Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Obsah Divadelních novin 15/2015

  Vlasta Chramostová: Divadlo z nás dělá lidi

  Vlasta Chramostová
  13. září 2015 Žádný komentář

  Rozhovor s herečkou Národního divadla

  Burza /

  Lze přežít léto s divadlem? aneb Dvakrát Skutři a jednou Loseři

  Walls & Handbags
  14. září 2015 Žádný komentář

  Největšími prázdninovými divadelními atrakcemi jsou už nějakou dobu Letní shakespearovské slavnosti a Letní Letná. Obě akce přitahují i příležitostné divadelní diváky – lákají na známé herecké tváře (LSS), nevídané artistické výkony (LL) a atraktivitu open air produkcí (obě).

  Hrátky s hráškem

  Mendel
  14. září 2015 Žádný komentář

  Pomyslný pendant k zavedeným Letním shakespearovským slavnostem na brněnském hradě Špilberku představují plenérové produkce Městského divadla Brno v Biskupském dvoře pod hradním kopcem.

  Jak bylo na Letné šest víc než čtyřicet

  Morsure
  14. září 2015 Žádný komentář

  Letní Letná i letos zachovala model, který se v minulosti docela dobře osvědčil. Hlavním tahákem festivalu byla dvojice zahraničních produkcí – jedna v mezích možností velkolepá, ta druhá komorní. Nikoli poprvé se přitom ukázalo, že početný ansámbl a inscenační rozmáchlost nemusí být nutně zárukou silnějšího zážitku.

  Kupte si raději další kalhoty, pane Peymanne

  Kupte si raději další kalhoty, pane Peymanne
  14. září 2015 Žádný komentář

  Dva z nejznámějších německých divadelních šéfů, Claus Peymann v Berliner Ensemble a Frank Castorf ve Volksbühne, skončí v roce 2017 ve funkcích. Událost vyvolala v Berlíně na jaře mocnou přestřelku, na jednu stranu barikády postavila i oba odvěké rivaly. Zejména jméno Castorfova nástupce, kurátora z Londýna Chrise Dercona, vzbuzuje pohoršení.

  Žalostná letní bilance (I)

  Žalostná letní bilance (I)
  14. září 2015 Žádný komentář

  Úvahy posttelevizní

  Nehledat za maskou člověka

  14. září 2015 Žádný komentář

  Dílo Henrika Ibsena je pro české divadlo významným zdrojem a inspirací, to by asi popřel málokdo. Znalosti o životě autora mimo úzce odborné kruhy nebudou ovšem kdovíjaké – dost možná vyvstane obraz jakéhosi zestárlého, odtažitého suchara, kterému norská společnost tleskala za to, jak ostře se do ní pouštěl ze svého přepychového bytu naproti...

  Paradoxy 21. století – Edinburgh Fringe 2015

  The Christians

  Přes 3000 produkcí z bezmála 50 zemí světa ve více než 300 lokacích takřka půlmilionového města na skotské vysočině. S těmito vstupními daty přestřihl začátkem srpna pomyslnou startovní pásku 68. ročník mezinárodního uměleckého maratonu, edinburský Fringe Festival. Trval tradičně tři týdny a počasí mu netradičně...

  Na Boha není spolehnutí

  Na Boha není spolehnutí

  aneb Rusko není Evropa (Ohlédnutí za první sezonou nové kulturní politiky Ruska)

  Burza /

  Levínský píše Uhdemu

  Levínský píše Uhdemu
  14. září 2015 Žádný komentář

  Milý Milane, děkuji za Tvůj dopis. Budu se držet snad trochu více linie psaní naší společné hry pro Jitku, i když tedy s ní nemusíme nijak přehnaně pospíchat. Zcela otevřeně jsem Jitce vysvětlil, že hru od nás nedostane k padesátinám, jak jsem jí za nás oba kdysi přislíbil, ale že jí tu hru dáme, až […]

  Burza /

  Burza /

  Došlo do redakce

  Došlo do redakce
  14. září 2015 Žádný komentář

  Pavel Grym / Miloslav Kirsch­ner / Vladimír Straka: Ať žije Žeryk! aneb 85 let spolu (CD, Supraphon, 78 min.) Historické nahrávky Divadla S+H uspořádané při příležitosti 85. narozenin psa Žeryka (19. dubna). Je zachycen nejen v asi nejznámějším podání Miroslava Černého, ale i Miloše Kirschnera, Heleny Štáchové, Josefa Větrovce, Gabriely Vránové...

  Objevování vltavské Perly

  Objevování vltavské Perly
  14. září 2015 Žádný komentář

  V bývalé papírně ve Vraném nad Vltavou už déle než rok vzniká kulturní městečko Perla. „Založil“ je vydavatel, kritik a umělec Ivan Mečl, inspirován knihou Alfreda Kubina Země snivců. Vystavuje tu nestálou sbírku Národní galerie a chystá také Národ­ní divadlo. Na rozdíl od obou oficiálních institucí to prý budou podniky prestižní, proto...

  Burza /

  Opery neopery

  Afterword
  14. září 2015 Žádný komentář

  Vlastně s tím začal Richard Wagner, ovšem až ve 20. století se objevilo víc oper, jejichž libreta zpracovávala dramatickou nebo literární předlohu. Později se začaly označovat německým termínem Literaturoper.

  I divák k festivalu kritický… aneb Horizonty MFF Karlovy Vary 2015

  Zbrusu Nový zákon

  Padesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se příliš nelišil od jiných, nejubilejních. Poněkud výjimečné bylo snad to, že se v hlavní soutěži objevily tři české snímky a dva si odnesly ceny za herecké výkony v mužské i ženské kategorii (Kryštof Hádek ve filmu Kobry a užovky a Alena Mihulová ve filmu Domácí péče).

  Emma Černá: Z kolbiště snů odejdu včas

  Emma Černá: Z kolbiště snů odejdu včas
  14. září 2015 Žádný komentář

  Emma Černá patří k výrazným českým herečkám. Začínala v šedesátých letech na Zábradlí, její kariéra ale byla spjata především s mosteckým divadlem. Do povědomí milovníků filmu a divadla se vepsala také nezapomenutelnou titulní rolí ve Vláčilově filmu Adelheid nebo účastí na pozoruhodných projektech režisérů Dočekala a Nebeského v...

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 122)

  19. září 2015 Žádný komentář

  O sobotě mě potkaly narozeniny. 77. Šel jsem se povyrazit do divadla. Kam jinam. Aneb Mudrování o počátku brněnské divadelní sezony 2015/2016.

  Polička pantomimická (No. 5)

  20. září 2015 Žádný komentář

  MIME FESTový pátek přinesl různorodý program: výsledek jednoho mimického experimentu, pantomimu neslyšících a mistry oboru, žáky a spolupracovníky Marcela Marceaua, Bodeckera a Neandera.

  Polička pantomimická (No. 4)

  19. září 2015 Žádný komentář

  Čtvrtek byl v Poličce ve znamení konce workshopů a prvního z nejdůležitějších večerů festivalu - vystoupení belgických klaunů Okidok.

  Polička pantomimická (No. 3)

  Třetí den MIME FESTu v Poličce nabídl nejen večerní vystoupení pro dospělé, ale také přinesl program pro mateřinky a základní školy.

  Polička pantomimická (No. 2)

  16. září 2015 Žádný komentář

  Včera na diváky čekaly dvě představení - King Pong’s Ping Pong Rodeo američana Michaela Trautmana a Twist & Shout finské klaunky Heli Vätääinen.

  Polička pantomimická (No. 1)

  15. září 2015 Žádný komentář

  Včera v Poličce začal festival MIME FEST. Letošní ročník nabízí více než dvacet akcí - divadelní a hudební vystoupení, workshopy nebo odborný seminář.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 123)

  26. září 2015 Žádný komentář

  Vypjaté vztahy uvnitř milostného trojúhelníku a hlavní hrdina, který se snaží v nejisté době najít sám sebe aneb Mudrování o tom, jak paní Husa otvírala vrata svého divadla pro sezonu 2015-16.

  Soukromý FDNJ 2015 (No. 1)

  28. září 2015 Žádný komentář

  Soukromý festival divadel německého jazyka 2015... Náš spolupracovník navštívil minulou sezonu Berlín a Drážďany, kde zhlédl čtyři pozoruhodná představení. Nabízíme jeho reflexe těchto inscenací jako předznamenání blížícího se PDFNJ. Jako první Never Forever Falka Richtera.

  Příliv teroristů a démonů (No. 9)

  29. září 2015 Žádný komentář

  V neděli se hrál Heydrich Alexeje Byčka na kolejích, studenti činoherního divadla na JAMU uvedli premiéru autorské inscenace režisérky Barbory Chovancové I love you, X4312. A poprvé se ve sklepě hrál exklusivní projekt Quatro Mother Fuckers v režii Miroslava Bambuška.

  Příliv teroristů a démonů (No. 8)

  28. září 2015 Žádný komentář

  Sobota na festivalu ...příští vlna/next wave... lákala tak trochu do neznáma. A ještě s překvapením navíc. Vystoupili: Křivánková, Kozubková a Brinda.

  Příliv teroristů a démonů (No. 7)

  26. září 2015 Žádný komentář

  Včera proběhlo v Experimentálním prostoru NoD udílení Poct za alternativní umění 2015. Průběh „Uctívání“ byl v režii Jiřího Adámka a jeho divadelně-hudební skupiny Boca Loca Lab.

  Příliv teroristů a démonů (No. 6)

  25. září 2015 Žádný komentář

  Čtvrtek na festivalu …příští vlna/nextwave… se nesl ve znamení divadelních démonů. V pražské premiéře byli uvedeni brněnští Daemoni – pochmurná inscenace pojednávající o „daemonech“ velikánů Jiřího Mahena a Bořivoje Srby.

  Příliv teroristů a démonů (No. 5)

  24. září 2015 Žádný komentář

  Pátý den, resp. večer festivalu …příští vlna/next wave… patřil Divadlu 100 opic a jeho nejnovějšímu počinu Brusel se potopil.

  Příliv teroristů a démonů (No. 4)

  Úterní večer patřil židovské kultuře a nutno poznamenat, že pro jidiš divadlem zatím nedotčené diváky to byl zážitek nevšední a téměř iniciační.

  Příliv teroristů a démonů (No. 3)

  22. září 2015 Žádný komentář

  Třetí den festivalu byly ve Venuši ve Švehlovce uvedeny dvě premiéry. Depresivní děti touží po penězích zahájily večer svým lehce pornografickým, filozofickým a sadistickým Kabaretem de Sade a poté se v herecké šatně představil Masakr Elsinor s nejednoznačně interpretovatelnou inscenací Bagately k masakru.

  Příliv teroristů a démonů (No. 2)

  Nedělní odpoledne opanovaly Přístav 18600 různorodá představení - dětské Hú is hú od Kartelu a interaktivní Mosty studentů DAMU.

  Příliv teroristů a démonů (No. 1)

  20. září 2015 Žádný komentář

  Sobota na festivalu …příští vlna/next wave… patřila Divadlu koňa a motora. Tento nezávislý soubor představil pohádku pro děti Žabáci a převrácenou klasiku pro dospělé Romeo a Julie.

  23. MF DIVADLO: Up & Down Maxe Wymana

  24. září 2015 Žádný komentář

  The five days of the festival felt like being inside a little volcano of creative ferment, with sparks of imaginative force flying off in all directions.

  23. MF DIVADLO: Up & Down Vladimíra Hulce

  23. září 2015 2 komentáře

  Nemyslím, že by letošní ročník festivalu DIVADLO byl nějak výrazněji odlišný od minulých let, což - vzhledem k tomu, že je letos Plzeň evropským hlavním městem kultury - považuji za chybu.

  23. MF DIVADLO: Up & Down Andrieje Moskwina

  22. září 2015 Žádný komentář

  Program letošního festivalu se mi jevil především jako divadelně velmi zajímavý. Byl různorodý...

  23. MF DIVADLO: Up & Down Jana Dvořáka

  20. září 2015 Žádný komentář

  Za vrchol plzeňského festivalu Divadlo 2015 považuji projekt Majster a Margaréta slovenského souboru Teatro Tatro. Je to divadelně opulentní přepis magického díla M. Bulgakova, tíha noci i temnot stalinismu prostupuje šapitó a tiskne diváky k sobě.

  23. MF DIVADLO: Up & Down Marie Dębiczové

  20. září 2015 Žádný komentář

  Za najciekawsze przedstawienie uważam Martwe dusze. Dobra adaptacja, reżyseria, aktorstwo - przede wszystkim Michal Istenik. Przedstawienie stanowiło organizm. Styl gry aktorów, scenografia, kostiumy - wszystko spójne, w jednej konwencji.  Obsah,