Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip: Nový cirkus i capoeira na Jatkách78

  Divadlo Jatka78 v Pražské tržnici chystá světovou premiéru novocirkusové show s názvem Fear of Umbrellas, která přivádí zpět do Prahy člena Cirku La Putyka, Francouze Marca Brillanta. Ten vyniká jedinečnou disciplínou kombinující nový cirkus s bojovým tancem capoeira. V Praze představí projekt, ke kterému ho mimo jiné inspiroval film Přelet nad kukaččím hnízdem.

  Autorem, režisérem a choreografem Fear of Umbrellas je tanečník a akrobat Marc Brillant FOTO ARCHIV JATKA78

  Ve dnech 5. a 6. února bude mít na Jatkách78 světovou premiéru francouzská novocirkusová company Le Quatriéme Corollaire s projektem Fear of Umbrellas. Autorem, režisérem a choreografem je tanečník a akrobat Marc Brillant, kterého čeští diváci znají z inscenace Risk Cirku La Putyka. Marc se vrací do Prahy s projektem, který se zabývá otázkou jedince stojícímu proti většině. Francouzský umělec vyniká jedinečnou disciplínou, která spojuje takzvaný cyr wheel (akrobacie v kovovém kruhu) s bojovým tancem capoeira.

  Ve své show se snažím ukázat, jak snadné je nechat se strhnout názorem většiny. V současné přemedializované době jsme často ochotni zavírat oči před zjevnými pravdami, protože je snazší podvolit se většině, vysvětluje Marc Brillant.

  Fear of Umbrellas je inspirováno filmem Přelet nad kukaččím hnízdem a režisérovou cestou k dráze profesionálního umělce FOTO ARCHIV

  Společně s ním se na scéně objeví tři další umělci, kteří se specializují na disciplíny hand stand, akrobacii na skákacích chůdách nebo speciální závěsnou čínskou tyč. Fear of Umbrellas je inspirováno filmem Přelet nad kukaččím hnízdem a režisérovou cestou k dráze profesionálního umělce. Brillant začínal jako samouk sledováním videí na YouTube a vypracoval se na profesionálního akrobata, který má za sebou řadu tour po celém světě.

  Marca jsem potkal před lety na baru v La Fabrice, padli jsme si hned do oka. A tak začala naše dlouhá společná cesta na prvním projektu Risk, který do Cirku La Putyka poprvé přivedl zahraniční umělce. Marc je člověk, který je mi blízký tím, že stejně jako my začínal od nuly, bez jakékoliv školy. Spoustu věcí dokáže sám realizovat, a proto mi přišlo automatické podpořit jeho první autorský projekt. Protože sám vím, jak důležitá je pro debutanta podpora. Držím mu palce. Dokonce si pamatuji, jak mi o projektu před třemi lety vyprávěl. Vyprávěl o deštníku. A hle, deštník je v Praze, doplňuje principál souboru Cirk La Putyka, Rostislav Novák mladší.

  V Praze bude inscenace Fear od Umbrellas k vidění v pouhých dvou reprízách.

  • Autor:
  • Publikováno: 31. ledna 2017

  Komentáře k článku: Tip: Nový cirkus i capoeira na Jatkách78

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,