských análech dopsána tři zlověstná slova: Hic incipit pestis. Tady začíná mor.

  Rouškobraní

  31. března 2020 diskutujte

  Hledat dnes divadlo, kde se nešijí roušky, je asi zbytečné. Roušky se šijí v krejčovnách místo kostýmů a kromě krejčových se do šití zapojují i herci a další divadelní profese. V domácnostech se oprašují šicí stroje, na které léta nebyl čas sáhnout, hledají se vhodné materiály a vzniká tak doslova (Pokračování textu…)

  Kritický žebříček 7/2020 činohra do uzavření divadel

  Kritický žebříček 7/2020 činohra do uzavření divadel
  31. března 2020 diskutujte

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Dita Dvořáková Radmila Hrdinová Vladimír Hulec Vladimír Just Jiří P. Kříž Jan Kerbr Marcela Magdová Josef Mlejnek Jana Paterová Kateřina Rathouská Marie Reslová Jana Soprová Martin Švejda Petra Zachatá (Pokračování textu…)

  Konečně doma

  Konečně doma
  31. března 2020 diskutujte

  Celá Evropa zůstává doma. A je to tak dobře. „Zůstat jen tak doma“, to jsme dlouho podceňovali.

  Člověk versus stroj

  31. března 2020 diskutujte

  Pražský divadelní festival německého jazyka přivezl do Divadla Archa jako jarní bonus nový projekt skupiny Rimini Protokoll z oblasti dokumentárního divadla, nazvaný Unheimliches Tal / Uncanny Valley / Tísnivé údolí. V České republice Rimini Protokoll hostují pravidelně, zejména díky iniciativě PDFNJ. V roce 2018 se představili také na Mezinárodním...

  Hrajme Smetanu!

  31. března 2020 diskutujte

  Skoro třicet let se málo hrají opery Bedřicha Smetany. Za čtyři roky oslavíme dvousté výročí Smetanova narození, a pokud vím, jen Jiří Nekvasil ho chystá v Ostravě oslavit kompletním cyklem Smetanových oper.

  Burza /

  Žádná meta není příliš vzdálená

  31. března 2020 diskutujte

  Inscenace Memories of Fools Cirku La Putyka, jejíž české premiéře předcházelo na 180 repríz v berlínském divadle Chamäleon, nesla podtitul Všichni jsme blázni, protože doba je bláznivá. Jak vizionářské v dnešní době, která ani nedovolila odehrát plánovaný počet pražských repríz!

  Když lednička vyhrává jazz

  31. března 2020 1 komentář

  Do hradeckého Klicperova divadla se již potřetí vrátil režisér Michal Hába. Na rozdíl od předešlých revuálních intervencí či odvážné reinterpretace klasiky tentokrát ve Studiu Beseda inscenoval text přísně vázaný na psychologii postav a striktní jednotu místa a času, Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové.

  Divadla v karanténě (I)

  31. března 2020 a diskutujte

  Za pár let budeme moct říct, že jsme přebrodili ten hrůzostrašný mlhavý močál neznámého neznáma a vkročili na denní světlo, ve kterém už jasně vidíme pravdu známého známa.

  Ivan Lupták: A do Rokycan nepojedu!

  31. března 2020 diskutujte

  Jeden divadelní zážitek na střední škole mu definitivně změnil život, a to když navštívil představení Richarda III. v kladenském divadle. Od toho okamžiku věděl, jakým směrem se chce vydat, a s pevným odhodláním šel za svou vizí stát se hercem.

  Eva Pilarová (9. srpna 1939 Brno – 14. března 2020 Praha)

  31. března 2020 diskutujte

  Je nebezpečné dotýkat se hvězd Jako by nestačila počínající pandemie s koronavirem a vyhlášení stanného práva chaotickým prolhaným premiérem Andrejem „Respirátorem“ Babišem, rychle přišla další přesmutná zpráva, že po dlouhé nemoci smrt vysvobodila 14. března z utrpení osmdesátiletou všestrannou vynikající zpěvačku Evu Pilarovou. Dovolím...

  Jiří Suchý úplný

  31. března 2020 diskutujte

  Bude-li budoucí historik zkoumat české kulturní počiny, situace, vzpoury, kulturní prohry a malá vítězství – a jejich aktéry – posledních šedesáti let, určitě nepomine knižní rozhovory Karla Hvížďaly.

  Pane doktore, jste to vy? Já vám volám!

  31. března 2020 diskutujte

  Tak začínal představení Recital v únoru 1966 Miroslav Horníček. Dost času protelefonuje s imaginárním psychologem a svěřuje se mu se svými trabli.

  Legenda Komači, básnířka divadla nó

  31. března 2020 diskutujte

  Útlá knížka Zdenky Švarcové Legenda Komači: Ono no Komači – básně a básnířka v divadelních hrách nó ukrývá pět pokladů. Soudě podle obalu by se mohlo zdát, že je to literárněvědná či teatrologická studie o poezii v divadelních hrách nó.

  Divadlo v době koronaviru

  31. března 2020 diskutujte

  Nikoli náhodou je jedním z pokladů světového písemnictví Dekameron, v němž si skupina uprchlíků ze zamořené Florencie vypráví v zapadlém sídle na venkově lechtivé historky. To vše ovšem za záclonou přibližujícího se moru. A nikoli náhodou je název článku Cristiny Carlini Divadlo v době koronaviru, citovaného v minulém čísle DN, parafrází...

  Francouzští divadelníci tváří v tvář pandemii koronaviru

  Koronavirus a divadlo spojuje jedna základní rekvizita: maska. Rekvizita, kterou odkládáme, když jde na divadle o to, sdělit pravdu, přestat se skrývat, vyjevit svůj skutečný charakter a opravdové záměry; tedy se ukázat takovými, jakými jsme.

  Virus

  Vratislav Brabenec
  31. března 2020 diskutujte

  Zítra bude 11 až 17 stupňů.

  Došlo do redakce

  31. března 2020 diskutujte

  Josef Mlejnek je personální unie básníka, překladatele a divadelního kritika, jehož recenze pravidelně tiskne právě tento list.

  Zemřeli

  Zemřeli
  31. března 2020 diskutujte

  Zdeněk Karel Slabý (9. 6. 1930 Praha – 11. 3. 2020 Praha) Spisovatel, publicista, kritik a překladatel. Věnoval se především literatuře pro děti a mládež a hudební publicistice. Eva Pilarová (9. 8. 1939 Brno – 14. 3. 2020 Praha) Zpěvačka a herečka nerozlučně spjatá s Divadlem Semafor a érou šedesátých (Pokračování textu…)

  Burza /

  Divadlo s mall.tv

  Divadlo s mall.tv
  31. března 2020 diskutujte

  Kvůli epidemii koronaviru musela zrušit program řada kulturních institucí a subjektů a ztráty pro ně mohou být likvidační.

  Jednou větou

  Jednou větou
  31. března 2020 diskutujte

  Institut umění – Divadelní ústav průběžně sbírá informace do mimořádných zpravodajů Kultura v karanténě, do nichž můžete na adrese [email protected] přispět; zároveň se můžete přihlásit k odběru newsletterů, které přinášejí návrhy strukturálních opatření, konkrétní doporučení pracovníkům ve zřizovaných i nezávislých divadlech,...

  Burza /

  Oprava

  Oprava
  31. března 2020 diskutujte

  V minulém Kritickém žebříčku festivalu OPERA 2020 pomíchal tiskařský šotek tipy Věry Drápelové, ve skutečnosti hlasovala takto: NDM Ostrava – Leoš Janáček: Osud 2‚5 bodu, Opera Studio Praha – Lukáš Sommer: Časoplet 2‚5 bodu, Opera Povera, Brno – Ana Sokolić: Love Songs 3 body, Hausopera, Brno – Josef Škarka, Lukáš (Pokračování...

  Burza /

  Ceny divadelní kritiky za rok 2019

  Ceny divadelní kritiky za rok 2019
  31. března 2020 diskutujte

  Udělování Cen divadelní kritiky se tentokrát muselo obejít zcela bez diváků, vyhlásil je šéfredaktor Světa a divadla Karel Král (společně s kolegou Jakubem Škorpilem) v komorním prostředí kanceláře v Divadelním ústavu. Hlasování se zúčastnilo 82 divadelních kritiků z celé republiky. Z nominací vyšli tito vítězové: Tomáš Dianiška za...

  Výročí 16.−30. dubna

  Výročí 16.−30. dubna
  31. března 2020 diskutujte

  Dostál Jakub, herec (16. 4. 1970) △ Kerndl Ladislav, zpěvák (16. 4. 1945) △ Komínek Petr, herec (16. 4. 1960) △ Novotná Vlasta, herečka (16. 4. 1930) △ Borkovec Petr, básník (17. 4. 1970) △ Dindělová Edita, herečka (17. 4. 1940) △ Doušová Jaroslava, dramaturgyně (17. 4. 1950) △ Jiras (Pokračování textu…)

  Nesouřadné vzpomínky (VII)

  31. března 2020 a diskutujte

  Když se v rozhlase připravoval Silvestr 1964, svěřila nám Redakce pro děti a mládež – naši objevitelé Miluše Tikalová a Jaroslav Pacovský –, abychom jej se Skoumalem vytvořili. Nakonec byly programy dva. Jeden pro děti Na Silvestra v Helemichli, k němuž napsal scénář Pavel Šrut a my jsme v něm byli přítomni písničkami.

  Fagi a divadlo

  Fagi a divadlo
  31. března 2020 diskutujte

  (Pokračování textu…)

  Německo v době koronavirového šílenství

  31. března 2020 diskutujte

  Ve středu 18. března promluvila německá kancléřka Angela Merkel ke svým spoluobčanům. V jasném, věcném, přitom naléhavém apelu je vyzvala k disciplíně, solidaritě a pochopení pro dramatická omezení. Buďte si jistí: pro někoho jako já, pro kterého svoboda cestování a pohybu je jedním z těžce vybojovaných práv, jsou podobná omezení...

  Klusákovo alarmující panoptikum

  31. března 2020 diskutujte

  Čtrnáct dnů před vyhlášením mimořádných opatření, v jejichž rámci byla uzavřena česká kina, vstoupil do distribuce alarmující dokument V síti. Svědectví režisérů Víta Klusáka a Báry Chalupové o praktikách sexuálních „predátorů“, již prostřednictvím internetu vyhledávají kontakty s nezletilými děvčaty, je mimořádné silou svého...

  Broučci / Moje výchova k herectví / Pět knih Mojžíšových

  31. března 2020 diskutujte

  Nedokážu jinak než uvést divadelní trojbiblí. Snad mi to redakce i čtenáři prominou. Zato budu oproti svým předchůdcům stručný.  Obsah,