Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Samozřejmě jsem to čekal

  Policie obvinila ze dvou trestných činů herce Jiřího Maryška. Herec, který působí mimo jiné ve spolku Činoherák Ústí, zveřejnil na sociální síti Facebook fotografii z filmu Lidice zachycující popravu s komentářem, že si takto představuje úklid ústeckého magistrátu. Vyjmenoval přitom konkrétní bývalé i současné zastupitele. Krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla, že jde o podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a trestný čin výtržnictví.

  Jiří Maryško. FOTO archiv

  Jiří Maryško. FOTO archiv

  Podezřelý na počátku měsíce února prostřednictvím sítě Facebook zveřejnil nevhodný komentář, který naplnil skutkovou podstatu uvedených trestných činů. Za uvedené jednání mu hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od šesti měsíců do tří let, osvětlila obvinění Hyšplerová.

  Z loňského jednání ústeckého zastupitelstva, po jehož skončení napadl předsedu správní rady divadla Jana Eichlera a byl v poutech odveden. FOTO archiv

  Z loňského jednání ústeckého zastupitelstva, po jehož skončení Jiří Maryško napadl předsedu správní rady divadla Jana Eichlera a byl v poutech odveden. FOTO archiv

  Maryško řekl, že ho obvinění nepřekvapilo. Samozřejmě jsem to čekal. Nic k tomu říkat nesmím. Nechali mě nahlédnout do spisu a teď se ukáže, co bude dál, oznámil s tím, že všechny kroky nechává na svém právníkovi. Jsem sám zvědavý, jak to dopadne. Celá věc bude mít zřejmě pointu. Tenhle vtip vznikl kvůli brigádě úklidu Ústí a nakonec skončím s reflexní vestou a koštětem v ústeckých ulicích. Takže to bude mít zřejmě dobrý konec, uvedl.

  Inkriminiovaná Maryškova facebooková stránka. Repro archiv

  Inkriminovaná Maryškova facebooková stránka. Repro archiv

  Jiří Maryško na svém Facebooku zmínil u snímku jména několika ústeckých politiků. Mimo jiné bývalého primátora Víta Mandíka, poslankyně Zuzany Kailové (oba ČSSD), anebo ústeckého zastupitele Jana Eichlera (ČSSD). Tomu loni v březnu po jednání zastupitelstva o bývalém Činoherním divadle nafackoval. Za přestupek zaplatil tehdy. Mezi vyjmenovanými byla i další ústecká zastupitelka Květoslava Čelišová (KSČM). I ona se obrátila na policii. To, co pan Maryško zveřejnil, bylo za hranou. Mám pochopení pro všechny druhy humoru, ale tohle nemělo s vtipem nic společného. Bylo to hloupé a ubohé. Nemyslím si, že taková vyjádření by se měla stát standardem, řekla už dříve Čelišová. Trestní oznámení podal i mluvčí Památníků Terezín a místopředseda ústecké ODS Tomáš Rieger. Pana Maryška neznám, ale spojovat zcela nevinné oběti s politickými oponenty považuji za pohrdání oběťmi války, řekl.

  Proti použití fotografie znázorňující popravu v Lidicích se ohradili i přeživší. My, lidické ženy a děti, jsme velice pobouřeny tím, co jste si dovolil napsat a prezentovat na svém facebookovém profilu. Nevím, pane Maryško, co byste asi řekl, kdyby takhle zhanobil někdo Vaši rodinu, napsali v otevřeném dopise. Z 203 žen, které musely 10. června 1942 opustit své domovy, přišly o muže a děti a byly uvězněny v koncentračních táborech, se po válce do Československa vrátilo 143 žen, dnes žijí pouze tři. Nejstarší je 92 let a nejmladší 89, napsal Pavel Horejšovský, který patří mezi 17 přeživších lidických dětí, ve stanovisku Českého svazu bojovníků za svobodu.

  Jiří Maryško na fotogalerii herců Činoheráku. FOTO archiv Činoherák

  Jiří Maryško na fotogalerii herců Činoheráku. FOTO archiv Činoherák

  Maryško se na svém facebookovém profilu před několika týdny omluvil: Omlouvám se všem bojovníkům za svobodu, lidickým obětem a všem, kterých se dotklo mé nešťastné spojení obrázku z filmu Lidice s představiteli ústecké žumpy – s lidmi, kteří škodili a škodí jak v politice, tak na sociálních sítích a komentářích pod internetovými články. Někteří z nich nám už rok, bez povšimnutí správců serverů, nadávají do Židů, obřezanců, feťáků, havloidů a často vyhrožují likvidací, napsal Maryško.

  /Z Divadlo.cz převzal a upravil hul/

   

  • Autor:
  • Publikováno: 27. března 2015

  Komentáře k článku: Samozřejmě jsem to čekal

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Je to drsný humor,
   pro mne nepřijatelný a v mnoha ohledech za čáru, ale jsme-li Charlie, neměl by za něj být autor kriminalizován.

   27.03.2015 (16.45), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Avatar

   Herec Jiří Maryško
   se 15. dubna dohodl se státním zástupcem na trestu za výtržnictví. Státní zástupce Jan Řeháček řekl, že Maryško má odpracovat 180 hodin veřejně prospěšných prací a zaplatí pokutu.
   „Dnešního dne byla uzavřena mezi mnou a panem Maryškem dohoda o vině a trestu. Pan Maryško prohlásil, že spáchal skutek, který mu je kladen za vinu. Tento skutek je mnou kvalifikován jako přečin výtržnictví a s panem Maryškem jsme se dohodli, že mu bude soudem vyměřen trest veřejně prospěšných prací ve vyměřené výši 180 hodin a peněžitý trest ve výši 25.000 korun,“ řekl Řeháček s tím, že návrh dohody obratem zašle na soud. Zákon dohodu ve zkráceném trestním řízení umožňuje. „Poté by měl soud v řádech několika týdnů nařídit veřejné zasedání, na kterém by měl tuto dohodu schválit,“ dodal Řeháček. Maryškovi podle původní právní kvalifikace případu hrozilo i vězení.
   Maryško dohodu potvrdil, vyjádřit se k ní ale nechtěl. „Nic víc k tomu teď říkat nechci. Musím se ještě poradit se svým právníkem,“ řekl.
   Viz: http://www.divadlo.cz/herec-marysko-zaplati-za-vytrznictvi-pokutu-a-odpr

   20.04.2015 (23.31), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,