Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Ohrožený Činoherák Ústí

    Kultovní činoherní scéna v Ústí nad Labem opět řeší existenční potíže. Původní plán koalice ANO 2011 a PRO! Ústí na přidělení dvanáctimilionové dotace na rok 2015 loni v prosinci selhal. Tři radní z PRO! Ústí – Jaroslav Achab Haidler, Jana Bohuňková a Martin Hausenblas – byli ve vedení spolku a nenahlásili svou podjatost. Hnutí ANO 2011 trvalo na tom, aby ze svých politických funkcí odstoupili. Zastupitelé tak dostali od koalice pouze návrh na milionovou dotaci na pokrytí ztráty loňského roku. Primátor Josef Zikmund z ANO 2011 tehdy nastínil budoucnost: Spolek předloží nějakou svou filosofii. Na základě toho by se rada rozhodla, jestli jim těch dvanáct milionů dá, nebo ne. Zastupitelstvo by o tom hlasovalo 18. února. Ani to se ale nestalo.

    Gabriela Hauptvogelová

    Spolek Činoherák Ústí koncem ledna opět radním předložil plán na rok 2015, který počítá s uváděním představení na Střekově i v bývalém kině Hraničář, které oživil. Radní ale začátkem února rozhodli pouze o přidělení šestimilionové dotace na půl roku z dvanáctimilionové částky vyčleněné v návrhu rozpočtu na obor činohra. Jednak proto, že opravdu nevíme, do jaké míry se podaří soubor zachránit. Za druhé nevíme, do jaké míry bude zájem diváků. A my jsme hospodáři, zdůvodnil radní pro kulturu Haidler.

    Tento záměr však 18. února při jednání zastupitelstva narazil na názorové rozdíly v samotné koalici. Po šesti hodinách a schválení rozpočtu primátor schůzi přerušil a další jednání odložil na 2. března. Někteří radní přiznávají, že dotaci pro Činoherák by zřejmě koalice nebyla schopna odhlasovat. Zároveň bylo jasné, že s přímou a rychlou dotací se spolek musel rozloučit kvůli změně zákona o rozpočtových pravidlech. Dotaci musí podle novely, která vešla v platnost 20. února, předcházet otevřené řízení. Spolek by do konce sezony nevydržel. Hledali jsme jiné možnosti, takže jsme schválili přesun prostředků do příspěvkové organizace. Ta si bude představení objednávat, popsal situaci náměstek primátora Martin Mata z ANO 2011.

    Rozpočtovým opatřením z 26. února tak město poslalo pět milionů korun své příspěvkové organizaci – Činohernímu studiu. O této částce mohli radní rozhodovat bez schválení zastupitelstvem. O způsobu, jakým město podpoří spolek Činoherák Ústí v druhém pololetí, zatím radní odmítají spekulovat. Chtějí připravit koncepci čtyřletých kulturních grantů tak, aby během léta mohly o peníze žádat různé organizace.

    Průtahy dostaly divadlo do finančních problémů. Řešila jsem, jestli dávat výpovědi, nebo ne, řekla ředitelka Činoheráku Ústí Tereza Silbernaglová 10. března. Hned druhý den dorazila na účet částka devět set tisíc korun – dotace od ministerstva kultury na rok 2015. Zatím však nepřišla ani koruna od města, respektive příspěvkové organizace. Pravděpodobně půjde o čtvrtletní objednávky, a tím pádem i platby. Čekal jsem, až přijdou peníze z města na účet příspěvkové organizace, zdůvodnil prodlevu radní a také herec spolku Haidler.

    I přes tuto nejistotu divadlo chystá další sezonu. Začaly například už práce na dramatizaci románu Jaroslava Rudiše Konec punku v Helsinkách. Pro uměleckého šéfa Činoheráku Ústí Filipa Nuckollse to není jednoduché: Je to úplně stejná situace jako před rokem, nemůžeme ale přípravy na další sezonu zastavit. A dodává: Kdybychom městu nevěřili, tak bychom museli skončit. Věříme, že od září divadlo bude pokračovat.

    Autorka je redaktorkou Českého rozhlasu


    Komentáře k článku: Ohrožený Činoherák Ústí

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,