Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext

  Jsem jednou z těch šťastných

  a pokud čtete tato slova, jste patrně také jedním z těch šťastných

  Yvette Hardie, presidentka ASSITEJ. FOTO archiv ASSITEJ

  Yvette Hardie, presidentka ASSITEJ. FOTO archiv ASSITEJ

  Od svého raného dětství si vzpomínám, že mne rodiče brali do divadla; viděla jsem vše, od představení pro děti po muzikály, balety, pantomimu a vážnou činohru. Jeden zážitek však pro mne zůstal zcela mimořádný. Vzali mne na interaktivní představení, při kterém diváci a herci společně procházeli cestou inscenovaného příběhu. Odehrávalo se to na farmě v krásném údolí a až do dnešních dnů si v sobě dokážu vyvolat ono vzácné vzrušení, které jsem tehdy cítila. Byla jsem plně součástí dění a – protože jsme zažili různá nebezpečí podél cesty – byli jsme uneseni příběhem, ve kterém jsme všichni hráli důležitou roli. Byla jsem jím zcela pohlcena a cítila hlubokou empatii ke všem a všemu, co se kolem dělo.

  Tehdy, ve věku šesti let, jsem jasně pochopila, že divadlo je nesmírně tvůrčím, hluboce společenským prostředím, ve kterém si společně vytváříme svůj pohled na svět, svůj názor.

  Od té doby jsem měla štěstí užít si řadu divadelní představení v různých částech světa. Některá se zapomínají, ale jiná pro mne znamenala hluboký zážitek. Vždy se přistihnu, že vyhledávám okamžiky alchymie, která transformuje realitu a kde jsme –jako součást společenství diváků – otevřeni nové zkušenosti a posilováni k hledání smyslu a podstaty toho, co vidíme. Společně se všemi, kteří nás obklopují.

  Ne každé dítě má možnost být tak šťastné.

  ASSITEJ Take Children - logo_assitej3

  V tomto roce slaví ASSITEJ padesáté narozeniny. Během půlstoletí naší existence jsme prošli dlouhou cestu. Vstoupili jsme na nové kontinenty a do nových zemí. Přemostili jsme jazykové, sociální, ekonomické, náboženské, politické a osobní hranice, a to vše proto, aby víc dětí na více místech mohlo být šťastných…

  Stále máme ale dlouhou cestu před sebou. Během minulých padesáti let se pro děti na celém světě spousta věcí zlepšila, ale stále existuje mnoho, mnoho výzev. Jako umělci, kteří si uvědomují sílu umění ve vývoji a proměnách člověka, máme možnost prací pro ASSITEJ vytvářet hodnoty, které pomáhají, aby stále více dětí zažívalo momenty silné empatie a vzájemného propojení, které je nikdy neopustí.

  Připojte se při oslavách výjimečného padesátého výročí ASSITEJ k naší kampani Take a Child to the Theatre Today (Vezmi dítě do divadla ještě dnes) – která se snaží o to, aby stále víc a víc dětí mělo možnost prožít hluboké vnitřní procitnutí vyvolané silným zážitkem z divadla.

  Jednou snad takový zážitek již nebude otázkou štěstí…

  Yvette Hardie, presidentka ASSITEJ

  • Autor:
  • Publikováno: 19. března 2015

  Komentáře k článku: Jsem jednou z těch šťastných

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,