Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Obsah Divadelních novin 2/2017

  DN 2/2017 PDF

  Martina Schlegelová: Na život Havlových jsme nahlédli „havlovskýma“ očima

  Rozhovor s režisérkou inscenace Olga (Horrory z Hrádečku)

  Jízdní řád smrti aneb Dvakrát a jinak Spalovač mrtvol

  Když byly oznámeny dramaturgické plány současné divadelní sezony, nejedno srdce diváka se zachvělo očekáváním – v Divadle Petra Bezruče a ve Stavovském divadle připravují Spalovače mrtvol.

  Mrštíkovský opus magnum na rodné Vysočině

  K důležitým rolím oblastních divadel náleží mimo jiné prezentace témat a děl svázaných s regionem, ve kterých působí. Horácké divadlo v Jihlavě tak činí mnohdy originálně: například v této sezoně zasazením děje muzikálové komedie Adéla ještě nevečeřela do kulis Jihlavy počátku 20. století. Regionální vazba je patrná také v zájmu o...

  Pozlacená pýcha

  V seriálových nebo filmových adaptacích románu Jane Austenové Pýcha a předsudek je vyzdvihována především milostná linie a opomíjí se, že Austenová líčila charaktery, vztahy a motivace svých postav s ironickým podtextem. Daniel Špinar v Národním divadle naopak ironii učinil tématem inscenace.

  Potemnělá balada

  24. ledna 2017 Žádný komentář

  Dramaturgyni a zároveň režisérku opery Leoše Janáčka Její pastorkyňa Lindu Keprtovou inspirovala skladatelova poznámka: Vím, že jsem v opeře černě do černého maloval; pochmurná hudba – tak jak můj duch byl. Truchlil pro milovanou dceru Olgu, která zemřela krátce před dokončením partitury.

  Jób zoufající k Bohu

  24. ledna 2017 Žádný komentář

  Po celou dobu existence Divadla U stolu se principál František Derfler věnoval mezním tématům našeho vezdejšího pozemského pobytu, která jej přitahují a fascinují a s nimiž se snaží vyrovnat, ba přímo „utkat“, jako divadelní umělec. Výběrem látky, jejím zpracováním a převedením do „kubické dimenze“ v jedinečném prostoru Sklepní scény...

  The Kitchen lepší famílie

  Česká premiéra nejnovější hry německého dramatika a režiséra Maria von Mayenburga Živý obraz je velkým krokem na Malé scéně Východočeského divadla. Společně s autorem se v Pardubicích poprvé představil režisér David Šiktanc, který již inscenoval Mayenburgovy texty Mučedník, Ošklivec a Kámen.

  Co mě potěšilo a co ne: Anketa ředitelů tří národních a jednoho Tylova divadla

  26. ledna 2017 Žádný komentář

  Na přelomu letopočtů jsme položili pět anketních otázek ředitelům čtyř největších divadelních organizací: Janu Burianovi z Národního divadla v Praze, Martinu Glaserovi z Národního divadla v Brně, Jiřímu Nekvasilovi z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a Martinu Otavovi z Divadla J. K. Tyla v Plzni. Otázky byly prosté, vyžadovány byly...

  Trilobit a trollové

  26. ledna 2017 Žádný komentář

  Úvahy televizní

  Nezařazené /

  Shakespeare zbrusu nový… Oxfordský

  Shakespeare zbrusu nový… Oxfordský
  26. ledna 2017 Žádný komentář

  Pokud jde o Shakespeara, jsme všichni studenti. Neustále je se co učit, neustále je čemu porozumět jinak nebo hlouběji, stále nacházíme detail či model, který jsme dříve neviděli. Shakespeare prostě nebyl jen spisovatel, byl to tvůrce neobvyklých zážitků, stvořitel udivujících myšlenkových experimentů. [Toto vydání] nepodává v novém balení pro...

  Éva Pataki: Musíte vymyslet tři věty

  Éva Pataki: Musíte vymyslet tři věty

  S maďarskou spisovatelkou, autorkou filmových a televizních scénářů, rozhlasových her, dramat, povídek a románů Évou Pataki (1954) jsem se sešla v kavárně Divadla pod Palmovkou před představením komorního muzikálu Edith a Marlene, jehož je autorkou.

  Tvůj problém je i mým problémem…

  Již 33. ročník Festivalu frankofonie v Limoges, jehož čestným hostem bylo Haiti, si jako motto vybral citát Danyho Laferrièra, haitského autora žijícího v Kanadě (v Čechách vyšla jeho kniha Jak se milovat s černochem a neunavit se): Exil času je neúprosnější než exil místa. Moje dětství mi chybí víc než moje země. Témata vykořeněnosti, identity,...

  Burza /

  Městské divadlo Český Krumlov

  Městské divadlo Český Krumlov
  26. ledna 2017 Žádný komentář

  Do divadla zadním vchodem

  Burza /

  Setkání mluvčích místních poboček HA

  Setkání mluvčích místních poboček HA

  Herecká asociace informuje – Koncem minulého roku se setkali zástupci poboček HA, aby prodiskutovali aktuální situaci v jednotlivých divadlech.

  Burza /

  Nové divadelní akvizice (II)

  Nové divadelní akvizice (II)

  Národní muzeum informuje

  Tatíček (III)

  26. ledna 2017 1 komentář

  Rodinné vzpomínky na loutkáře Jana Malíka potřetí Když jsme se s maminkou vrátily po téměř dvou letech z Janských Lázní do Prahy, byl tatínek zrovna v plných přípravách na otevření nového divadla, které vzniklo přebudováním pavilonu Kleine Bühne na dvoře Slovanského domu. Chvíli zde působilo Divadlo mladých pionýrů a pak dlouhou dobu...

  Dojemná zkouška z dospělosti

  24. ledna 2017 1 komentář

  Komedie Obraz francouzské dramatičky Yasminy Rezy se na českých jevištích zabydlela. Poprvé byla inscenována v Městských divadlech pražských v roce 1995, tedy již rok po svém vzniku, a do zatím poslední, ostravské premiéry se urodilo deset nastudování.

  Snad se nám to všem jen zdálo…

  24. ledna 2017 Žádný komentář

  Mělo to být umělecky ambiciózní vykročení Divadla na Fidlovačce z převážně bulvárního repertoáru – Shakespearův Sen noci svatojánské v režii Kateřiny Duškové sliboval propojení činohry s novým cirkusem. Souboru, oslabenému odchodem části „hvězd“ i nejistotou kolem dalšího financování nuselské scény, měla nová premiéra dodat...

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 214)

  28. ledna 2017 1 komentář

  Suchou nohou jsme prošli řekou Hindúkuš a bárkou se plavili do nejasného cíle aneb Mudrování nad Směšnou temnotou v brněnském HaDivadle

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 215)

  Jsem divadelním zhýralcem a Brno se stalo přitažlivou divadelní štací pro soubory evropského společenství aneb Mudrování nad baletem Peer Gynt ze slovinského Mariboru.

  Tip: Nový cirkus i capoeira na Jatkách78

  31. ledna 2017 Žádný komentář

  Ve dnech 5. a 6. února bude mít na Jatkách78 v Praze světovou premiéru francouzská novocirkusová company Le Quatriéme Corollaire s projektem Fear of Umbrellas. Autorem, režisérem a choreografem je tanečník a akrobat Marc Brillant, kterého čeští diváci znají z inscenace Risk Cirku La Putyka.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 217)

  05. února 2017 Žádný komentář

  Tvůrci inscenace tvrdí – nikdo není speciální ani zvláštní, všichni jsme obyčejní lidé aneb Mudrování nad představením Obyčejní lidé z produkce Archy.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 216)

  04. února 2017 Žádný komentář

  Je to možná i trochu smutné zjištění, že za sto let se toho mnoho v instituci manželství nezměnilo aneb Mudrování nad premiérou Ibsenovy Paní z moře v Mahenově divadle.

  Liberecký Poprask na laguně komedií roku 2016

  31. ledna 2017 Žádný komentář

  Včera byly ve Východočeském divadle v Pardubicích slavnostně rozdány ceny XVII. ročníku GRAND Festivalu smíchu.

  Pobavit se, snít a moralizovat

  Vánoční West End: Pro britská divadla kasovní žně, pro diváka každého věku pastva pro oko.

  Festival nového divadla popatnácté

  07. února 2017 Žádný komentář

  Festival Malá inventura nabídne showcase výrazných počinů nového divadla na letos rekordních 12 scénách v Praze. Festival začíná 22. února v Jatkách78 kontroverzní performancí Black Black Woods. A skončí 1. března na více scénách.

  Kritické teze Josefa Hermana: La Gioconda v Janáčkově divadle

  07. února 2017 Žádný komentář

  Opera Amilcara Ponchielliho zřejmě v repertoáru Janáčkovy opery plní mainstreamovou nabídku italského “populáru” pro nejširší publikum. Chytré řešení. Inscenace je výtečně hudebně nastudovaná, dobře obsazená, jen škoda, že se jevištním provedením vrací do zvyklostí osmdesátých let. Premiérové publikum bylo retro podobou operního divadla...

  Čelákovické glosy (No. 6)

  07. února 2017 2 komentáře

  Největším úspěchem nejnovější pražské inscenace Pucciniho Tosky (premiéra 28. ledna, soubor SOP v budově ND) je fakt, že se o ní mluvilo v komentářích po hlavních zprávách v ČRo 1 v pátek večer 3. února aneb Tosca v rozhlase.

  Clown Bilbo bloguje (No. 59)

  Už nic nepředstírat, být sám sebou. Dnes, po tolika letech, to již stačí! aneb Klopýtáme.

  Aura-Pont vyhlašuje soutěž o nejlepší divadelní hru

  30. ledna 2017 Žádný komentář

  Uzávěrka soutěže se stanovuje na 24. února 2017, názvy finálových her budou ohlášeny v průběhu dubna, vyhlášení výsledků je plánováno na 20. května 2017 během slavnostního zakončení festivalu Setkání/Stretnutie v Městském divadle Zlín.

  Diváci ocenili loňské inscenace MD Mladá Boleslav

  30. ledna 2017 Žádný komentář

  V sobotu 28. ledna se v Městském divadle Mladá Boleslav uskutečnil V. Galavečer, během kterého byly vyhlášeny výsledky tradičních diváckých cen za minulý rok - nejoblíbenější herečce, herci a inscenaci.

  Nominace na Ceny Thálie 2016

  01. února 2017 Žádný komentář

  Nabízíme užší nominace Cen Thálie za rok 2016. Laureáty vyhlásí Herecká asociace 25. března v Národním divadle. Moderátory přenosu České televize budou Taťjana Medvecká a Jan Cina.

  Kritické teze Josefa Hermana: Poprask v opeře Gaetana Donizettiho

  10. února 2017 18 komentářů

  Komická opera Gaetana Donizettiho si dělá velkou legraci z operního světa. Režisér Radim Vizváry operu a její zvyklosti rovnou brutálně zesměšňuje. Spánembohem, jenže proč tak infantilně?

  Jan Lepšík: Divadlo je magická skříňka, se kterou se dá stvořit cokoli

  Herce Jana Lepšíka (1972) si v prvé řadě pamatuji z nejrůznějších „podzemních“ inscenací – třeba z divadelních projektů Miroslava Bambuška ve staré, ještě polorozpadlé La Fabrice nebo v ostravském Dolu Michal, z Mondšajnu Jana Friče v MeetFactory, z Pískoviště Jiřího Pokorného v Eliadově knihovně Divadla Na zábradlí. Vždycky působil jako...

  Pražští zastupitelé schválili granty pro tento rok

  30. ledna 2017 Žádný komentář

  V jednoletých grantech bude letos rozděleno 131,4 milionu korun. Ve víceletých grantech je přiděleno téměř 194 milionů korun.

  POLSKÁ DIVADELNÍ FOTOGRAFIE ROKU

  POLSKÁ DIVADELNÍ FOTOGRAFIE ROKU
  24. ledna 2017 Žádný komentář

  Divadelní ústav Z. Raszewského ve Varšavě již podruhé vyhlásil soutěž o polskou divadelní fotografii roku. Do soutěže se přihlásilo 117 fotografů s 1500 snímky. Do finále bylo vybráno 13 fotografů. Hlavní cenu v kategorii Divadelní fotografie roku si odnesla Monika Stolarska za tento snímek herce Roberta Wasiewicze zachycující jej několik minut před...

  O české povaze na poště

  O české povaze na poště
  24. ledna 2017 Žádný komentář

  Chtěl bych dnes v úvodu čísla vyprávět skutečnou příhodu. Snad poučnou – nebojte se, žádná komunální satira, jen kratičká událost, z jakých se skládají naše každodenní životy.

  Záhady pražských grantů

  Záhady pražských grantů
  24. ledna 2017 Žádný komentář

  Návrh komise pro udělení jedno- i víceletých kulturních grantů Magistrátu hlavního města Prahy byl zveřejněn těsně před Vánocemi. O výši podpory (či nepodpoře) v oboru divadlo rozhodovali opět dramaturg Daniel Přibyl a kulturní manažer Vlastimil Ježek.  Obsah,