Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Obsah Divadelních novin 6/2015

  Burza /

  Plzeňská cesta za komedií

  Jednotka intenzivní lásky
  15. března 2015 Žádný komentář

  Socialistickou nostalgii na bulharský způsob a další z řady lechtivých konverzaček Antonína Procházky nabídly dvě světové komediální premiéry, které uvedlo Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni na jevišti Nového divadla.

  Pravdivě falešný muzikál

  15. března 2015 Žádný komentář

  Česká premiéra muzikálu Andrewa Lloyd Webbera Sunset Boulevard potvrdila náročnou dramaturgii ostrav­ského souboru, dnes již víc muzikálového než operetního. Dokonce tu nalézají novinky, které ještě nestačilo zužitkovat Městské divadlo v Brně, a to má náskok nějakých pětadvaceti let!

  Samospád Činoherního klubu

  Hráči
  16. března 2015 Žádný komentář

  Toto není – a vzhledem k rozsahu textu ani nemůže být – analýza situace pražského Činoherního klubu v roce půlstoletí jeho existence, nýbrž několik poznámek k jeho aktuálnímu stavu, jak jej cítím jako divák, který tuto scénu sleduje již poměrně dlouhou dobu (první představení jsem tu viděl na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let), a...

  Vladimír Procházka: Ode mě už nelze očekávat žádný kotrmelec

  Vladimír Procházka: Ode mě už nelze očekávat žádný kotrmelec
  16. března 2015 Žádný komentář

  Rozhovor s ředitelem a dramaturgem Činoherního klubu

  Burza /

  Just píše Rejžkovi

  Just píše Rejžkovi
  16. března 2015 Žádný komentář

  Milý Honzo, co se týče Kouzelné flétny, po zklamání z bombastického, ale absolutně nefungujícího rovnítka mezi malou českou nekrvavou sametovou a Velkou Krvavou Francouzskou revolucí v Národním divadle se už na dalšího Morávka pomalu bojím jít. I tak dík za „antitip“. To, co píšeš, mě utvrzuje ve stále intenzivnějším nedobrém dojmu z...

  Burza /

  Divadlo Ungelt

  Pan Halpern a pan Johnson
  16. března 2015 Žádný komentář

  Divadla české Broadwaye

  Burza /

  Šmejdi na trhu práce

  Šmejdi na trhu práce
  16. března 2015 Žádný komentář

  Herecká asociace informuje

  Nezařazené /

  opravy DN 5/2015

  opravy DN 5/2015
  16. března 2015 Žádný komentář

  Na straně 4 není fotografie z opavského nastudování Její pastorkyně, jak je uvedeno v popisce, ale z liberecké inscenace opery Eva. Na straně 5 v soupisu oceněných chybí Cena ředitelky festivalu, kterou Lenka Šaldová udělila nastudování opery Viktora Ullmanna Pád Antikrista v Moravském divadle v Olomouci. Besedy Jak se daří opeře na Slovensku na straně...

  Burza /

  3LO3

  3LO3
  16. března 2015 Žádný komentář

  V únoru se v Praze konala přehlídka Opera 2015. Co pro vás znamená opera? Jak je na tom u nás? Je opera čarokraj, nebo obludárium?

  Burza /

  Došlo do redakce

  Došlo do redakce
  16. března 2015 Žádný komentář

  Jan Dvořák, Robert Hédervári a kol.: Kamil Lhoták a kniha (Nakladatelství Vltavín a Pražská scéna, Praha 2014, 496 stran) Obsáhlá publikace věnovaná knižní tvorbě malíře, grafika a ilustrátora Kamila Lhotáka (1912–1990). Výpravná kniha velkého formátu (typografie Jan Chaloupek) obsahuje přes 2000 Lhotákových ilustrací ze všech období jeho...

  Burza /

  Medvědi ve vlakovém kupé

  Medvědi
  15. března 2015 Žádný komentář

  Jednou ze zřetelných dramaturgických linií Klicperova divadla je ta, jež se (většinou značně groteskním způsobem) dotýká života slavných českých osobností. Druhá zkoumá fenomén češství. Do obou těchto trendů zřetelně navazujících na proslavenou Drábkovu Kouli se trefuje inscenace Medvědi v režii Anny Petrželkové, která měla premiéru ve...

  Puzzle ze starých časů

  Podivuhodné cesty Julese Verna
  15. března 2015 Žádný komentář

  Inscenace Podivuhodné cesty Julese Verna je správně namíchaná vintage směska, která nabízí příběhovou dvojlinku s dvěma paralelními vymyšlenými světy. Recenze "pro".

  Bůh, či Nebůh?

  Bratři Karamazovi
  15. března 2015 Žádný komentář

  Fjodor Michajlovič Dostojevskij na našich scénách poměrně zdomácněl, ačkoli nepsal hry a jeho dílo zábavností příliš neoplývá. Ve svých románech a novelách však vytvářel dra­ma­ticky vděčné charaktery ve vyhrocených ­situa­cích.

  Bod na ploše

  Marbot
  15. března 2015 Žádný komentář

  Studio Hrdinů se věnuje inscenacím dramat nebo dramatizacím literárních děl s výrazným filosofickým či teologickým přesahem. Výjimkou není ani inscenace Marbot, neboť jde o volný scénický přepis stejnojmenného románu Wolfganga Hildesheimera, autory scénáře a režiséry jsou Jan Horák a Michal Pěchouček.

  Živá, nebo mrtvá tradice Činoherního klubu?

  Bratři Karamazovi
  16. března 2015 Žádný komentář

  Legendární scéna Ve Smečkách oslavila abrahámoviny. Inspirováni protikladnými reakcemi na některé inscenace Činoherního klubu, položili jsme širokému spektru divadelních kritiků, publicistů a teoretiků tři otázky…

  Fassbinderovy ženy

  15. března 2015 Žádný komentář

  V únoru měly premiéru dvě inscenace her německého režiséra, dramatika, scenáristy a herce Rainera Wernera Fassbindera. Brémská svoboda a Hořké slzy Petry von Kantové mají několik styčných bodů: Fassbinder obě napsal v roce 1971, hlavními postavami jsou ženy.

  Návrh zásad zákona o veřejnoprávních institucích v kultuře

  25. března 2015 Žádný komentář

  Záměr vytvoření zákona je motivován výsledky, kterých bylo dosaženo v jiných obdobně zaměřených resortech (zákon o vysokých školách, zákon o veřejných výzkumných institucích, zákon o veřejných zdravotních zařízeních). V resortu kultury zatím obdobný předpis není.

  Nedostatky příspěvkové organizace pro živá umění

  25. března 2015 Žádný komentář

  ...aneb O nezbytnosti přijetí Zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře. Popis základních problémů a podrobnější rozpracování základních tezí zákona o VPI.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 95)

  21. března 2015 Žádný komentář

  Mudrování nad nezadržitelností vývoje techniky a touhy člověka být nesmrtelným aneb Studentská inscenace Adam 2.0 v brněnské Martě.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 96)

  28. března 2015 Žádný komentář

  Brnem obchází zvěst, že ředitel Divadla Radost Vlastimil Peška ve své funkci končí aneb Mudrování nad posláním dělat divadlo pro děti.

  Den klaunů bude na apríla

  28. března 2015 Žádný komentář

  Divadlo Bolka Polívky oslaví 1. dubna Den klaunů happeningem na Jakubském náměstí. Vše zahájí ohňostrojem v pravé poledne brněnského času, tedy v 11 hodin!

  Taneční ceny Opery Plus pro Valmonta

  23. března 2015 Žádný komentář

  Výroční ceny Opery Plus v oboru tanec za rok 2014 převzali v sobotu ve Státní opeře Tereza Podařilová, Alexandre Katsapov, Libor Vaculík a Petr Zuska.

  U Jodorowského v kuchyni

  21. března 2015 Žádný komentář

  Handa Gote v posledním projektu, který vznikl jako součást "oslav" desetiletého působení skupiny, představilo a "přečetlo" alchymistickou příručku ze 17. století Mutus Liber.

  Nezařazené / ,

  Já / Ty / Oni

  20. března 2015 Žádný komentář

  Provolání k dnešnímu Světovému dni divadla pro děti a mládež. Autorkami jsou Malala Yousafzai, nositelka Nobelovy ceny za mír pro rok 2014, a Guila Clara Kessous, nositelka ocenění Umělec UNESCO pro mír (2012).

  Jsem jednou z těch šťastných

  19. března 2015 Žádný komentář

  Vyjádření presidentky ASSITEJ Yvette Hardie k zítřejšímu Světovému dni divadla pro děti a mládež a k blížícím se oslavám 50. výročí ASSITEJ.

  Kdo je v Ústí nežádoucí?

  Zámek
  15. března 2015 Žádný komentář

  Cyklus Tři podoby svobody ústeckého Činoheráku je v půli se svou poutí – po dokumentárním Kopanci, kterým se soubor symbolicky vrátil do svého někdejšího střekovského působiště, představil v kině Hraničář i svou interpretaci Kafkova Zámku.

  Jiná doba – pohled do kuchyně

  Písničkář Jan Burian píše o svém novém albu, které v neděli pokřtil v pražském Divadle Archa aneb Celé album se záměrně jmenuje Jiná doba a já jen žasnu nad tou mírou svobody, s níž se dá dneska pracovat.

  Praha rozdělila granty na kulturu

  30. března 2015 Žádný komentář

  Celkem Praha rozdělila víc než 240 milionů korun. Na letošní jednoleté granty půjde 57,5 milionu, zbytek na čtyřleté granty od roku 2016. Grantová komise posuzovala celkem 612 jednoletých a 37 víceletých projektů. Největší částka připadla Divadlu Archa a víceúčelovému prostoru Meet Factory.

  Thálie 2014 pro Ostravu, Plzeň, Brno a Prahu

  29. března 2015 Žádný komentář

  Včera, 28. března byly v Národním divadle uděleny Ceny Thálie za rok 2014. Slavnostní předávání již tradičně moderoval Antonín Procházka. Vázy z autorské dílny Bořka Šípka si odneslo patnáct umělců.

  Clown Bilbo bloguje (No. 45)

  29. března 2015 2 komentáře

  Nezbývá než se všemu hlasitě smát! Osvobozující, radostný rykot překoná větvoví, pole, hory... aneb Švejk, Klíma, jelita...

  Samozřejmě jsem to čekal

  27. března 2015 2 komentáře

  Policie obvinila herce Jiřího Maryška za nevhodný komentář na Facebooku. Za uvedené jednání mu hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od šesti měsíců do tří let.

  Nahlížet, kam hledět není dovoleno

  27. března 2015 Žádný komentář

  Poselství k dnešnímu Světovému dni divadla. Napsal je polský režisér Krzysztof Warlikowski.

  Kontrola byla zahájena

  24. března 2015 Žádný komentář

  Nejvyšší kontrolní úřad zahájil kontrolu financování projektů Evropského hlavního města kultury 2015. Konkrétně jde o prostředky, které byly určené na přípravu infrastruktury v rámci Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Jihozápad. Kontrola skončí nejdřív v říjnu letošního roku.

  Kritický žebříček 6/2015 – činohra

  Kritický žebříček 6/2015 – činohra
  15. března 2015 Žádný komentář

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Lenka Dombrovská Radmila Hrdinová Jan Kerbr Marcela Magdová Jana Machalická Luboš Mareček Jana Paterová Kateřina Rathouská Marie Reslová Jana Soprová Milan Uhde Michal Zahálka Vít Závodský Národní divadlo, Praha (na Nové scéně) – M. […]

  Státní opera hledá zázemí

  01. dubna 2015 Žádný komentář

  Vedení Národního divadla jedná s Magistrátem hl. m. Prahy o pronájmu Hudebního divadla v Karlíně pro operu a balet.

  Horácké divadlo hledá nového ředitele

  23. března 2015 Žádný komentář

  Josef Fila skončí v červenci ve funkci ředitele Horáckého divadla v Jihlavě, odchází do důchodu. Kraj Vysočina vypíše v nejbližší době na funkci výběrové řízení.

  Transformace správy a financování živého umění v České republice

  Aktualizovaná prezentace z konference Kultura 2015 stručně shrnující dosavadní jednání a úsilí, popis současného stavu, Akci pomozte svému divadlu, Konferenci v Senátu, principy zákona o VPI, programové prohlášení a legislativní plán vlády apod.  Obsah,