Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Šmejdi na trhu práce

  V Praze proběhla konference Jak dál s agenturním zaměstnáváním (4. března), která se zabývala smyslem pracovních agentur. Za účasti hostů z Evropské unie jsme mohli porovnat situaci v ČR. Zúčastnil jsem se tohoto setkání proto, že HA nalezla řešení, jak se vyhnout nařčení z kartelu, pokud by sama zastupovala výkonné umělce při jejich práci v dabingu, televizních inscenacích, filmu, reklamě atd.

  Z příspěvků účastníků panelu bylo zřejmé, že situace v EU je mnohovrstevnatá: nejvíce agentur je ve Velké Británii, Francii, nejméně v Itálii a na severu Evropy. V průměru zastupují agentury v EU 1‚7 % – v ČR 0‚9 % – zaměstnanců. Z rozhodnutí Evropského soudního dvora (2014) nemůže být agenturní práce náhradou přímého zaměstnání ani mu nesmí konkurovat.

  Dá se však říci, že neexistuje univerzální zahraniční model, ale jak v ČR, tak v EU potřebuje zaměstnavatel agentury k zajištění flexibility výroby nebo služeb. Jak se to vše slučuje s naší profesí? Můj dotaz: Jak jsou v EU zastupováni agenturami výkonní umělci?, vzbudil velké rozpaky. Přátelé ze zahraničí se nakonec shodli, že u nich herce zastupuje především stát a soukromí agenti, ale že neznají žádný příklad zastupování pracovními agenturami. No, vida – my v ČR jdeme tedy příkladem. Většinu dabingových (prozatím) herců zastupuje Manpower Group, jednoznačně nejstabilnější a nejtransparentnější agentura. Je příhodné, že podvodné pseudoagentury na trhu práce (včetně dabingových studií) tuto společnost nenávidí a neustále MPG osočují z údajných nepravostí, s viditelným cílem ji u veřejnosti poškodit. MPG již od května financuje se ztrátou naše úsilí o zachování kvality českého dabingu a herecké profese vůbec. Je obdivuhodné, že se herci, zastupovaní MPG, rozhodli na valné hromadě (15. února) ve svém úsilí nepolevit. Jistě tomu napomohlo i vyjádření ředitelky MPG, že tato společnost herce neopustí. Díky.

  Jiří Hromada


  Komentáře k článku: Šmejdi na trhu práce

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,