Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Pane doktore, jste to vy? Já vám volám!

  Tak začínal představení Recital v únoru 1966 Miroslav Horníček. Dost času protelefonuje s imaginárním psychologem a svěřuje se mu se svými trabli. Že si vymýšlí lidi, tedy ženy, tedy více žen, nebo jen jednu Hanu Hegerovou, s níž představení hrál – a prášky došly, pane doktore, a Hegerová není žádná lyrická magnolie, ale lvice! Ona místy vpadá do jeho slov, on občas hovoří do jejích šansonů, tvar je prokomponovaný tematicky i jejich komunikací a souhrou. Není to jen řada písní propojených moderátorem, ale struktura se postupně rozvolňuje a celek se čím dál víc rozpadá na jednotlivosti.

  Úvahy Miroslava Horníčka místy připomenou forbíny s Janem Werichem v divadle ABC – nejvíc dlouhým textem o Hamletovi. Hovory o psychologii se zase volně vracejí k prvním textappealům v Redutě. Ani Hana Hegerová ještě není tou pozdější oslňující šansoniérkou, i když její hlas zní nádherně syrově, přirozeně, jaksi ještě nezastřený vytříbenou technikou. Pozoruhodné je srovnání tehdejšího podání několika písní, které zpívala celý život – Barová lavice je víc dramaticky zahraná než zazpívaná, končí v šeptandu, které drobky tónů doprovází klavír Milana Dvořáka (doprovází on a jeho skupina). Nezvykle zní náznak jidiš v písni Židovská máma. Nejlepší kusy přišly nakonec: Petr a Lucie, Mon dié, Z mého života a Obraz Doriana Graye.

  Bohumil Paleček natočil skvost, odhaduji jeden z posledních takového kalibru, který jeho obsáhlý archiv ještě může vydat.

  Hana Hegerová, Miroslav Horníček, Recital 1966. Akustický záznam představení Miroslava Horníčka Recital z archivu Bohumila Palečka, Divadlo Semafor, texty Petr Rada, Jiří Suchý aj., hudba Jiří Šlitr a Petr Hapka, režie Ján Roháč, premiéra 19. února 1966. Remastering Petr Benesch a Václav Dvořák, vydal jako dvojalbum Supraphon, a. s., 6. září 2019 k 88. narozeninám Hany Hegerové, celková stopáž 1:40:50.


  Komentáře k článku: Pane doktore, jste to vy? Já vám volám!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,