Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Kategorie článků:

  Divadelní festivaly by měly odrážet realitu světa

  04. července 2024 diskutujte

  Tvůrčí Afrika nikdy nechtěla být ghettem afrických divadel a dramaturgií aneb Výzva k afrokaribské mobilizaci v Čechách a na Moravě. (Dovětek k seriálu Afrika v současném českém divadelním prostředí publikovanému v Dn 12 + 13/2024.)

  Afrika v současném českém divadelním prostředí (II)

  25. června 2024 Komentáře zakazány

  Říká se, že výjimečné události se rodí nenápadně. Tak spatřil na jaře 2002 světlo světa i první ročník českého divadelního festivalu zaměřeného na Afriku a její diaspory – Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani.

  Afrika v současném českém divadelním prostředí (I)

  10. června 2024 Komentáře zakazány

  Vztah Čechů a České republiky k Africe je něco jako nádoba, která se z určitého úhlu pohledu jeví jako plná a z jiného prázdná...

  Poslední komentáře

  Tanec Praha se blíží ke svým letošním vrcholům

  15. června 2022 diskutujte

  Program festivalu nabízí zítra - ve čtvrtek 16. června - výjimečný večer z Afriky. V pražkém Divadle Ponec uvede filmový dokument Dominika Žižky Eymen – Úhel pohledu a sólové vystoupení Gbei! ghanské choreografky a tanečnice Seny Atsugah.

  Divadelní tržiště v Pobřeží slonoviny

  02. května 2022 Komentáře zakazány

  K festivalům, které by neměl minout žádný divadelní kosmopolita, patří Marché des Arts du Spectacle d’Abidjan (MASA) – velkolepý trh s živým uměním, jenž každé dva roky rozproudí Abidžan v Pobřeží slonoviny.

  Velké vzpoury vznikají nenápadně

  12. dubna 2021 Komentáře zakazány

  Tahle hra mě jako režiséra vždycky fascinovala, protože jsem věřil, že k velkým vzpourám dochází mnohdy nenápadně... O inscenaci Wedlock of the Gods (Svatba bohů) nigerijské dramatičky Zulu Sofoly.

  Africký syndrom životodárnosti

  28. dubna 2020 1 komentář

  V těchto dnech zjitřených emocí a obav z budoucnosti kultury myslím hlavně na své kolegy v Africe.

  Země odvážných divadelníků

  29. dubna 2019 diskutujte

  Chcete-li poznat současné africké divadlo a zažít něco unikátního, vyrazte příští rok do západoafrické Burkiny Faso. Na podzim 2020 se v hlavním městě Ouagadougou uskuteční jedenáctý ročník bienále Récréâtrales.

  Akwaba! aneb Afrika tě bude ve všem překvapovat

  14. května 2018 diskutujte

  Českému divadlu se podařila nevídaná věc. Institut divadelního umění – Divadelní ústav vyslal poprvé v historii průzkumnou delegaci do západní Afriky.

  Odile Sankara: Dokud hlava žije, ryba není mrtvá

  24. listopadu 2015 diskutujte

  Odile Sankara je nejen jednou z prvních profesionálních burkinafaských a ve Francii nejznámějších afrických hereček. Je také sestrou revolucionáře, legendárního prezidenta Burkiny Faso Thomase Sankary.  Obsah,