Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2023

ročník 32
19. 9. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Obsah Divadelních novin 6/2019

  Karel Jaromír Erben: Kytice

  18. března 2019 1 komentář

  Národní divadlo, Praha, premiéra 28. února 2019 Balady K. J. Erbena ze sbírky Kytice patří ke zlatému pokladu českého písemnictví a patrně u nás není člověka, který by si nevybavil některý jejich verš. Není pochyb o tom, že vesměs hororové příběhy, v nichž se prolínají osudy lidí s nadpřirozenými silami, (Pokračování textu…)

  Chtěli jsme se vyvarovat depresivních témat

  18. března 2019 diskutujte

  s koordinátorkou festivalu SETKÁNÍ/ENCOUNTER Júlií Peckovou

  Opravdová dramata na brněnské scéně

  18. března 2019 diskutujte

  Na počátku roku Divadelní noviny uvedly rozsáhlou úvahu o dnešním divadle od nového uměleckého šéfa brněnské činohry Národního divadla Milana Šotka a o jeho plánech představit v příštích sezonách na scénách ND Brno nikoli adaptovanou literaturu, ale dramatické texty jako impuls k herecké tvorbě.

  O divadle a životě

  Nejmilejší vzpomínky na moje dětství se opakují, v záblescích se vracejí. Jsou mi asi čtyři roky, sedím v ložnici v klidném rohu u skříní se svými panenkami.

  Jak dramatizovat Jáchyma Topola?

  Jak dramatizovat Jáchyma Topola?
  18. března 2019 diskutujte

  Byla jsem v ND na inscenaci dramatizace Topolova románu Noční práce, která se hraje pod názvem Kouzelná země.

  Prodanka ve světě

  18. března 2019 diskutujte

  Muzeum Bedřicha Smetany otevřelo 5. března výstavu Nevěsta prodaná do ciziny, věnovanou zahraničnímu uvádění asi nejpopulárnější české opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Jsou zde vystaveny především fotografie ze sbírek Národního muzea, tedy spíše ze staršího období, novější a současné uvedení dokumentují fotografie Pavla Horníka. Do...

  Kritický žebříček 6/2019 – pražská činohra

  Kritický žebříček 6/2019 – pražská činohra
  18. března 2019 diskutujte

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Radmila Hrdinová Vladimír Hulec Josef Chuchma Vladimír Just Jan Kerbr Jiří P. Kříž Vladimír Mikulka Jana Paterová Kateřina Rathouská Marie Reslová Jana Soprová Martin J. Švejda Petra Zachatá Ivan (Pokračování textu…)

  Našla se koncepce!

  Našla se koncepce!
  18. března 2019 diskutujte

  Po Janu Burianovi v pozici ředitele Národního divadla se od jeho nástupu v roce 2013 požadovalo zveřejnění koncepce, jakým způsobem a kam chce zlatou kapličku vést a především jak ji chce zreformovat, neboť pro tento úkol ho do ředitelské sesle přivedla ministryně kultury Helena Třeštíková. Nic jiného za patnáct dnů (Pokračování textu…)

  Poluninovo satori

  Poluninovo satori
  18. března 2019 diskutujte

  Před pár lety nás mistrně natočený dokument Tanečník (režie Steven Cantor) seznámil s velkým osobním příběhem Sergeje Polunina, jednoho z největších talentů současného baletu.

  Faust jako test naší povrchnosti

  18. března 2019 diskutujte

  Nepoštěstí se našinci každý rok, že má možnost souběžně porovnat hned dva ambiciózní jevištní pokusy o oba díly Goethova Fausta: od března 2018 se ve Stavovském divadle uvádí inscenace Jana Friče a letos v březnu tentýž opus nasadili v Divadle pod Palmovkou v režii, úpravě a hudebním výběru hostujícího Jana Klaty.

  Fenomén Kytice

  18. března 2019 diskutujte

  Potlesky na otevřené scéně a ovace vestoje – premiéra Erbenovy Kytice vyvolala v publiku reakce, jaké jsem v činohře Národního divadla za svou třicetiletou recenzentskou praxi nezažila. Ale co vlastně diváky, z nichž mnozí měli v očích slzy dojetí, v inscenaci režijního dua SKUTR zvedlo ze sedadel?

  Urodilo se!

  18. března 2019 diskutujte

  V regionálních operních divadlech. Vezměme to chronologicky.

  Bože! Fanny a Alexandr na Vinohradech

  18. března 2019 1 komentář

  K podzimním Soukromým rozhovorům Divadelního spolku Jedl a k Personám Divadla Na zábradlí přibyl v Praze třetí titul vycházející z filmového a literárního díla Ingmara Bergmana.

  Nevytěžený příběh

  18. března 2019 diskutujte

  Je chvályhodné, že Švandovo divadlo programově podporuje vznik původních českých her.

  V zákulisí patriarchálního světa

  18. března 2019 diskutujte

  Odkdy je pravda jenom jedna? ptá se Hana v nejnovější inscenaci Divadla Na zábradlí Ladies no Gentlemen. A po celých devadesát minut nechává diváka v nejistotě. Příběh lehce rozpitý v surreálně se klikatící dialogy a situace jako by se nemohl rozhodnout, zda být psychologickým či absurdním dramatem, detektivkou nebo esejem. (Pokračování textu…)

  Malý krok pro diváka, obrovský skok pro kuře

  18. března 2019 diskutujte

  Žlutému kuřátku, jež jménem Malé inventury v únoru tradičně obsadilo rámečky v metru, letošní modrá barva zřejmě opravdu svědčila, a tak povyrostlo o kus skutečně úctyhodný: sedmnáctý ročník festivalu nového divadla rozšířil svůj program o jeden den a nafoukl jej tak, že se většinou hrála alespoň dvě představení současně. Z...

  Jan Kříž: Musím do svého díla dát víc, než divák očekává

  18. března 2019 diskutujte

  Jan Kříž je neobvyklá muzikálová star. Má Cenu Thálie, hrál už desítky hlavních a významných rolí především v Divadle Kalich, ale nešroubuje popularitu bulvárními skandály, nechce být pořád všem na očích. Připomíná mi herce dřívějších generací, kteří nebrali hodně vážně sebe sama, ale umění, kterému sloužili.

  Třikrát o divadle Alfred ve dvoře (I)

  18. března 2019 diskutujte

  V tomto a následujících dvou číslech Divadelních novin otiskneme na pokračování rozsáhlejší text Ewana McLarena o jeho éře v divadle Alfred ve dvoře. Vyšel sice v knize Oáza neklidu (Sonda do nitra nezávislé scény Alfred ve dvoře, Motus, 2018), ale v běžných knihkupectvích ji asi nenajdete. Třetím textem bude polemika (Pokračování textu…)

  Mexická jízda po dlaždicích paměti

  18. března 2019 diskutujte

  Zatímco americký prezident umanutě trvá na stavbě pohraniční zdi mezi USA a Mexikem, v současném Hollywoodu dominují mexičtí tvůrci. Potvrdilo se to i při letošním jednadevadesátém udílení Oscarů, které se konalo 24. února v losangeleském Dolby Theatre: ceny za režii, kameru a nejlepší neanglicky mluvený film získal Alfonso Cuarón za...

  Poslední německý upír

  18. března 2019 diskutujte

  Berlínské Theater des Westens je poslední zastávkou kultovního muzikálu Michaela Kunzeho a Jima Steinmana Tanz der Vampire na tříleté tour po německých městech.

  Nevěsta z baru

  18. března 2019 diskutujte

  Poté co Pavol Breslik 22. prosince zazpíval Jeníka ve Smetanově opeře Prodaná nevěsta v Mnichově před velkou hromadou hnoje, zopakoval ho o dva a půl měsíce později v Drážďanech v baru.

  Frljić v brechtovském opičinci

  18. března 2019 diskutujte

  Bosensko-chorvatský režisér Oliver Frljić vyvolává nejen u nás silné kontroverze. Možné ani tak ne kvůli svým inscenacím, jako spíše společenským okolnostem, které je provázejí. Jedním z míst, kde lze zhlédnout jeho nejnovější práce, je berlínský Gorki Theater.

  Bez honoráře, zato mezi svými

  18. března 2019 diskutujte

  V sobotu 16. února zemřel ve švýcarském Wädenswilu Bruno Ganz (* 22. března 1941 v Curychu), proslulý divadelní a filmový herec, známý i českým divákům.

  Nová scéna Plzeň

  18. března 2019 diskutujte

  Nová scéna Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni, jedno z mála (nikoli však jediné, jak se občas tvrdí) českých divadel postavených po roce 1989, byla slavnostně otevřena 2. září 2014 operou Libuše Bedřicha Smetany. Budova je dílem architekta Vladimíra Kružíka z projekční společnosti HELIKO, autorkou fasády, nejrozměrnější betonové skulptury v...

  Renata Nechutová-Jiříková

  18. března 2019 diskutujte

  aneb Vyhlížení divadelního času

  Česká muzika

  Česká muzika
  18. března 2019 diskutujte

  Není nepochopitelný, kdo z český muziky byl významnej. Zelenka – dobrý, Myslivec – taky… atd. Vejvoda se hrál i za války. Smetanova Má vlast je prostá vykrádačka švédský lidovky – teda ta část „kočka leze dírou…“ jen v moll. Shakespeare taky těžil ze starejch antickejch báchorek – třeba Sen noci (Pokračování textu…)

  Došlo do redakce

  Došlo do redakce
  18. března 2019 diskutujte

  Swing & Big Band – To nejlepší 3 CD Supraphon 59:06 min. + 54:58 min. + 65:04 min. Šedesát písniček předních českých populárních zpěváků (od Arnošta Kavky a Karla Hály přes Karla Gotta a Evu Pilarovou po Jana Smigmatora a Vojtěcha Dyka) a herců (Miloš Kopecký, Laďka Kozderková) od konce (Pokračování textu…)

  Výročí 1.−15. dubna

  Výročí 1.−15. dubna
  18. března 2019 diskutujte

  Kundera Milan, spisovatel (1. 4. 1929) △ Brozman Josef, loutkoherec (2. 4. 1949) △ Staňková Eva, kostýmní výtvarnice (2. 4. 1964) △ Thorovský Jan, korepetitor (2. 4. 1944) △ Vlček Karel, herec (2. 4. 1959) △ Bártková Marta, loutkoherečka (4. 4. 1929) △ Kuras Benjamin, spisovatel (4. 4. 1944) △ (Pokračování textu…)

  Jednou větou

  Jednou větou
  18. března 2019 diskutujte

  Představení naslepo nabízí studentské divadlo DISK – rezervujete si vstupenku (nejbližší termín je 7. 4.) a dostavíte se na neznámý titul; teprve po představení od vás peníze za vstupné vyberou asistenti a asistentky divadla – zaplatíte podle toho, jak se vám v divadle líbilo. Výstava malířů Jana Spěváčka a Lukáše (Pokračování textu…)

  Příliš krátké životy (VI)

  18. března 2019 diskutujte

  Léto 1976 představovalo zvrat v našich životech. Mě už nikde nechtěli vzít do práce ani jako pomocného dělníka a možnosti Niky realizovat se v jakémkoli hereckém angažmá byly vyloučeny.

  Fagi a divadlo

  Fagi a divadlo
  18. března 2019 diskutujte

  (Pokračování textu…)

  Ceny JANTAR rozdány

  18. března 2019 diskutujte

  Již podruhé byly začátkem března v ostravském Gongu uděleny výroční Ceny Jantar pro umělce s vazbami na Moravskoslezský kraj. Na slavnostním galavečeru vystoupili kromě klavíristů Tomáše Kača a Borise Urbánka Tomáš Klus s dvacetičlenným orchestrem a dětským sborem Permoník, sopranistky Patricia Janečková a Barbora Řeřichová, muzikálové hvězdy...

  Připomenutí

  Připomenutí
  18. března 2019 diskutujte

  15. září 1939. Bylo sychravo, padal sníh s deštěm, když ráno německé jednotky překročily hranice...

  Žádný člověk není ostrov

  18. března 2019 diskutujte

  Jako první premiéru letošního roku uvedl Cirk La Putyka inscenaci Isole, a to nikoli ve svém pražském sídle Jatka78, nýbrž v multifunkčním trutnovském divadle UFFO, kde soubor získal několikatýdenní rezidenční pobyt. Režíroval umělecký šéf finského souboru Circo Aereo Maksim Komaro, který s Cirkem La Putyka vytvořil již tři projekty –...

  O jedné nedělní chvilce

  18. března 2019 diskutujte

  Šéfredaktor Kontextů František Mikš sestavil tlustý sborník Básníci čtou básníky, shrnující rubriku, kterou pravidelně publikuje jeho časopis. V úvodním slově trpce konstatuje, že poezie se píše stále víc, její vydávání je dotováno granty, jsou udělovány ceny i stipendia, vznikají rozmanité antologie, ale přitom ji téměř nikdo nečte. Tedy...  Obsah,