Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Pražští zastupitelé schválili granty pro tento rok

  Pražští zastupitelé schválili granty pro kulturní oblast. Letos rozdělí zhruba 333 milionů korun, více než třetinu na jednoleté granty a zbytek na víceleté až na čtyři roky. Nejvyšší podporu mezi jednoletými dostaly filmový festival Febiofest, přehlídka světelného umění Signal Festival a Divadlo Semafor. Z víceletých Dejvické divadlo, Pražské jaro, Pražská komorní filharmonie a Febiofest.

  Pražský magistrát. FOTO archiv

  Město se v minulých letech rozhodlo podporovat sedm vybraných akcí, které považuje za kvalitní. Chtělo jim peníze přidělovat přímo z rozpočtu, legislativa to ale neumožňuje. Většina tak je mezi příjemci nejvyšších grantů. Jsou mezi nimi Febiofest, Signal festival, Pražské jaro, Designblok, festival United Islands, Letní a Lední Letná a mimo kulturní oblast pražský běžecký maraton.

  Febiofest získal jednoletý grant osm milionů korun a na roky 2018 až 2021 podporu sedm milionů příští dva roky a další dva roky osm milionů. Signal festival získal letos 6,5 milionu korun a ve víceletých grantech pak 6,2 milionu ročně. Pražské jaro získalo víceletý grant, částka bude růst od 10,5 milionu příští rok po 11,5 milionu v roce 2021. Letní Letná získala podporu pět milionů po příští čtyři roky a United Islands of Prague čtyři miliony v příštích dvou letech a poté dva roky 4,5 milionu.

  V jednoletých grantech bude letos rozděleno 131,4 milionu korun. Částka se rozdělí mezidivadlo (46,2 milionu Kč), hudbu (26,3 milionu Kč), film (13,6 milionu Kč), tanec a nonverbální umění (13 milionů Kč), výtvarné umění a fotografii (12,3 milionu Kč), na podporu literatury (3,5 milionu Kč) a na ostatní projekty (19,1 milionu Kč). Nejvíce žádostí bylo podpořeno v hudbě (126) a v divadle (78).

  Ve víceletých grantech je přiděleno z letošního a předchozích rozpočtů pro rok 2018 téměř 194 milionů korun, pro rok 2019 více než 168 milionů korun, pro rok 2020 to bude 112 milionů a v roce 2021 přes 96,5 milionu. Nejvyšší částku získá Dejvické divadlo (15 milionů korun ročně), Pražské jaro a Pražská komorní filharmonie.

  Každoročně rozdělování grantů způsobuje v pražské kulturní obci silné reakce subjektů, které podporu nezískaly. Ve víceletých grantech zastupitelé schválili nepodpořit například galerii DOX, Divadlo Na Fidlovačce, Rock Café, soutěž a výstavu Czech Press Photo nebo Divadlo v Řeznické a Divadlo Bez zábradlí.

  Nepřidělené granty kritizovali také zastupitelé, přestože systém rozdělování grantů s pomocí grantové komise složené z odborníků obecně chválili. Podle předsedy zastupitelského klubu TOP 09 Václava Novotného se křiklavé případy rozporu názoru grantové komise s objektivní realitou objevují především ve výtvarném umění. Jeho návrh na prověření složení části komise, která ho hodnotí, ale většina zastupitelů nepodpořila.

  Diskuse se vedla především o grantu pro DOX. Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) je třeba si uvědomit, že grant není nárokový. Organizace čerpá letos peníze z víceletého grantu přiděleného dříve. Může znovu žádat letos. Jediný způsob, jak objektivně hodnotit výtvarné umění, je trh, dodala Krnáčová, která je původní profesí kunsthistorička.

  /Převzato z Divadlo.cz/

  ///

  Více na i-DN:

  Pražské granty pro rok 2017

  Praha rozdělí na jednoleté granty 133 milionů

  Záhady pražských grantů

  • Autor:
  • Publikováno: 30. ledna 2017

  Komentáře k článku: Pražští zastupitelé schválili granty pro tento rok

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,