Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Setkání mluvčích místních poboček HA

  Koncem minulého roku se setkali zástupci poboček HA, aby prodiskutovali aktuální situaci v jednotlivých divadlech. Všichni se shodli na tom, že loni prožily mnohé soubory dramatické období při výměně ředitelů a v rámci projednávání významných zákonných norem, kde se HA snaží prosadit změnu nedůstojného postavení členů souborů v kontextu s odměňováním a bezohlednou vžitou praxí zaměstnavatelů.

  Byly to právě místní pobočky, které pomohly ředitelům dosáhnout konsenzu se zřizovateli a které udržují shodný počet členů HA. Ten se sice dlouhodobě nemění, ale je to nejožehavější úkol prezidia HA – totiž, abychom se co nejvíce přiblížili vzorům z ostatních zemí, kde je členství v profesních organizacích v podstatě povinné, a tudíž sounáležitost herců při prosazování oprávněných požadavků nezbytná.

  Přestože HA umožňuje stát se jejím členem i ostatním kolegům a kolegyním na volné noze (OSVČ) – právě absentující sounáležitost je hlavní příčinou nekonečných bitev s produkcemi – ať už filmovými, televizními, nebo dabingovými. Přitom stát se členem HA je jednoduché (od mluvčích vzešel návrh na možnost elektronické přihlášky do HA) a, myslím, i finančně nenáročné (studenti a důchodci 10 Kč/měsíc, výkonní umělci 100 Kč/měsíc). S tím, že HA nabízí zdarma právní servis a ochranu, zastupování souborů při sjednávání kolektivních smluv a v rámci každodenní praxe samozřejmě sociální a podpůrné programy pro seniory a ty, kteří se ocitnou v nouzi.

  Stačí si přečíst, co vše HA nabízí na svých stránkách: www.hereckaasociace.cz, či na facebooku: www.facebook.com/AsociaceHercu. Vedle těchto aktivit domácího charakteru (včetně Cen Thálie, Dabingové ceny F. Filipovského a dalších oceňování za spoluúčasti HA) je naše asociace členem celosvětové federace herců, od které získává další impulzy, čeho je možné dosáhnout (a podporu při jejich prosazování). V rámci FIA vznikla CSEEEGroup – jejímiž členy (mimo nás) je ještě Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovinsko a Chorvatsko. Tato skupina má snahu sjednotit problémy těchto zemí „východu“ a tlumočit je ve FIA pospolitě.

  Většina divadel pobočkou HA disponuje. Rozvíjí se však spolupráce s nezávislými soubory. Pro ty, kteří se ještě nepřipojili do naší rodiny – odkazuji na Rukověť místní pobočky (na webu HA), která definuje, co je k takovému kroku nezbytné (stačí, aby se tak rozhodli tři členové HA v souboru).

  Takže do nového roku si přejme mnoho novorozeňat do naší herecké rodiny…

  Jiří Hromada, prezident HA


  Komentáře k článku: Setkání mluvčích místních poboček HA

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,