Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Obsah Divadelních novin 15/2017

  DN 15/2017 PDF

  Lenka Dombrovská …příští vlna/next wave…

  Lenka Dombrovská …příští vlna/next wave…
  18. září 2017 diskutujte

  Starý operní kritik Josef Herman se ptá mladé dramaturgyně festivalu …příští vlna/next wave… Lenky Dombrovské

  Všelidové divadlo – Cirkus na Letní Letné 2017

  19. září 2017 diskutujte

  Divadelní avantgardy 20. století snily o všelidovém divadle. A hle! Zde ho máme, v podobě donedávna „nového“ – a dnes už bez přívlastků – cirkusu.

  Není co vzkázat, ale je o čem hrát

  19. září 2017 diskutujte

  Jak vývoj divadelního jazyka na českých scénách v posledním zhruba čtvrtstoletí, tak samotná předchozí produkce pražského Studia Hrdinů natolik vycvičily diváka, že jej inscenace Pár vzkazů veškerenstvu nemůže svým tvarem zaskočit.

  Ovčáček se vrací

  19. září 2017 diskutujte

  Když v listopadu loňského roku připravili v Městském divadle ve Zlíně nekorektní kabaret Ovčáček čtveráček, nemělo se jednat o víc než o útvar reflektující aktuální turbulence na domácí politické scéně předchozích dnů a týdnů.

  Cosi shnilého ve městě vídeňském

  20. září 2017 diskutujte

  Jako poslední premiéru minulé sezony uvedla činohra Národního divadla Brno Shakespearovo veseloherní drama Measure for Measure, v překladu Martina Hilského nazvané Něco za něco.

  Ach, ti muži

  20. září 2017 diskutujte

  Odumírání vztahu v manželství má na mušce slovenský dramatik Viliam Klimáček, zkoumá ho v titulu Muži sa minuli s výrazně komediální nadsázkou a s přihlédnutím k obrazu komplikovaného světa těchto dní.

  Z borůvčí do hrobky

  20. září 2017 diskutujte

  Několik glos k Theatrum Kuks, 23.–27. srpna 2017

  Absurdní cesta k domácímu štěstí

  20. září 2017 diskutujte

  Make no Noise je paradoxní název pro hudební dílo. V případě Srnkovy opery z roku 2011 však má hlubší význam, signalizuje způsob hudební charakterizace vývoje hlavní postavy: Hanna se od mlčení a koktavého vyjadřování přes fragmenty zpěvu postupně propracovává ke kontinuální kantiléně. Hudebně je tím vyjádřen vývoj jejího psychického stavu.

  Vladimír Polívka: Jen se trochu víc myju a měním si ponožky

  23. září 2017 diskutujte

  Zaujal mě, ještě když studoval na KALD DAMU. Jeho ročník byl plný vitality, elánu a aktivit – se Slovincem Matijou Solcem hráli s prstovými loutkami mezi diváky, na Skupovu Plzeň přivezli řadu vlastních miniinscenací, s režisérem Janem Mikuláškem se pustili do silně stylizovaného divadla na hraně coolness dramatiky, s Jiřím (Pokračování...

  Židé v moderních českých kulturních dějinách – Obtížný úkol mapování

  23. září 2017 diskutujte

  Kniha Cizí i blízcí. Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století, již na konci roku 2016 vydalo nakladatelství Akropolis, je sborník o celkovém rozsahu více než tisíce stran jen o málo menších než formátu A4.

  Středověk dnes

  23. září 2017 diskutujte

  Úvahy filmové

  O talentu a kontaminaci hnusem

  O talentu a kontaminaci hnusem
  23. září 2017 diskutujte

  Ačkoli se neustále mluví o potřebě kritického myšlení, pozorujeme, jak tuto schopnost sociální sítě doslova znemožňují. Kritické a relevantní informace v oblasti kultury nenápadně z médií mizí a na jiných platformách se tyto informace pro změnu nezadržitelně prolínají s byznysem. Uvedu příklad. Když jsem psala úvod do katalogu k české...

  Od dekonstrukce k příběhu – Avignon 2017

  23. září 2017 diskutujte

  Mraky jsou neuchopitelné, a přesto mají zcela konkrétní podobu, konkrétní tvar. V této nelehké době bychom se neměli vzdávat našich snů. Politické divadlo nestojí ve službách politických stran. Přesto ale vyjadřuje politické postoje. Nic nikomu nepředepisuje. Upozorňuje pouze na skutečnosti, materializuje je na konkrétních osudech, a to vždy svou...

  Burza /

  Hudební divadlo Karlín

  23. září 2017 2 komentářů

  Do divadla zadním vchodem

  Burza /

  Kolegyně a kolegové!

  Kolegyně a kolegové!
  23. září 2017 diskutujte

  Herecká asociace informuje

  JAMU sedmdesátiletá (V) (události, vzpomínky, dokumenty)

  23. září 2017 diskutujte

  Počátek let sedmdesátých jako dozvuk let šedesátých Na rozhraní šedesátých a sedmdesátých let následovalo po sobě několik opravdu výrazných hereckých ročníků, což bylo dáno i tím, že ke studiu byli přijímáni studenti skutečně podle talentu, nikoli podle kádrových předpokladů. Navíc měli vynikající herecké pedagogy, mezi...

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 270)

  24. září 2017 diskutujte

  Mudrování nad světovou premiérou neoperní opery Pravidla slušného chování v moderní společnosti

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 269)

  23. září 2017 1 komentář

  Kdo trhá na hrobech květiny, toho ať ztrestá Bůh… aneb Mudrování nad Morávkovým Idiotem v Huse.

  Divadlo Kámen: Autentičnost je to hlavní

  20. září 2017 diskutujte

  Pražské Divadlo Kámen zahajuje svou dvacátou kamennou divadelní sezonu. Rozhodlo se v ní věnovat především tématu autentičnosti. První salonní debata na toto téma se v divadle uskuteční v pátek 22. září se sociologem Miroslavem Paulíčkem na téma Nemožnosti autentičnosti.

  Festival v káznici

  21. září 2017 diskutujte

  V barokní brněnské káznici, neblaze proslulé v obou totalitách minulého století, se představí festival s programem rezonujícím s historií a odkazem tohoto místa.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 272)

  01. října 2017 diskutujte

  Hrubozrnná komika se divákům líbila. Zrovna tak i lascivnost chtivých pohybů hříšných těl. Aneb Mudrování nad představením Dvojí proměna hraném k padesátinám Divadla Husa na provázku.

  25. MF DIVADLO: Up & Down (No. 7)

  30. září 2017 4 komentářů

  Skutečný zážitek z něčeho, co jsem dosud neznal, mě na festivalu nepotkal.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 271)

  30. září 2017 diskutujte

  Přeji mnoho dalších radostí a úspěchů…, řekl jsem paní režisérce Vrbkové a tiše se vytratil do deště aneb Mudrování nad radostmi brněnského Divadla Aldente.

  25. MF DIVADLO: Up & Down (No. 6)

  27. září 2017 diskutujte

  Letošní ročník festivalu Divadlo z mého pohledu nepřinesl nijak výrazné zážitky, zejména co se týče těch pozitivních. Volbě některých inscenací pro festival vůbec nerozumím...

  25. MF DIVADLO: Up & Down (No. 5)

  25. září 2017 diskutujte

  V kontextu celého festivalu to chvílemi vypadlo jako jeden německý předválečný kabaret...

  25. MF DIVADLO: Up & Down (No. 4)

  25. září 2017 diskutujte

  Up - Das Fräulein (Kompanie) - Tristesses / Smutek. Nečekané „down“ mi připravil tradiční a vždy očekávaný účastník MFD, Slovácké divadlo Uherské Hradiště.

  25. MF DIVADLO: Up & Down (No. 3)

  25. září 2017 diskutujte

  Za vrcholy letošního festivalu považuju představení Smutek režisérky Anny-Cécile Vandalem a Klid režiséra Radu Afrima. Těsně na paty jim šlapala polodokumentární inscenace Holzwege režisérky Katarzyny Kalwat.

  25. MF DIVADLO: Up & Down (No. 2)

  22. září 2017 diskutujte

  Letošní ročník mi přišel vcelku zdařilý, propadáky se buď nekonaly, nebo jsem se s nimi úspěšně minul.

  25. MF DIVADLO: Up & Down (No. 1)

  22. září 2017 diskutujte

  Jsem překvapen, jak se česká kritika míjí s polským divadlem, kterému zcela nerozumí. /Zahajujeme anketu z 25. ročníku Mezinárodního festivalu Divadlo Plzeň 2017./

  Mozaika z Divadla Plzeň 2017 (No. 3)

  21. září 2017 diskutujte

  Pár slov k zahraniční víkendové části festivalu a k linii Johan uvádí. Závěrečný díl reflexí z letošního festivalu Divadlo Plzeň 2017.

  Festival 4+4 dny v pohybu se dává do pohybu

  28. září 2017 diskutujte

  Zahraniční divadelní a taneční program mezinárodního festivalu 4 + 4 dny v pohybu představí například spolupracovnici Andyho Warhola, ženský politický kabaret z Ukrajiny, dokumentární portrét stařičkého páru z Černobylu, multimediální performanci se skleničkami na víno i choreografie inspirované súfijskou tradicí nebo „pitvající“...

  Slovo, slovo, slovo (No. 7)

  29. září 2017 1 komentář

  Festival …příští vlna/next wave… divákům ve Venuši ve Švehlovce nabídl premiéru nového autorského projektu Chemického divadla s podmanivým názvem Šumava láska. Ústřední tvůrci souboru, dramaturg a režisér Vojtěch Bárta a scénografka Jana Hauskrechtová, se tentokrát vydali po stopách umělce Josefa Váchala.

  Slovo, slovo, slovo (No. 6)

  27. září 2017 diskutujte

  Divadelní spolek Antonín Puchmajer D.S. tvořený ze tří pětin divadelními kritiky a muži a ze dvou pětin ženami, z nichž jedna je spisovatelkou a druhá odbornicí na historický tanec, připravil speciálně pro festival …příští vlna/next wave… site specific inscenaci Rösnerovo oko aneb Nutkání souložit se sochami.

  Slovo, slovo, slovo (No. 5)

  26. září 2017 diskutujte

  V pořadí třetí autorská inscenace režiséra Miroslava Bambuška Nature, uvedená v rámci festivalu …příští vlna/next wave… na žižkovském nákladovém nádraží, se vrátila do podzemní chodby, kde se před dvěma lety uváděla Quatro Mother Fuckers. Tématem čtyř ročních období navazuje na loňskou inscenaci Země – rolnickej nářez. Tentokrát...

  Slovo, slovo, slovo (No. 4)

  26. září 2017 diskutujte

  Brněnský soubor Divadlo Feste se v čele s Jiřím Honzírkem rozhodl pustit do obtížné látky jednoho z nejdůležitějších nedivadelních textů Václava Havla – eseje Moci bezmocných. Inscenace balancovala spíše na hranici site-specific performance a výtvarného díla.

  Slovo, slovo, slovo (No. 3)

  22. září 2017 diskutujte

  Permanentní souboj s nevyhnutelnou demolicí bývalé čokoládovny v Petrohradské 13 bojuje Petrohradská kolektiv vede i s pomocí festvalu …příští vlna/next wave…, který se zde třetí den svého konání usídlil a představil další premiéru ve svém programu: Královnu limitů Divadla Kolonie.

  Slovo, slovo, slovo (No. 2)

  22. září 2017 diskutujte

  Druhý den, druhá premiéra, druhý prostor. Prvním divadelním počinem ve znovuotevřeném prostoru bývalého ÚLUV DUP39 se stala adaptace slavného sci-fi románu Stanislava Lema Solaris v dramatizaci René Levínského pro Divadlo X10 (pod názvem Solaris: Anything Goes).

  Slovo, slovo, slovo (No. 1)

  20. září 2017 diskutujte

  Festival alternativního divadla …příští vlna / next wave… odstartoval v již kultovní, módně ošuntělé MeetFactory premiérou adaptace románu Ferrnanda Arrabala Smrt sardinky.

  Divadlo Ponec zahájilo podzimní sezonu

  19. září 2017 diskutujte

  Ponec – divadlo pro tanec zahájilo v neděli 17. září podzimní sezonu inscenací Jany Vrány Black&White. Do konce roku chystá čtyři další premiéry.

  Vážený pane řediteli, vážení signatáři,

  18. září 2017 diskutujte

  ...dovolte, abych zareagoval na otevřený dopis, který jste mi zaslali. /Reakce ministra zahraničí Luboše Zaorálka na otevřený dopis ředitele ND a zástupců dalších organizací./  Obsah,