Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Nová scéna Plzeň

  Nová scéna Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni, jedno z mála (nikoli však jediné, jak se občas tvrdí) českých divadel postavených po roce 1989, byla slavnostně otevřena 2. září 2014 operou Libuše Bedřicha Smetany. Budova je dílem architekta Vladimíra Kružíka z projekční společnosti HELIKO, autorkou fasády, nejrozměrnější betonové skulptury v Česku, je Ivana Hanzlíková.

  Divadlo J. K. Tyla tak vedle historické neorenesanční budovy z roku 1902 provozuje scénu vybavenou těmi nejmodernějšími jevištními technologiemi. Ty však armádě techniků a umělců zpočátku připravily nejednu pernou chvilku. Svéhlavý software způsoboval výpadky proudu nebo „zasekl“ pohyb osmi jevištních stolů umožňujících nejroztodivnější scénografické variace. V době, kdy byla budova uváděna do provozu, totiž vstoupila v platnost nová bezpečnostní pravidla Evropské unie. Zcela přeinstalovat již zavedený software by bylo příliš nákladné, tudíž se nové bezpečnostní prvky implantovaly na ty stávající. To však v nevyzpytatelném mozku umělé inteligence způsobovalo nepříjemné třenice. Technologie zajišťuje společnost Bosch a řadu oprav v divadle vyřizují přímo její němečtí pracovníci, protože firma si některá svá technologická kouzla pečlivě střeží.

  Divadelníci mají na Nové scéně až třikrát větší zkušební prostory než v historické budově. Výhodou je, že zkušebny mají stejné rozměry jako jeviště, říká vedoucí provozu Nové scény Igor Staškovič. Prostorová velkorysost však někdy přináší logistické trable při přesunu scénografie z dílen umístěných v poměrně těsné Kovářské ulici.

  Velký sál pojme 461 diváků, na Malé scéně je pak k dispozici 120 míst.

  Divadlo J. K. Tyla, Nová scéna Plzeň FOTO Dana Čecháková

  Technologie pod jevištěm FOTO Dana Čecháková

  Zkušebna FOTO Dana Čecháková

  Baletní sál FOTO Dana Čecháková


  Komentáře k článku: Nová scéna Plzeň

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,